materac hybrydowy co to jest

Materac hybrydowy – co to jest? Budowa, właściwości i zalety

Materac hybrydowy łączy w sobie to co najlepsze w materacach. Zawiera sprężyny kieszeniowe oraz warstwę pianki np. lateksu lub pianki wysokoelastycznej HR. Sprężyny zapewniają wysoką elastyczność punktową, a pianka przyjemne uczucie zapadania się w materac. W Polsce najczęściej kupowane rozmiary to 140×200, 160×200 oraz 180×200.

Ilość sprężyn jest bardzo ważna. Materac Multipocket Hybrydowy posiada 2x więcej sprężyn (502 sprężyny na m2) niż normalny materac sprężynowy. Dodatkowo warstwa pianki to aż 4cm.

Polecane materace hybrydowe multpocket z pianką HR:

Polecane materace hybrydowe multpocket z lateksem:

Czym dokładnie wyróżniają się te materace? Jakie są ich właściwości? Dla kogo będą najlepsze? Doradzamy!

Czym jest materac hybrydowy?

Obecnie jednym z najczęściej wybieranych typów materaców jest materac hybrydowy, który łączy w sobie najlepsze cechy tradycyjnych materacy ze sprężynami wewnętrznymi i nowoczesnych materacy piankowych.

Materac hybrydowy składa się zazwyczaj z rdzenia – systemu nośnego z indywidualnie osadzonych w nim sprężyn kieszeniowych, uzupełnionego różnymi warstwami pianki dla dodatkowego komfortu i wsparcia dla całego ciała.

Takie materace są dzisiaj oferowane w różnych wariantach, zarówno pod kątem materiałów, jak i rozmiarów, co pozwala na dostosowanie ich do preferencji wielu użytkowników.

Budowa materaca hybrydowego

Materace hybrydowe wyróżniają się specjalną budową, która przekłada się na ich właściwości. Składają się one z poniższych elementów:

1. Sprężyny kieszeniowe

Rdzeniem materaca hybrydowego jest wkładka sprężynowa, składająca się z osobnych sprężyn kieszeniowych, czyli inaczej ze sprężyn w indywidualnych kieszonkach. Sprężyny te poruszają się niezależnie, zapewniając optymalne wsparcie różnym obszarom ciała. Mogą być one również ułożone w strefy komfortu – stosowane są wtedy sprężyny o różnych twardościach, które tworzą pasy o anatomicznym dopasowaniu do ciała człowieka dla jeszcze większego komfortu.

Rdzeń ze sprężynami kieszeniowymi zwiększa zdolność materaca do dostosowywania się do różnych pozycji snu i minimalizuje nadmierne uginanie się w okolicznych miejscach, co czyni go doskonałym wyborem dla par.

2. Warstwy pianki

Rdzeń sprężyny kieszeniowej otaczają warstwy różnych pianek, z których każda służy określonemu celowi.

Pianka z pamięcią kształtu, czyli pianka memory znana ze swoich właściwości termoelastycznych, jest często stosowana w celu zmniejszenia nacisku i elastycznego dostosowania się do kształtu ciała śpiącego. Można dodać inne rodzaje pianki, takie jak pianka lateksowa, wysokoelastyczna lub poliuretanowa, aby zwiększyć trwałość, wsparcie i uzyskać lepsze chłodzenie materaca.

3. Dodatkowe warstwy

Materace hybrydowe mogą także posiadać dodatkowe warstwy pianki i innych materiałów, które podnoszą ich komfort.

Przykładowo mogą być to cienkie warstwy lateksu, pianki memory, wkładki kokosowe dla utwardzenia materacem, ocieplająca wełna czy pianki nasączone żelem stosowane w celu zapewnienia komfortowej powierzchni do spania.

4. Pokrowiec

Materace hybrydowe wyposażone są także w pikowany pokrowiec wykonany z oddychających i odprowadzających wilgoć materiałów, na przykład z połączenia bawełny z poliestrem.

