rodzina szuka materaca do spania

Jak wybrać odpowiedni materac do spania?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Dzisiaj, gdy na rynku znajduje się tak dużo różnych modeli materaców, wybranie tego właściwego może być trudne. Dla poszukiwaczy idealnego komfortu przygotowaliśmy specjalny poradnik. Zapraszamy do lektury!

Termoelastyczny, a może lateksowy? Z rdzeniem z pianki czy ze sprężyn kieszeniowych? Do dyspozycji jest szeroka gama materaców, które mogą być dopasowane indywidualnie do preferencji i potrzeb użytkowników.

Często przy zakupie materaca nie kierujemy się tymi kwestiami. Wybieramy ten, który wydaje się być wygodny, który został nam polecony lub kierujemy się ceną. Na zakup materaca warto jednak patrzeć przyszłościowo. Tylko wtedy, gdy będzie dobrze dopasowany, zagwarantuje maksymalną wygodę snu.

Jeśli również zastanawiasz się, jaki materac kupić, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Naszym zdaniem, żeby upewnić się, czy materac jest dla nas odpowiedni, trzeba się na nim przespać! Dlatego masz 30 dni na domowe testowanie naszym materaców. Więcej informacji znajdziesz na stronie – domowe testowanie.

Jak wybrać najlepszy materac?

Przy zakupie odpowiedniego materaca do swojej sypialni NIE powinniśmy kierować się reklamami, poleceniami innych osób, a także ceną.

Przy doborze materaca warto wziąć pod uwagę trzy główne czynniki, a mianowicie:

 • pozycja snu
 • ciężar ciała
 • stan zdrowia

Dla naszych czytelników specjalnie analizujemy powyższe czynniki, aby zakup właściwego materaca był jeszcze łatwiejszy. Dodatkowo, prezentujemy również rekomendowane modele z naszego asortymentu, aby wybór tego właściwego nie stanowił żadnego problemu.

Zatem, co kupić? Sprawdź teraz!

Dobór materaca do pozycji snu

Sen spędzamy w różnych pozycjach. Najczęściej śpimy:

 • na boku
 • na plecach
 • na brzuchu

Niezależnie od ułożenia ciała, potrzebuje ono odpowiedniego wsparcia.

Generalnie, dobry materac dla osób śpiących w każdej pozycji powinien cechować się właściwą elastycznością punktową. To parametr określający reakcję materaca na nacisk. Materac o dobrej elastyczności punktowej będzie reagował tylko w tym miejscu, w którym pojawia się nacisk, dlatego nie będzie on odkształcał się na większej powierzchni.

O elastyczności punktowej materaca decydują przede wszystkim jego rdzeń oraz wierzchnie materiały, którymi jest on obłożony.

Najlepszym wyborem będą materace kieszeniowe lub też materace o rdzeniu z pianek wysokoelastycznych albo pianek lateksowych.

 • Materace kieszeniowe – posiadają dużo małych sprężyn umieszczonych w osobnych kieszonkach, więc każda z nich pracuje osobno. To przekłada się na lepszą elastyczność punktową. Dostępne są także jako materace strefowe ze sprężynami kieszeniowymi o różnych twardościach dopasowanych do anatomii ciała.
 • Materace piankowe – pianki wysokoelastyczne (HR) oraz lateksowe cechują się właściwą stabilnością oraz elastycznością punktową, dlatego bardzo dobrze nadają się na rdzenie materaców piankowych.

Jeśli chodzi o warstwy wierzchnie, tutaj rekomendowane są przede wszystkim pianki termoelastyczne, czyli VISCO, na przykład materac kieszeniowy z pianką termoelastyczną Apollo oraz pianki lateksowe, na przykład materac kieszeniowy Eros z pianką lateksową.

Osoby, które preferują twardsze materace, a także osoby o większym ciężarze ciała, mogą zdecydować się na materace wyposażone w warstwę z maty kokosowej, na przykład materac kieszeniowy dwustronny bardzo twardy Tyche, który zapobiega zapadaniu się.

Najlepiej zrezygnować z materaców wykonanych z najtańszych pianek poliuretanowych, które są mało elastyczne i szybko się niszczą.

Dobór materaca do ciężaru ciała

Kolejna kwestia przy doborze właściwego materaca to ciężar ciała. W tym przypadku największe znaczenie ma twardość materaca.

Materace oferowane są w czterech wariantach twardości, a mianowicie:

 • H1 – materac miękki
 • H2 – materac średnio-miękki
 • H3 – materac średnio-twardy
 • H4 – materac twardy

W większości przypadków rekomendowany jest materac średnio-twardy, który sprawdza się dla osób o przeciętnej wadze ciała. Należy jednak pamiętać o tym, że odczucie twardości jest kwestią indywidualną, dlatego należy tutaj wziąć pod uwagę swoje preferencje.

Materace miękkie H1 oraz materace średnio-miękkie H2 polecane są dla osób lekkich, które lubią czuć się otulone podczas snu. Sprawdzą się dla osób o wadze ciała do około 80 kg. W tym przypadku warto postawić na materace piankowe – termoelastyczne i lateksowe oraz materace kieszeniowe, na przykład:

Z kolei materace o twardości H4 polecane są w szczególności dla osób o większej masie ciała – powyżej 100 kg, a także dla tych, które preferują spanie na twardszych materacach. Aby utwardzić i ustabilizować materac, stosuje się twardsze pianki oraz specjalne maty kokosowe. W tej kategorii polecamy:

Dobór materaca do stanu zdrowia

Przy poszukiwaniu właściwego materaca nie można zapominać także o własnym stanie zdrowia. Powinny pamiętać o tym przede wszystkim osoby doświadczające bólu kręgosłupa, nadmiernego napięcia mięśni, a także alergicy.

Właściwie dobrany materac jest w stanie pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowe ze strony pleców, a przy tym zapobiegać ich ponownemu pojawianiu się. Najlepiej zdecydować się na materac o odpowiedniej elastyczności punktowej, który może odciążyć obolałe mięśnie oraz zadbać o właściwe ułożenie kręgosłupa.

Dla osób z dolegliwościami bólowymi pleców polecamy poniższe materace:

Dużym problemem może być również alergia. Osoby, które doświadczają takich dolegliwości, powinny przede wszystkim wybierać materace wykonane z pianek. Najlepiej sprawdzą się:

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w wyborze odpowiednich materaców, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą Ci w doborze najlepszych modeli spełniających Twoje wymagania. Zapraszamy do zakupu!

Jaką poduszkę wybrać? – przeczytaj a dowiesz się jak poduszka jest najlepsza dla Ciebie.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.