Poduszka do spania na brzuchu

Poduszka do spania na brzuchu

Gdy śpisz na brzuchu twoja poduszka powinna mieć twardość H1 (miękka) i kształt klasyczny, czyli przypominające zwykłą poduszkę. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj poduszka z pianki termoelastycznej (VISCO) . Powinien być to produkt certyfikowany posiadający właściwości ortopedyczne. Poszewka antyalergiczna z suwakiem, łatwa do zdjęcia oraz prania w pralce. Produkowana w Polsce.

Poduszka jest nieodzownym dodatkiem do materaca, aby razem zagwarantować komfortowy sen. Rodzaj poduszki powinien być dobrany indywidualnie do pozycji snu. Co sprawdzi się najlepiej dla osób śpiących na brzuchu?

Co jeszcze znajdziesz w artykule:

Sen na brzuchu może powodować ból kręgosłupa

Pozycja na brzuchu nie jest rekomendowana, ponieważ może ona powodować dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, w tym jego odcinka szyjnego. Dlaczego?

Podczas snu na brzuchu dochodzi do nienaturalnego wygięcia szyi, ponieważ wtedy, gdy ciało leży płasko, głowa musi być wygięta na bok, aby zachować swobodny oddech. W rezultacie o poranku mogą pojawić się nieprzyjemne bóle oraz napięcie mięśniowe. Dodatkowo, w tej pozycji dochodzi do nadmiernego obciążenia płuc, co może powodować trudności z oddychaniem.

W związku z tym u osób śpiących na brzuchu szczególnie ważne jest wybranie właściwej poduszki, która będzie mogła zredukować te zagrożenia, a przy tym zapewnić właściwy komfort wypoczynku przez całą noc.

Wygodna poduszka do spania na brzuchu – ortopedyczna

poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu

Dobra poduszka do spania na brzuchu powinna posiadać specjalną budowę, aby:

  • zmniejszać obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa
  • pomagać w relaksie mięśni pleców i ramion
  • ułatwiać oddychanie w tej pozycji snu

Polecamy trzy wygodne poduszki o właściwościach ortopedycznych

duża poduszka z pianki visco

Duża poduszka wykonana jest z termoelastycznej pianki MEMORY (Visco)

Wymiary: 72x42x13 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Posiada właściwości ortopedyczne.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

Poduszka piankowa
dla alergików

Duża poduszka piankowa z niebieskiej pianki Visco Airsense Moon

Wymiary: 72x42x13 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100


Posiada właściwości ortopedyczne. Budowa pianki zapewnia zwiększoną oddychalnośćprzewiewność nawet do 500% w porównaniu do standardowych pianek.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

poduszka żelowa do spania

Poduszka piankowo-żelowa Mito

Wymiary: 72x42x14 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Polecana dla alergików. Posiada wkład w postaci hydrożelu, który ma niezwykłe właściwości regulowania temperatury.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

Osoby śpiące na brzuchu muszą posiadać poduszkę, która ze względu na swój kształt będzie odciążała mięśnie oraz kręgosłup. Te wymagania mogą spełnić specjalnie wyprofilowane poduszki ortopedyczne – rehabilitacyjne, ergonomiczne.

Poduszki tego rodzaju charakteryzują się specjalnym kształtem. Producenci oferują poduszki tego typu w różnych wariantach do wyboru, które dedykowane są dla określonych pozycji snu, w tym również dla osób wypoczywających na brzuchu.

Dla osób śpiących na brzuchu polecane są przede wszystkim poduszki o kształcie klasycznym, czyli przypominające zwykłą poduszkę, a także poduszki przypominające swoim kształtem motyla – z czterema wypustkami, które tworzą znak X.

Specjalna konstrukcja takich poduszek potrafi odciążyć kręgosłup oraz mięśnie i tym samym zapewnić pełen komfort wypoczynku.

Do wykonania poduszek ortopedycznych wykorzystuje się dwa rodzaje pianek:

  • pianka termoelastyczna – określana także jako memory czy VISCO
  • pianka lateksowa

Każda z tych pianek posiada nieco inne właściwości. Co wybrać, gdy chcemy kupić dobrą poduszkę ortopedyczną do spania na brzuchu?