Pokrycie to powoduje, że materac jest bardziej miękki, jednocześnie ułatwiając regulację temperatury i odprowadzanie wilgoci. Najlepiej zdecydować się na materac hybrydowy ze zdejmowanym pokrowcem, ponieważ wtedy można łatwiej utrzymać go w higienicznej czystości.

Przykładowy przekrój takiego materaca hybrydowego:

materac hybrydowy multipocket przekrój

W jakich rozmiarach dostępne są materace hybrydowe?

Materace hybrydowe są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, dzięki czemu mogą one zaspokoić potrzeby osób o różnych wymaganiach i preferencjach.

Typowe rozmiary to materac hybrydowy 160×200 cm oraz materac hybrydowy 180×200 cm, które kupowane są dla par, ale również materace te można znaleźć w sprzedaży w rozmiarach dla jednej osoby, takich jak 80×200 cm, 90×200 cm, 120×200 cm, a także w rozmiarze dwuosobowym 140×200 cm.

Szeroka gama wariantów rozmiarowych sprawia, że materace hybrydowe nadają się do różnych sypialni, od singla, poprzez parę, a skończywszy na rodzinie.

Jakie właściwości mają materace hybrydowe?

Do najważniejszych właściwości materaców hybrydowych zaliczane są:

1. Elastyczne wsparcie

Rdzeń ze sprężyn kieszeniowych w materacach hybrydowych zapewnia doskonałe wsparcie, reagując na ruchy śpiącego. Sprężyny indywidualnie dopasowują się do różnych punktów nacisku, sprzyjając prawidłowemu ułożeniu kręgosłupa i zmniejszając ryzyko bólów pleców i mięśni ciała.

2. Ograniczenie odkształceń

Jedną z cech materacy hybrydowych jest także ich zdolność do odkształcania w innych miejscach, poza tymi, gdzie wywoływany jest na nie nacisk. Niezależny ruch sprężyn kieszeniowych sprawia, że ruchy partnera do spania są znacznie zmniejszone, zapewniając niezakłócony sen.

3. Regulacja temperatury

Połączenie sprężyn kieszeniowych i różnych warstw pianki pozwala na lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Dzięki temu materac cechuje lepsza oddychalność, która pomaga regulować temperaturę, zapobiegając przegrzaniu w nocy i zapewniając chłodniejsze, bardziej komfortowe otoczenie w trakcie snu.

4. Trwałość

Materace hybrydowe charakteryzują się dłuższą żywotnością w porównaniu do tradycyjnych materacy ze sprężynami bonellowymi oraz najtańszych materaców piankowych. Połączenie wytrzymałych sprężyn kieszeniowych i wysokiej jakości pianek zapewnia wieloletnią trwałość i sprężystość materaca.

5. Przystępna cena

Warto także wspomnieć o tym, że materace hybrydowe ze sprężynami kieszeniowymi oraz piankami, takie jak materac hybrydowy 160×200 cm oraz materac hybrydowy 180×200 cm, wyróżniają się bardzo atrakcyjnymi cenami, dlatego też będą one również znakomitym wyborem dla osób, którym zależy na komforcie snu bez ponoszenia wysokich kosztów.

6. Różne warianty twardości

Materace hybrydowe sprzedawane są w zróżnicowanych wariantach pod kątem ich twardości, np. można kupić je w twardości H1, czyli bardzo-miękkiej, H2, czyli średnio-miękkie, H3, czyli średnio-twardej czy H4, czyli twardej. Dostępne są również materace dwustronne, które składają się z różnych warstw z obu stron o innej twardości, dlatego można je przekładać, by dostosować je do swoich potrzeb.

Kompletny poradnik na temat rodzaju twardości znajdziesz w artykule: Jak dobrać twardość materaca.

Zalety materaców hybrydowych

materac hybrydowy 160x100 kobieta

Materace hybrydowe mają liczne zalety, które sprawiły, że obecnie są one chętnie kupowane przez klientów. Zaliczane są do nich:

1. Wszechstronność

Materace hybrydowe mają uniwersalne zastosowanie, ponieważ mogą być one dopasowane do szerokiego zakresu preferencji użytkowników.

