Poduszka do spania na plecach

Jaka poduszka do spania na plecach?

W łóżku spędzamy niemalże 1/3 swojego życia, zatem wybór odpowiedniej poduszki do spania jest bardzo ważny. Często jednak nie przywiązujemy do tego wagi, co może skutkować bólami karku, pleców, drętwieniem mięśni. Jeśli także doświadczasz takich dolegliwości, wybierz odpowiednią poduszkę.  

Na plecach nie śpi wprawdzie tak dużo osób jak na boku, ale jednak w tej pozycji również wypoczywa wielu z nas. Spanie na plecach jest wskazane dla zdrowia kręgosłupa, ponieważ nie powoduje ono nadmiernego obciążenia kręgów, a tym samym nie prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości.

 Co kupić, aby wysypiać się wygodnie na plecach? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Spanie na plecach – jak wypoczywać jeszcze wygodniej?

Eksperci wskazują, że spanie na plecach to najzdrowsza pozycja do wypoczynku. Dlaczego? Ciało człowieka znajduje się wtedy w optymalnym ułożeniu, które nie powoduje obciążenia kręgosłupa oraz mięśni. Cały organizm może się rozluźnić oraz zregenerować. 

poduszka do spania na plecach ułożenie głowy

Aby jednak wygodnie wysypiać się na plecach, warto wybrać właściwą poduszkę. Nie każda poduszka będzie zapewniała maksymalny komfort, a nawet może powodować bóle karku, kręgosłupa. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze dobrej poduszki do spania w tej pozycji?

 • Dobra poduszka do spania na plecach powinna przede wszystkim dawać właściwe podparcie dla głowy, aby pomiędzy nią a kręgosłupem tworzyła się linia prosta – gdy głowa będzie ułożona za nisko albo za wysoko, wtedy mogą pojawić się dolegliwości.
 • Dodatkowo, dobra poduszka powinna być wykonana z materiału przyjemnego w dotyku, wytrzymałego i trwałego, a także najlepiej antyalergicznego.

Takie wymogi mogą spełnić zarówno poduszki posiadające kształt klasyczny, jak również poduszki nazywane ergonomicznymi lub ortopedycznymi – rehabilitacyjnymi, czyli poduszki specjalne profilowane. Co zatem wybrać?

Poduszka klasyczna do spania na plecach

Klasyczne poduszki to takie, które posiadają najczęściej prostokątny albo kwadratowy kształt z wybrzuszeniem na środku. Z takich poduszek korzysta najwięcej z nas. Niestety, wtedy, gdy będą one niewłaściwie dopasowane, mogą powodować nieprzyjemne przeciążenia i nadwyrężenie karku.

Poduszka klasyczna, aby zapewnić właściwy komfort snu dla osoby wypoczywającej na plecach, powinna być wykonana z elastycznego materiału, który będzie pozwalał na stworzenie właściwego podparcia pomiędzy głową a ramionami.

Najlepszym wyborem będą poduszki z wypełnieniem syntetycznym, które wykazują także właściwości antyalergiczne. Poduszki tego typu nie wygniatają się tak bardzo, jak poduszki z wypełnieniem naturalnym – z pierza i puchu.

Poduszka powinna mieć średnią wysokość, ponieważ ta zbyt niska spowoduje opadanie głowy do tyłu, a ta za wysoka nadmiernie podniesie głowę w górę. Wtedy kręgosłup nie będzie tworzył prostej linii z głową.

Warto także zwrócić uwagę na poduszki klasyczne, które wykonane są z pianek. To atrakcyjna alternatywa dla zwykłych poduszek z wypełnieniem z włókniny. Pianki nie przesuwają się w poszewce jak wypełnienie, więc poduszka może przez cały czas spełniać swoją rolę.

Jeśli jednak klasyczna poduszka nie zapewnia odpowiedniego komfortu, warto zwrócić uwagę na poduszki ergonomiczne. 

Poduszka ergonomiczna do spania na plecach – lepszy wybór

Bardzo dobrym wyborem dla osób śpiących na plecach może być poduszka ergonomiczna, czyli inaczej poduszka ortopedyczna.