Pianka termoelastyczna jest rodzajem pianki, która powstaje z poliuretanu. To pianka bardzo gęsta i mięsista w dotyku, której charakterystyczną cechą jest efekt pamięci (memory). Po naciśnięciu na taką piankę, przez chwilę widać na niej odcisk. Pianka ta dodatkowo mięknie pod wpływem ciepła.

Te zalety powodują, że pianka termoelastyczna cechuje się wysoką elastycznością punktową, co przekłada się na wysoki komfort jej użytkowania.

Z kolei pianki lateksowe wytwarzane są albo z syntetycznego, albo z naturalnego lateksu, czyli mleczka pozyskiwanego z drzewa kauczukowca. Stosuje się też ich mieszanki. To pianki, które posiadają jeszcze lepszą elastyczność punktową od pianek termoelastycznych, lecz mają także wyższą cenę. Są przy tym bardzo trwałe oraz naturalnie odporne na drobnoustroje.

Certyfikaty – gwarancja bezpieczeństwa

certyfikat oeko-tex standard100 logo

Wybierając odpowiednią poduszkę pamiętaj aby zwrócić uwagę na jego certyfikację. Potwierdzają one, że komponenty z których wykonane są poduszki spełniają konkretne wymogi jakościowe i są bezpieczne dla twojego zdrowia. Najważniejsze certyfikat to międzynarodowy certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100, który potwierdza, że produkt nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji, tj. pestycydy czy metale ciężkie. Wszystkie nasze poduszki posiadają certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100.

Czy śpiący na brzuchu mogą wysypiać się na poduszkach klasycznych?

kobieta spi na brzuchu

Najczęściej w sypialniach korzystamy z poduszek klasycznych, na przykład poduszek o wymiarach 80 x 80 cm czy 50 x 60 cm. Czy takie poduszki będą nadawały się dla osób śpiących na brzuchu?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że taka poduszka nie zapewni aż tak wysokiego komfortu jak poduszka profilowana. Aby zmniejszyć obciążenie dla kręgosłupa, poduszka klasyczna powinna być wykonana z przewiewnego i elastycznego materiału, który będzie dobrze dopasowywał się do krzywizn ciała. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku poduszki wykonane z materiałów syntetycznych, w tym także z pianek.

Dobierz odpowiedni materac do spania na brzuchu

materac do spania na brzuchu odpowiednia twardość

Aby dobrze wysypiać się na brzuchu, należy pamiętać także o dobraniu właściwego materaca. Wraz z poduszką będzie mógł zagwarantować maksymalny komfort!

Czym warto kierować się przy zakupie materaca do spania na brzuchu? Przede wszystkim powinien być to model wyróżniający się wysoką elastycznością punktową, czyli powinien zapewniać właściwe podparcie dla każdego rejonu ciała tj. materac piankowy H3 Sensit. Można wtedy uniknąć bólu w miejscach nacisku, czyli w okolicy klatki piersiowej, ud, kolan.

Dla osób śpiących na brzuchu polecane są przede wszystkim:

Jak zadbać o zdrowy sen? – osoby śpiące na brzuchu

Najlepiej jeśli zmienisz pozycję snu. Podczas spania na brzuchu nienaturalnie skręcasz szyję co prowadzi do napięcia mięśniowego oraz bólu szyi i pleców. Śpiąc w tej pozycji następuje ucisk żołądka co wywołuje problemy trawienne tj. refluks lub zgagę.

Jeśli jednak śpisz na brzuchu i chciałbyś zadbać o zdrowy sen postaraj się:

  • zmniejszyć obciążenie kręgosłupa – warto położyć jedną nogę na boku, zgiętą w kolanie.
  • utrzymuj właściwą temperaturę – podczas snu na brzuchu łatwo się przegrzać, dlatego warto wybrać odpowiednią poduszkę i pościel, która zapewni właściwą wentylację. Temperatura w sypialni powinna być 18-20 stopni Celsjusza. Pamiętaj aby było cicho i maksymalnie ciemno w pomieszczeniu.
  • Unikaj spożywania ciężkich posiłków przed snem.
  • zadbaj o higienę – śpij w czystej pościeli, która powinna być regularnie zmieniana, a pomieszczenie wietrzone.
  • ćwicz regularnie – ruch jest nie tylko korzystny dla naszego zdrowia, ale również wpływa na jakość snu. Zwróć jednak uwagę na czas ćwiczeń – przed snem nie należy intensywnie się wysilać.
  • zrelaksuj się przed snem – ciepła kąpiel, relaksacyjna muzyka lub medytacja pomogą.
  • utrzymuj regularne godziny snu – stwórz sobie codzienny rytuał przed snem i rób wszystko, aby zasypiać i budzić się o tej samej porze.
  • dobierz odpowiedni materac – powinien wyróżniać się wysoką elastycznością punktową, czyli zapewnić właściwe podparcie dla każdego rejonu ciała. Materace piankowe i wysokoelastyczne to dobre opcje.

Naukowcy z Danii wykorzystali małe czujniki (umieszczonych na udzie, górnej części pleców i ramieniu) ustalili wartości normatywnych dotyczących pozycji ciała i ruchów podczas snu. W badaniu brały udział osoby dorosłe, pracujące. Odkryli że tylko 7,3% osób śpi na brzuchu, 54,1% na boku i 37,5% na plecach. Link do źródła ->>

Jeśli masz problemy z zasypianiem i czujesz że Twój sen jest niskiej jakości.
Obejrzyj nasz krótki filmik: ZDROWY SEN | 13 sposobów jak poprawić jakość snu i polepszyć zdrowie

Przeczytaj o doborze poduszki dla osób śpiących na plecach lub na boku:
Poduszka do spania na boku – rekomendowana ortopedyczna
Poduszka do spania na plecach – zalecana ortopedyczna

Najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o poduszkę, aby służyła jak najdłużej?

Regularnie pierz poszewkę, a samą poduszkę wietrz na świeżym powietrzu. Niektóre wkłady również można prać w pralce (ale jest ich bardzo mało) np. Poduszka piankowa z niebieskiej pianki Visco Airsense Moon można prać w całości w pralce. Po 2-3 lat wymień poduszkę na nową.

Jak często należy wymieniać poduszkę?

Aby poduszka nie straciła swoich właściwości zalecana się wymianę co ok. 2 lata. Poduszki lateksowe są bardziej trwałe i tutaj 3 lata będą odpowiednie. Jeżeli poduszkę używamy codziennie dobrze jest wymienić ją wcześniej. Oczywiście należy zwrócić uwagę na stan poduszki: czy jest niesymetryczna lub spłaszczona. Wówczas również wskazana jest wymiana.

Jaka jest cena poduszki do spania na brzuchu?

Cena poduszki zależy od materiału oraz w dużym stopniu od rozmiaru. Waha się od 40zł nawet do 650zł. Poduszki pikowane są tańsze, z pianki Visco są droższe. Polecamy:
Dużą poduszkę 72x42x13 cm z pianki MEMORY (Visco) w cenie 289zł

Czy spanie na brzuchu wpływa na jakość snu?

Tak i to niekoniecznie pozytywny. Ta pozycja może prowadzić do bólu szyi i pleców, ponieważ trudno jest utrzymać kręgosłup w naturalnej pozycji. Jeśli często się budzisz zmęczony lub z bólem, to może być znak, że czas spróbować innej pozycji. Zmiana na spanie na boku lub plecach może pomóc ci lepiej odpoczywać i obudzić się rano pełen energii.


Jak zmienić pozycję spania z brzucha na bok lub plecy?

Zmiana pozycji spania może wydawać się trudna, ale jest możliwa używając kilku sztuczek. Zacznij od ułożenia poduszek wokół siebie, które będą działać jak małe bariery. Powinno to pomóc ci unikać przewracania się na brzuch.

Inną dobrą metodą jest użycie fizycznego przedmiotu, aby zmusić swoje ciało do nowej pozycji snu. Tzw. „techniką piłki tenisowej” – jest dokładnie tym, na co wygląda. Może wydaje się to dziwne ale wszywasz piłkę tenisową z przodu góry piżamy, dzięki czemu nie możesz się toczyć. Badania pokazują, że podejście to działa, ale jedno ostrzeżenie: wyniki mogą się nie trzymać i może być konieczne powtarzanie zabiegu co jakiś czas. Możesz oczywiście wykorzystać piankową poduszkę lub saszetkę, aby zniechęcić do spania na brzuchu.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.