za miękki materac objawy

Za miękki materac – co zrobić? – szybka odpowiedź

Jeśli materac jest zbyt miękki zastosuj materac nawierzchniowy wykonany z maty kokosowej. Twardość H4. Jest to nakładka ze specjalnego lateksowanego kokosa, który zapewnia twardość i dobrze odprowadza wilgoć. Wysokość to 3cm + pokrowiec. Posiada certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100.

Zbyt miękki materac może dać w kość, jeśli nie śpi ci się na nim wygodnie. Sprawdź razem z nami, co można zrobić, aby sen znów był komfortowy!

Objawy spania na zbyt miękkim materacu:

za miękki materac objawy ból pleców
  • zbyt miękki materac nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Powoduje to bole pleców, szczególnie w dolnym odcinku. Czasem również ból szyi.
  • zakłócenie prawidłowego krążenia krwi. Spowodowane jest nierównomiernym rozłożeniem ciężaru ciała co może powodować uciskać na pewne partie.
  • ciągłym przekręcaniem się w nocy z boku na bok przez co ciężko nam wejść w głębokie fazy snu. A w rezultacie prowadzić do problemów z zasypianiem.
  • mięśnie próbując utrzymać ciało w stabilnej pozycji mogą pozostawać napięte przez całą noc. Powoduje to uczucie sztywność i bóle mięśniowe.
  • osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa, tj. skolioza czy przepuklina dyskowa, mogą doświadczać pogorszenia objawów podczas spania na zbyt miękkim materacu.
  • zwiększony poziom stresu i napięcia, ponieważ organizm nie jest w stanie się zrelaksować i zregenerować podczas snu.

Zobacz jak wygląda Twój kręgosłupa gdy śpisz na zbyt miękkim materacu

za miękki materac pozycje ciała

Zobacz jak wygląda Twój kręgosłupa gdy śpisz na materacu o odpowiedniej twardości

materac dobrze dobrana twardość

Dlaczego materac może być zbyt miękki?

za miękki materac ręka

Twardość materaca jest zależna od zastosowanych materiałów. Materace wykonane z niektórych rodzajów pianek mogą być twardsze niż te z zastosowaniem sprężyn. Dodatkowo, gęstość i rodzaj pianki (np. wysokoelastyczna vs termoelastyczna) mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie twardości. Materac lateksowy o twardości H2 jest inny w odczuciu niż materac z pianki VISCO o twardości H2.

Twardość materaca jest również postrzegana inaczej w zależności od wagi osoby. Lżejsze osoby mogą nie “zapadać się” wystarczająco głęboko w materac, co sprawia, że materac wydaje się twardszy. W przeciwieństwie, cięższe osoby mogą odczuwać większą miękkość tego samego materaca.

Musimy pamiętać o tym, że twardość jest odbierana dość indywidualnie. Dla różnych osób ten sam materac może być zbyt miękki albo z kolei za twardy.

I wreszcie, jeśli twój poprzedni materac był bardzo miękki, każdy nowy, nawet o średniej twardości, może ci się wydawać jak deska. To kwestia przyzwyczajenia.

Zatem, jeśli masz zbyt miękki materac, który początkowo wydawał się dobry, ale po czasie okazał się zbyt miękki, masz zasadniczo dwa rozwiązania

Rozwiązania dla zbyt miękkiego materaca

1. Materac nawierzchniowy – szybkie i tanie rozwiązanie

Materac nawierzchniowy jest bardzo dobrym wyborem, jeśli mamy problem ze zbyt twardym materacem. Jeśli wydaliśmy już dużo pieniędzy na materac i nie możemy pozwolić sobie na jeszcze jeden duży wydatek, materac nawierzchniowy będzie dobrym zakupem. Będzie on kosztował nas od około 200 do 1 000 złotych w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy. Materace nawierzchniowe dostępne są we wszystkich rozmiarach – od małych mających 80×200 centymetrów aż do dużych mających po 200×200 centymetrów.

