Poduszka do spania na plecach - kobieta

Jaka poduszka do spania na plecach?

W łóżku spędzamy niemalże 1/3 swojego życia, zatem wybór odpowiedniej poduszki do spania jest bardzo ważny. Często jednak nie przywiązujemy do tego wagi, co może skutkować bólami karku, pleców, drętwieniem mięśni. Jeśli także doświadczasz takich dolegliwości, wybierz odpowiednią poduszkę.  

Na plecach nie śpi wprawdzie tak dużo osób jak na boku, ale jednak w tej pozycji również wypoczywa wielu z nas. Spanie na plecach jest wskazane dla zdrowia kręgosłupa, ponieważ nie powoduje ono nadmiernego obciążenia kręgów, a tym samym nie prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości.

 Co kupić, aby wysypiać się wygodnie na plecach? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Spanie na plecach – jak wypoczywać jeszcze wygodniej?

Eksperci wskazują, że spanie na plecach to najzdrowsza pozycja do wypoczynku. Dlaczego? Ciało człowieka znajduje się wtedy w optymalnym ułożeniu, które nie powoduje obciążenia kręgosłupa oraz mięśni. Cały organizm może się rozluźnić oraz zregenerować. 

poduszka do spania na plecach

Aby jednak wygodnie wysypiać się na plecach, warto wybrać właściwą poduszkę. Nie każda poduszka będzie zapewniała maksymalny komfort, a nawet może powodować bóle karku, kręgosłupa. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze dobrej poduszki do spania w tej pozycji?

  • Dobra poduszka do spania na plecach powinna przede wszystkim dawać właściwe podparcie dla głowy, aby pomiędzy nią a kręgosłupem tworzyła się linia prosta – gdy głowa będzie ułożona za nisko albo za wysoko, wtedy mogą pojawić się dolegliwości.
  • Dodatkowo, dobra poduszka powinna być wykonana z materiału przyjemnego w dotyku, wytrzymałego i trwałego, a także najlepiej antyalergicznego.

Takie wymogi mogą spełnić zarówno poduszki posiadające kształt klasyczny, jak również poduszki nazywane ergonomicznymi lub ortopedycznymi – rehabilitacyjnymi, czyli poduszki specjalne profilowane. Co zatem wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Poduszka do spania na plecach – poduszki klasyczne

Klasyczne poduszki to takie, które posiadają najczęściej prostokątny albo kwadratowy kształt z wybrzuszeniem na środku. Z takich poduszek korzysta najwięcej z nas. Niestety, wtedy, gdy będą one niewłaściwie dopasowane, mogą powodować nieprzyjemne przeciążenia i nadwyrężenie karku.

Poduszka klasyczna, aby zapewnić właściwy komfort snu dla osoby wypoczywającej na plecach, powinna być wykonana z elastycznego materiału, który będzie pozwalał na stworzenie właściwego podparcia pomiędzy głową a ramionami.

Najlepszym wyborem będą poduszki z wypełnieniem syntetycznym, które wykazują także właściwości antyalergiczne. Poduszki tego typu nie wygniatają się tak bardzo, jak poduszki z wypełnieniem naturalnym – z pierza i puchu.

Poduszka powinna mieć średnią wysokość, ponieważ ta zbyt niska spowoduje opadanie głowy do tyłu, a ta za wysoka nadmiernie podniesie głowę w górę. Wtedy kręgosłup nie będzie tworzył prostej linii z głową.

Warto także zwrócić uwagę na poduszki klasyczne, które wykonane są z pianek. To atrakcyjna alternatywa dla zwykłych poduszek z wypełnieniem z włókniny. Pianki nie przesuwają się w poszewce jak wypełnienie, więc poduszka może przez cały czas spełniać swoją rolę.

Do wykonania takich poduszek stosuje się dwa rodzaje pianek:

  • pianki termoelastyczne – VISCO
  • pianki lateksowe

Pianki termoelastyczne, które nazywane są także piankami VISCO czy memory, to pianki o gęstej, mięsistej strukturze. Wyróżniają się wysoką elastycznością punktową. Te luksusowe pianki łatwo dopasowują się do kształtu ciała i zapewniają komfortowe podparcie.

Świetnie sprawdzi się tutaj nasza duża poduszka z pianki VISCO.

Pianki lateksowe posiadają jeszcze lepszą elastyczność od pianek VISCO. Są przy tym trwalsze. Głównym minusem lateksowych poduszek jest ich wysoka cena, ale wtedy, gdy możemy sobie na taką poduszkę pozwolić, na pewno będzie to udany zakup.

Poduszka do spania na plecach – poduszki ergonomiczne

Poduszki ergonomiczne to poduszki o charakterystycznym kształcie przypominającym falę. Do ich wykonania stosuje się pianki, w tym wskazane powyżej:

  • pianki termoelastyczne
  • pianki lateksowe

Takie poduszki rekomendowane są dla tych osób, które nie czują się komfortowo podczas wypoczynku na poduszkach o klasycznym kształcie. Ich charakterystyczny kształt jest dopasowany do anatomii człowieka, w tym także do budowy szyi. Poduszka wypełnia wtedy przestrzeń pomiędzy ramionami oraz głową człowieka, właściwie podpierając kark i głowę przy leżeniu na plecach.

Poduszki ortopedyczne umożliwiają zredukowanie napięcia, jakie może pojawić się w rejonie kręgosłupa szyjnego. Wtedy mięśnie mogą całkowicie się rozluźnić, dlatego po pobudce nie pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości bólowe.

Zobacz naszą poduszkę ortopedyczną z pianki VISCO.

W sklepach można znaleźć obecnie różne warianty poduszek ergonomicznych – rehabilitacyjnych. Mogą one posiadać jedną falę albo dwie fale z dwóch stron. W przypadku poduszek z dwiema falami można dostosować ich profil do swoich preferencji.

Nie zapominaj o odpowiednim materacu do spania na plecach!

Aby sen był całkowicie komfortowy, nie należy zapominać również o doborze odpowiedniego materaca. W naszym asortymencie znalazła się szeroka gama materaców dedykowanych dla osób śpiących na plecach. Co wybrać?

Polecamy przede wszystkim materace o strefowej konstrukcji, na przykład:

Osobom, które preferują materace piankowe, rekomendujemy przede wszystkim materace Sensit, które dostępne są w dwóch wariantach twardości – H2, czyli średnio miękkim, a także H3, czyli średnio-twardym. Materace Sensit wykonane są z pianki wysokoelastycznej, pianki termoelastycznej VISCO oraz pianki lateksowej.

Dzięki szerokiej gamie materaców w naszym asortymencie można łatwo dobrać takie, które będą gwarantowały maksymalny komfort snu. Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi modelami materaców w naszym sklepie!

Przeczytaj o doborze poduszki dla osób śpiących na brzucu lub na boku: