Poduszka do spania na brzuchu

Jaka poduszka do spania na brzuchu?

Poduszka jest nieodzownym dodatkiem do materaca, aby razem zagwarantować komfortowy sen. Rodzaj poduszki powinien być dobrany indywidualnie do pozycji snu. Co sprawdzi się najlepiej dla osób śpiących na brzuchu?

jaka poduszka do spania na brzuchu - pianka visco

Dla osób śpiących na brzuchu najlepiej nadaje się poduszka ortopedyczno – rehabilitacyjna. Wykonana z pianki termoelastycznej (memory czy VISCO) lub pianki lateksowej. Pianka zapewnia zwiększoną oddychalność i przewiewność. Poduszka powinna mieć twardość H1 (bardzo miękka) i kształt klasyczny, czyli przypominające zwykłą poduszkę.

Zobacz poduszkę ↗

Poduszka do spania na brzuchu musi zapewniać właściwe podparcie dla kręgosłupa aby zapobiegać bólowi pleców.

Jaka jest cena poduszki do spania na brzuchu?

Cena poduszki zależy od materiału oraz w dużym stopniu od rozmiaru. Waha się od 40zł nawet do 650zł. Poduszki pikowane są tańsze, z pianki Visco są droższe. Polecamy:
Dużą poduszkę 72x42x13 cm z pianki MEMORY (Visco) w cenie 289zł

Co jeszcze znajdziesz w artykule:

Spać możemy w różnych pozycjach – na plecach, na boku albo na brzuchu. Określone pozycje snu mogą zapewnić mniejsze lub większe obciążenie dla kręgosłupa, dlatego też zalecany jest wtedy wybór właściwych materaców i poduszek, które mogą zadbać o zdrowie i wygodę.

Pozycja na brzuchu jest dość niezdrowa, jednak dla wielu osób to jedyna pozycja, w której mogą zasnąć. W takim przypadku warto zdecydować się na zakupienie odpowiedniego materaca i poduszki. Skupmy się tutaj na poduszkach. Co rekomendowane jest dla osób zasypiających w tej właśnie pozycji?

Sen na brzuchu może powodować ból kręgosłupa

Pozycja na brzuchu nie jest rekomendowana, ponieważ może ona powodować dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, w tym jego odcinka szyjnego. Dlaczego?

Podczas snu na brzuchu dochodzi do nienaturalnego wygięcia szyi, ponieważ wtedy, gdy ciało leży płasko, głowa musi być wygięta na bok, aby zachować swobodny oddech. W rezultacie o poranku mogą pojawić się nieprzyjemne bóle oraz napięcie mięśniowe. Dodatkowo, w tej pozycji dochodzi do nadmiernego obciążenia płuc, co może powodować trudności z oddychaniem.

W związku z tym u osób śpiących na brzuchu szczególnie ważne jest wybranie właściwej poduszki, która będzie mogła zredukować te zagrożenia, a przy tym zapewnić właściwy komfort wypoczynku przez całą noc.

Dobra poduszka do spania na brzuchu powinna posiadać specjalną budowę, aby:

 • zmniejszać obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa
 • pomagać w relaksie mięśni pleców i ramion
 • ułatwiać oddychanie w tej pozycji snu

Jakie poduszki mogą zapewnić odpowiedni efekt? Najlepiej zdecydować się na zakup specjalnej poduszki ortopedycznej, inaczej nazywanej rehabilitacyjną albo ergonomiczną. Można także skorzystać z odpowiednich poduszek o kształcie klasycznym.

Jeśli także śpisz na brzuchu i odczuwasz ból i napięcie mięśniowe, sprawdź jaka poduszka będzie dla Ciebie najlepsza!

Wygodna poduszka do spania na brzuchu – ortopedyczna

 • Produkt w promocji
  289.00

 • Produkt w promocji
  379.00

Osoby śpiące na brzuchu muszą posiadać poduszkę, która ze względu na swój kształt będzie odciążała mięśnie oraz kręgosłup. Te wymagania mogą spełnić specjalnie wyprofilowane poduszki ortopedyczne – rehabilitacyjne, ergonomiczne.

Poduszki tego rodzaju charakteryzują się specjalnym kształtem. Producenci oferują poduszki tego typu w różnych wariantach do wyboru, które dedykowane są dla określonych pozycji snu, w tym również dla osób wypoczywających na brzuchu.

Dla osób śpiących na brzuchu polecane są przede wszystkim poduszki o kształcie klasycznym, czyli przypominające zwykłą poduszkę, a także poduszki przypominające swoim kształtem motyla – z czterema wypustkami, które tworzą znak X.

Specjalna konstrukcja takich poduszek potrafi odciążyć kręgosłup oraz mięśnie i tym samym zapewnić pełen komfort wypoczynku.

Do wykonania poduszek ortopedycznych wykorzystuje się dwa rodzaje pianek:

 • pianka termoelastyczna – określana także jako memory czy VISCO
 • pianka lateksowa

Każda z tych pianek posiada nieco inne właściwości. Co wybrać, gdy chcemy kupić dobrą poduszkę ortopedyczną do spania na brzuchu?

Pianka termoelastyczna jest rodzajem pianki, która powstaje z poliuretanu. To pianka bardzo gęsta i mięsista w dotyku, której charakterystyczną cechą jest efekt pamięci (memory). Po naciśnięciu na taką piankę, przez chwilę widać na niej odcisk. Pianka ta dodatkowo mięknie pod wpływem ciepła.

Te zalety powodują, że pianka termoelastyczna cechuje się wysoką elastycznością punktową, co przekłada się na wysoki komfort jej użytkowania.

Z kolei pianki lateksowe wytwarzane są albo z syntetycznego, albo z naturalnego lateksu, czyli mleczka pozyskiwanego z drzewa kauczukowca. Stosuje się też ich mieszanki. To pianki, które posiadają jeszcze lepszą elastyczność punktową od pianek termoelastycznych, lecz mają także wyższą cenę. Są przy tym bardzo trwałe oraz naturalnie odporne na drobnoustroje.

kobieta spi na brzuchu

Czy śpiący na brzuchu mogą wysypiać się na poduszkach klasycznych?

Najczęściej w sypialniach korzystamy z poduszek klasycznych, na przykład poduszek o wymiarach 80 x 80 cm czy 50 x 60 cm. Czy takie poduszki będą nadawały się dla osób śpiących na brzuchu?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że taka poduszka nie zapewni aż tak wysokiego komfortu jak poduszka profilowana. Aby zmniejszyć obciążenie dla kręgosłupa, poduszka klasyczna powinna być wykonana ze sprężystego, średnio-twardego materiału, który będzie dobrze dopasowywał się do krzywizn ciała. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku poduszki wykonane z materiałów syntetycznych, w tym także z pianek.

Jeśli jednak poduszka o klasycznym kształcie nie zapewnia właściwego podparcia, w takim przypadku warto zdecydować się na zakupienie poduszki profilowanej, z którą będzie można zapomnieć o porannych bólach pleców.

Jak zadbać o zdrowy sen? – osoby śpiące na brzuchu

Najlepiej jeśli zmienisz pozycję snu. Podczas spania na brzuchu nienaturalnie skręcasz szyję co prowadzi do napięcia mięśniowego oraz bólu szyi i pleców. Śpiąc w tej pozycji następuje ucisk żołądka co wywołuje problemy trawienne tj. refluks lub zgagę.

Jeśli już śpisz na brzuchu i chciałbyś zadbać o zdrowy sen postaraj się:

 • zmniejszyć obciążenie kręgosłupa – warto położyć jedną nogę na boku, zgiętą w kolanie.
 • utrzymuj właściwą temperaturę – podczas snu na brzuchu łatwo się przegrzać, dlatego warto wybrać odpowiednią poduszkę i pościel, która zapewni właściwą wentylację.
 • unikaj nadmiernego nacisku – wybierz odpowiednią poduszkę o twardości H1.
 • dobierz odpowiedni materac – powinien wyróżniać się wysoką elastycznością punktową, czyli zapewnić właściwe podparcie dla każdego rejonu ciała. Materace kieszeniowe, wysokoelastyczne i termoelastyczne to dobre opcje.

Jeśli masz problemy z zasypianiem i czujesz że Twój sen jest niskiej jakości.
Obejrzyj nasz krótki filmik: ZDROWY SEN | 13 sposobów jak poprawić jakość snu i polepszyć zdrowie

Dobierz odpowiedni materac do spania na brzuchu

materac do spania na brzuchu

Aby dobrze wysypiać się na brzuchu, należy pamiętać także o dobraniu właściwego materaca. Wraz z poduszką będzie mógł zagwarantować maksymalny komfort!

Czym warto kierować się przy zakupie materaca do spania na brzuchu? Przede wszystkim powinien być to model wyróżniający się wysoką elastycznością punktową, czyli powinien zapewniać właściwe podparcie dla każdego rejonu ciała. Można wtedy uniknąć bólu w miejscach nacisku, czyli w okolicy klatki piersiowej, ud, kolan.

Dla osób śpiących na brzuchu polecane są przede wszystkim:

W naszym asortymencie także znajdują się materace, które doskonale sprawdzą się dla osób śpiących na brzuchu. Zapraszamy do bliższego zapoznania się ze wszystkimi modelami materaców dostępnymi w naszym sklepie!

Przeczytaj o doborze poduszki dla osób śpiących na plecach lub na boku:
Jaka poduszka do spania na boku?
Jaka poduszka do spania na plecach?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.