Gdy zależy nam na utwardzeniu posiadanego obecnie materaca, najlepiej zakupić materac nawierzchniowy z maty kokosowej albo połącznie maty kokosowej i pianki termoelastycznej Memory. Jest to pianka, która pod wpływem ciepła ciała dostosowuje się do jego kształtów, odciążając kręgosłup, a zwłaszcza najbardziej problematyczne jego odcinki szyjny i lędźwiowy. Te cechy nadają materacowi właściwości ortopedyczne.

Dokupienie nakładki, czyli materaca nawierzchniowego, który możesz położyć na obecny materac jako dodatkową warstwę. Tutaj w przypadku zbyt miękkiego materaca warto zastosować:

Mój materac był dla mnie zwyczajnie zbyt miękki. Na początku myślałam o samym kokosie ale ostatecznie wybrałam ten z kokosem i pianką termoelastyczną. Bałam się że sam kokos może być za twardy. Teraz nie zapadam sie tak jak poprzednio a ta pianka tak jakby otula – OK!

Kinga P.

Super nakładka kokosowa. Kupiłem jakiś czas temu materac przez internet i okazało się, że jednak jest za miękki dla mnie. Ta mata rozwiązała mój problem.

Adam

2. Nowy materac o odpowiedniej twardości

Twój materac jest za miękki? Pewnie był źle dobrany do twojej wagi lub wykonany z nieodpowiednich materiałów. Jeśli poszukujemy nowego materaca, który będzie twardy, poszukujmy modeli z wymienionymi powyżej materiałami – matą kokosową, pianką termoelastyczną, pianką lateksową albo pianką wysokoelastyczną. Twardości to najczęściej H2, H3, H4.

Twardość materaca a waga ciała

Na nasze postrzeganie twardości materaca ma wpływ głównie nasza waga. Osoby lżejsze będą czuły się mniej komfortowo z reguły już na materacach średnio-twardych, z kolei te cięższe będą uznawały średnio-twarde za zbyt miękkie.

materace miękkie (H1)waga do 60 kg (lubiące miękkie powierzchnie)
materace średnio-miękkie (H2)waga 40-80 kg (lubiące miękkie powierzchnie)
materace średnio-twarde (H3)waga 60-100 kg (lubiące twardsze powierzchnie)
materace twarde (H4)waga powyżej 100 kg
materace bardzo twarde (H5)waga powyżej 100kg i masywnej budowie (lubiące twarde powierzchnie)


Pamiętajmy o tym, że na odczucie twardości poza naszymi preferencjami ma również wpływ waga, budowa naszego ciała, pozycja snu oraz indywidualne preferencje. Kompletny poradnik na ten temat: Jak dobrać twardość materaca? Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4, H5.

Jeśli nie wiemy, na jaki materac się zdecydować, możemy zakupić model dwustronny, który z każdej strony będzie miał inną twardość. Możemy wtedy przetestować każdą stronę po kilka dni i wtedy zdecydować, która strona będzie dla nas najlepsza. Połączenie twardości H2 (średnio-miękki) i H3 (średnio-twardy) lub H3 (średnio-twardy) i H4 (twardy) spełnia oczekiwania większości osób.

Nasze dwie najlepsze propozycje materacy dwustronnych a tych parametrach to: MultiPocket z pianką wysokoelastyczną HR (FreshElastic) oraz warstwą kokosa H2/H3 lub materac kieszeniowy z pianką poliuretanową i kokosem H3/H4:


Dodam tylko, że w naszym sklepie internetowym masz 30 dniowy okres domowego testowani. W tym czasie jeśli zwyczajnie materac nie będzie Ci odpowiadał (okaże się zbyt miękki) możesz go bez kosztowo wymienić. Więcej informacji znajdziesz pod linkiem – domowe testowanie.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.