kobieta problemy ze snem

Dlaczego sen ma takie duże znaczenie i co się dzieje, jeśli się nie wyśpimy?

Nie ma chyba żadnych sporów co do tego, że sen jest bardzo ważny. Wystarczy tylko jedna noc bez snu, aby się o tym przekonać. Sen jest dla naszego organizmu niezbędnym okresem, gdy następuje wypoczynek oraz regeneracja. Dlaczego sen ma takie duże znaczenie i co się dzieje, jeśli się nie wyśpimy?

Sen jest niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak miliony ludzi na całym świecie mają z nim spore trudności, na przykład takie jak bezsenność. Jednym z głównych powodów zaburzeń snu jest stres, na przykład powodowany przez trudności w pracy, w szkole, kłopoty rodzinne, poważne choroby bliskich osób czy własne problemy ze zdrowiem. Zwykle problem znika wtedy, gdy mija także stresująca sytuacja.

Warto jednak pamiętać o tym, że również samodzielnie wpływamy na to, jaka jest jakość naszego snu. Możemy ją samodzielnie kształtować, ale nierzadko o tym zapominamy lub nie zwracamy na to tak dużej uwagi. Warto wskazać tutaj między innymi na niewygody materac, jedzenie przed snem, chodzenie spać o różnych porach każdego dnia, spanie zarówno za krótko, jak i za długo, brak aktywności fizycznej, zbyt jasną sypialnię czy duży hałas.

Fizjologiczne znaczenie snu
Badacze nie są zgodni co do tego, jaka jest ewolucyjna rola snu w fizjologii człowieka, ale jako że jest to zjawisko fundamentalne dla różnych zwierząt, uznaje się, że ma ono kluczowe znaczenie dla działania układu nerwowego. Istnieje bowiem dodatnia korelacja zachodząca między rozwojem tego właśnie układu oraz występowaniem snu.

Istnieje jednak wiele różnych hipotez wyjaśniających fizjologiczne znaczenie snu, na przykład jest on ważny dla oszczędności energii, konsolidacji pamięci, gospodarki hormonami, stymulacji neuronów, które nie były używane przy czuwaniu.

Co grozi nam w przypadku braku snu?
Sen ma bardzo duże znaczenie dla mózgu i jego prawidłowego funkcjonowania. Zbyt krótki sen potrafi szybko skutkować w upośledzeniu działania mózgu, problemów z koncentracją i zapamiętywaniem. Niewyspany mózg prowadzi do trudności w konstruktywnym myśleniu oraz do podejmowania ryzykownych decyzji.

Badacze wskazują, że brak odpowiedniej ilości snu przekłada się na naszą większą irytację i zmienności nastroju, co może odbijać się też na naszym otoczeniu. Cały organizm przestaje działać prawidłowo, zgodnie z wewnętrznym zegarem.

Oczywiście, gdy znów powrócimy do prawidłowego snu w odpowiedniej ilości, objawy te znikają, ale wtedy, gdy brakuje nam snu przez dłuższy czas, możemy narazić się na poważne problemy.

Problemy ze snem mogą również skutkować w takich zaburzeniach i chorobach jak:

  • nadciśnienie i zwiększone ryzyko zawałów serca i wylewów
  • zaburzenia emocjonalne, na przykład depresja
  • problemy z metabolizmem prowadzące do otyłości, a nawet do cukrzycy
  • obniżenie odporności organizmu
  • spadek zdolności twórczego myślenia
  • patologiczna senność i bezsenność
  • psychozy, halucynacje oraz stany paranoidalne

Oczywiście, warto też wskazać, że brak snu może zwiększać ryzyko wypadków komunikacyjnych czy wypadków przy pracy. Dotyczy to między innymi kierowców – z danych przedstawionych przez amerykańskie Ministerstwo Transportu wynika, że nawet od 1 do 4 procent wszystkich wypadków to wypadki spowodowane przez senność. Także większe ryzyko negatywnych konsekwencji braku snu dotyczy pracowników nocnej zmiany, lekarzy stażystów oraz innych osób, których praca prowadzi do braku snu.

Jak spać lepiej?
Musimy zadbać w szczególności o naszą higienę snu, którą opisywaliśmy już na naszym blogu internetowym. Ważne jest chodzenie spać o tej samej porze każdego dnia, wstawanie o podobnej porze, spanie na wygodnym materacu (polecamy nasz najwygodniejszy materac piankowy Sensit lub kieszeniowy Apollo), w zaciemnionej i wolnej od hałasów sypialni. Powinniśmy też nie jeść przed snem, nie pić alkoholu, palić papierosów czy pić kawy, ponieważ używki potrafią oddziaływać na nasz organizm nawet przez 12 godzin po zastosowaniu.

Wprowadzenie tych zmian pozwoli nam na uzyskanie bardzo dobrego efektu także nawet w ciągu kilku dni. Gdy także dotyczą cię problemy ze snem, nie lekceważ ich – możesz narazić się na poważne choroby!

Szukasz wygodnego i taniego materaca? Ten artykuł może w tym pomóc: „Wygodny i tani – jak znaleźć dobry materac w niskiej cenie

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.