Połączenie sprężyn kieszeniowych i pianek zapewnia komfortowe odczucie, które sprawia, że znakomicie nadają się one dla osób młodszych i starszych, kobiet i mężczyzn, osób lubiących spać w różnych pozycjach.

2. Większy komfort

Strategiczne rozmieszczenie sprężyn kieszeniowych oraz warstw pianki w materacach hybrydowych zwiększa ogólny komfort, zapewniając miękką powierzchnię dopasowującą się do ciała. Ten dodatkowy komfort może prowadzić do poprawy jakości snu i zmniejszenia typowych problemów związanych ze snem.

Aby sen był jeszcze przyjemniejszy, dobierz odpowiednią poduszkę. Pamiętaj, że pozycja w jakiej śpisz determinuje rodzaj poduszki, którą powinieneś posiadać. Zobacz jak dobrać poduszkę do pozycji w której najczęściej śpisz:

Poduszka do spania na boku
Poduszka do spania na brzuchu
Poduszka do spania na plecach

3. Dopasowanie do ciała

Dzięki zastosowaniu sprężyn kieszeniowych materace hybrydowe dobrze dopasowują się do różnych pozycji snu i typów ciała. Ta zdolność adaptacji sprawia, że są one doskonałym wyborem dla różnych osób.

4. Wybór na lata

Ze względu na swoją budowę materace hybrydowe są znakomitym zakupem na lata, dlatego mogą one posłużyć na długi czas, stale zapewniając maksymalny komfort użytkowania.

5. Opinie o materacach hybrydowych multipocket

Klienci są bardzo zadowoleni z materacy hybrydowych. Poniżej kilka ostatnio dodanych opinii.

Materace hybrydowe – dla kogo są polecane?

Materace hybrydowe to doskonały wybór dla szerokiego spektrum osób śpiących. Szczególnie polecane są do:

1. Pary

Wysoka elastyczność materiałów zastosowanych w materacach hybrydowych zapewnia, że odczuwane ruchy partnera są ograniczone do minimum, zapewniając spokojny sen obojgu osobom. Często wybierane są wtedy materac hybrydowy 160×200 cm i materac hybrydowy 180×200 cm, które doskonale nadają się do łóżka dwuosobowego.

2. Osoby, którym często jest gorąco w łóżku

Zwiększona oddychalność materacy hybrydowych, zapewniona dzięki połączeniu sprężyn kieszeniowych i pianki, sprawia, że są one doskonałym wyborem dla osób narażonych na przegrzanie w nocy.

3. Osoby szukające wygodnych materaców

Materace hybrydowe przypadną do gustu tym, którzy poszukują wysokiej jakości komfortu, łącząc wsparcie sprężyn kieszeniowych z komfortem różnych warstw pianki. Dzięki temu są odpowiednie dla osób o różnych oczekiwaniach, na przykład poszukujących materaców z lateksem czy pianką memory.

4. Osoby szukające trwałych materaców

Trwała konstrukcja materacy hybrydowych, która stanowi połączenie sprężyn kieszeniowych i wysokiej jakości pianek, zapewnia dłuższą żywotność w porównaniu do tradycyjnych materacy ze sprężynami typu bonell i tanimi piankami.

Gdy wybierzesz już odpowiedni materac hybrydowy, pamiętaj aby dobrać do niego odpowiedni stelaż.
Przeczytaj: Jaki stelaż do łóżka? .

Podsumowując, materace hybrydowe stanowią znakomite połączenie tradycyjnych i nowoczesnych rozwiązań, oferując komfortowe warunki snu. Dzięki unikalnej konstrukcji, różnorodnym opcjom rozmiarów i mnóstwu zalet, materace hybrydowe stały się popularnym wyborem zarówno dla singli, jak i par!

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.