Bóle pleców jaki materac wybrac

Jaki materac na bóle pleców i szyi– jaki materac do spania kupić?

Często dokucza ci ból pleców lub szyi? W takim przypadku przyczyną może być nieodpowiedni materac. Jak wybrać model, który będzie mógł zagwarantować maksymalny komfort?

Komfort snu ma bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia, dlatego jeżeli materac nie będzie odpowiadał nam w pełni, rano możemy wstawać w niezbyt dobrym humorze. Liczne badania udowodniły, że spanie na niskiej jakości materacach wykonanych z tanich pianek prowadzi do bólów kręgosłupa, a dłuższe ich użytkowanie może nawet spowodować problemy z układem nerwowym, na przykład ataki rwy kulszowej.

Rodzaj bólu pleców a materac

Jeżeli wobec tego po wstaniu z łóżka bolą cię plecy, czujesz napięcie mięśni, drętwienie kończyn, w takim razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że powodem jest niewłaściwie dopasowany do twoich potrzeb materac. Na podstawie charakterystyki bólu pleców po wstaniu rano z materaca możemy określić, co jest jego przyczyną.

  • jeżeli masz problemy z rozprostowaniem pleców, powodem jest zwykle za miękki materac
  • jeżeli masz trudności ze schyleniem się lub zgięciem, oznacza to, że materac jest zbyt twardy, przy za twardym materacu mogą pojawiać się też mrowienia i drętwienie

Oczywiście, sama twardość materaca jest tu niezwykle istotna, ale nie jest ona jedyną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego modelu. Ważna jest też budowa materaca, która wpływa na nasz komfort.

Twardy czy miękki materac?

Jak wspomnieliśmy, duże znaczenie dla komfortu snu ma twardość materaca. W sprzedaży znajdziemy materace o czterech głównych twardościach, a mianowicie są to H1 – materac bardzo miękki, H2 – materac miękki, H3 – materac średnio-twardy oraz H4 – materac twardy.

Często możemy spotkać się z przekonaniem, że im twardszy materac, tym lepiej, jednak nie jest to prawdą. Przede wszystkim materac powinien być dopasowany do użytkownika. U większości osób sprawdza się materac średnio-twardy, ale u tych lżejszych dobry będzie też miękki lub bardzo miękki.

Gdy nie wiesz, na jaki materac się zdecydować, możesz wybrać model dwustronny, który z każdej strony ma inne warstwy. W ten sposób po kilku nocach na jednej stronie i potem po przespaniu się na kolejnej po odwróceniu materaca możesz wybrać tę idealną dla siebie.

Materac kieszeniowy dwustronny z kokosem H2/H3

Dwustronny materac MORFEUSZ został zaprojektowany z myślą o osobach doceniających wysoki komfort oraz higienę snu. Z jednej strony miękki H2, z drugiej średnio twardy H3. Materac wykonany jest na rdzeniu z 7-strefowych sprężyn kieszeniowych i uzupełniony matą z kokosa oraz wysokiej jakości pianką poliuretanową. Całość wykończona jest z użyciem pokrowca antyalergicznego
Zobacz materac

Gdy z łóżka korzystają dwie osoby mające inne potrzeby pod względem twardości materaca, warto pomyśleć o zakupieniu dwóch mniejszych modeli.

Ważna wysoka elastyczność punktowa

W sprzedaży znajdziemy wiele materaców o różnorodnej budowie. Warto jednak pamiętać, że wygodny materac to materac o wysokiej elastyczności punktowej – oznacza to, że ugina się on w zależności od siły i miejsca nacisku, odpowiadając anatomicznemu kształtowi ciała oraz kręgosłupa. Wtedy materac nie będzie zapadał się i tworzył dużego dołka, gdy pojawi się na nim nacisk.

Wśród materaców o wysokiej elastyczności punktowej znajdują się: materace kieszeniowe, materace termoelastyczne (VISCO), materace lateksowe oraz materace wysokoelastyczne z pianki HR.

Strefy twardości materaca

Dobrym wyborem będą też materace o strefowej budowie. Materace tego rodzaju dzielimy na kieszeniowe, które posiadają sprężyny o różnorodnej budowie w oddzielnych kieszonkach, lub piankowe ze specjalnymi nacięciami i profilowaniem.

Materace strefowe dzielą się najczęściej na 7 stref odpowiadających budowie ciała. Strefy te różnią się pomiędzy sobą twardością i dzięki temu są bardzo wygodne dla kręgosłupa.

Pozycja snu a rodzaj materaca

Przy doborze materaca możemy również kierować się swoją pozycją, w której najczęściej śpimy.

  • jeżeli śpisz w pozycji na boku, najlepiej wybrać materac bardziej miękki, na przykład termoelastyczny, który pod wpływem ciepłoty ciała dopasowuje się do jego krzywizn, dobrze radzi sobie z wyższym naciskiem w rejonie bioder i ramion, a przy tym podtrzymuje kręgosłup w odcinku piersiowym i lędźwiowym
  • jeżeli śpisz na brzuchu, najlepszym wyborem będzie materac średnio-twardy, ponieważ zbyt miękki może spowodować nienaturalne wygięcie kręgosłupa pojawiające się w jego okolicy lędźwiowej – ból mogą odczuwać wtedy przede wszystkim osoby o wyższej wadze
  • jeżeli śpisz na plecach, możesz wybierać różne rodzaje materaców, ponieważ ciężar ciała jest wtedy równomiernie rozkładany, dobrze sprawdzą się między innymi materace strefowe, lateksowe, kieszeniowe, termoelastyczne, wysokoelastyczne

Jak widać, dobór materaca na bóle pleców oraz szyi jest kwestią indywidualną, dlatego też konieczne jest wyselekcjonowanie go w zależności od swoich wymagań. W razie potrzeby warto też poradzić się specjalisty.

Śpisz głównie na boku? Zapoznaj się z tym artykułem: Jaki jest najlepszy materac do spania na boku

Dużą poprawę przy tego typu dolegliwościach może spowodować zmiana tradycyjnej poduszki na poduszkę ortopedyczną. Przeczytaj, jak dobrać poduszkę do pozycji, w której najczęściej śpisz:

Poduszka do spania na boku
Poduszka do spania na brzuchu
Poduszka do spania na plecach