 • Produkt w promocji
  89.00

 • Produkt w promocji
  109.00

 • Produkt w promocji
  269.00

Poduszki ergonomiczne to poduszki o charakterystycznym kształcie przypominającym falę. Do ich wykonania stosuje się pianki, w tym wskazane powyżej:

 • pianki termoelastyczne
 • pianki lateksowe

Takie poduszki rekomendowane są dla tych osób, które nie czują się komfortowo podczas wypoczynku na poduszkach o klasycznym kształcie. Ich charakterystyczny kształt jest dopasowany do anatomii człowieka, w tym także do budowy szyi. Poduszka wypełnia wtedy przestrzeń pomiędzy ramionami oraz głową człowieka, właściwie podpierając kark i głowę przy leżeniu na plecach.

Poduszki ortopedyczne umożliwiają zredukowanie napięcia, jakie może pojawić się w rejonie kręgosłupa szyjnego. Wtedy mięśnie mogą całkowicie się rozluźnić, dlatego po pobudce nie pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości bólowe.

W sklepach można znaleźć obecnie różne warianty poduszek ergonomicznych – rehabilitacyjnych. Mogą one posiadać jedną falę albo dwie fale z dwóch stron. W przypadku poduszek z dwiema falami można dostosować ich profil do swoich preferencji.

Nie zapominaj o odpowiednim materacu do spania na plecach!

Aby sen był całkowicie komfortowy, nie należy zapominać również o doborze odpowiedniego materaca. W naszym asortymencie znalazła się szeroka gama materaców dedykowanych dla osób śpiących na plecach. Co wybrać?

materac do spania na plecach odpowiednia twardosc

Polecamy przede wszystkim materace o strefowej konstrukcji, na przykład:

Osobom, które preferują materace piankowe, rekomendujemy przede wszystkim materace piankowe Sensit, które dostępne są w dwóch wariantach twardości – H2, czyli średnio miękkim, a także H3, czyli średnio-twardym. Materace Sensit wykonane są z pianki wysokoelastycznej, pianki termoelastycznej VISCO oraz pianki lateksowej.

Dzięki szerokiej gamie materaców w naszym asortymencie można łatwo dobrać takie, które będą gwarantowały maksymalny komfort snu. Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi modelami materaców w naszym sklepie!

Jak zadbać o zdrowy sen? – osoby śpiące na plecach

Spanie na plecach to jedna z najlepszych pozycji dla zdrowia kręgosłupa i szyi. Pamiętaj jednak, że sen jest niezwykle ważnym elementem naszego życia. Jakość snu wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie i zdrowie. Kilka cennych porad:

 • Unikaj spania na brzuchu, może to prowadzić do deformacji kręgosłupa i bólu.
 • Utrzymuj prawidłową pozycji ciała podczas snu. Pomoże Ci w tym odpowiednio dobrana poduszka i materac
 • Zadbaj o higienę snu tzn.: odpowiednia temperatura (18-20 stopni Celsjusza), unikanie niebieskiego światła zaciemnienie podczas snu, regularne godziny snu, aktywność fizyczna podczas dnia oraz relaks przed snem. 

Jeśli masz problemy z zasypianiem i czujesz że Twój sen jest niskiej jakości.
Obejrzyj nasz krótki filmik: ZDROWY SEN | 13 sposobów jak poprawić jakość snu i polepszyć zdrowie

Jaką poduszkę do spania na plecach wybrać – podsumowanie

Najlepsze są modele ortopedyczne z pianki termoelastycznej lub z certyfikowanego lateksu. Poduszka powinna zapewnić odpowiednie podparcie dla szyi tak aby pomiędzy głową a kręgosłupem tworzyła się linia prosta. Pokrowiec najlepiej antyalergiczny z zamkiem błyskawicznym.

Jaka jest cena poduszki do spania na plecach?

Cena poduszki zależy od materiału oraz rozmiaru. Waha się od 35zł nawet do 600zł. Poduszki z pianki PUR lub HR są tańsze, z lateksu lub pianki MEMORY (Visco) są droższe. Polecamy:
Poduszka z pianki termoelastycznej z pamięcią kształtu w cenie 109zł
Poduszka lateksowa profilowana Ossa w cenie 269zł

Przeczytaj o doborze poduszki dla osób śpiących na brzuchu lub na boku:
Jaka poduszka do spania na brzuchu?
Jaka poduszka do spania na boku?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.