materac przeciwodleżynowy

Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i kiedy warto kupić?

Osoby obłożnie chore i niepełnosprawne, które większość swojego czasu przebywają w łóżku, narażone są na powstawanie bolesnych i trudnych w leczeniu odleżyn. Możemy im jednak zapobiegać – najważniejsze jest zastosowanie odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego. Jak wybrać najlepszy model?

Odleżynami nazywamy ogniska martwicy, które przechodzą w owrzodzenie skóry mogące dochodzić nawet do mięśni i kości. Powstają wskutek długotrwałego ucisku i niedotlenienia tkanek. Najczęściej pojawiają się w miejscach, w których części kostne stykają się z nawierzchnią, na przykład na piętach, pośladkach, w okolicach kości krzyżowej.

Profilaktyka odleżyn
Osoby obłożnie chore, niepełnosprawne, które przebywają długi czas w łóżku i nie mogą samodzielnie zmieniać pozycji, są najbardziej narażone na powstawanie odleżyn. Jako profilaktykę zaleca się przede wszystkim zapewnienie osobie odpowiedniego komfortu przez zastosowanie materaca przeciwodleżynowego oraz regularną zmianę pozycji – co około 4 godziny.

W sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę materaców przeciwodleżynowych, które różnią się pomiędzy sobą budową. Materace te możemy podzielić na dwa rodzaje – materace standardowe, wykonane z materiałów o właściwościach przeciwodleżynowych, a także bąbelkowe albo rurowe materace zmiennociśnieniowe, które są pompowane pompą elektryczną.

Materace przeciwodleżynowe standardowe

Są to materace, które możemy zakupić w wielu sklepach sprzedających tego rodzaju produkty. Właściwości przeciwodleżynowe posiadają przede wszystkim materace termoelastyczne oraz wysokoelastyczne, a także materace lateksowe.

Materace przeciwodleżynowe charakteryzują się specjalnym profilem – dzięki wycięciom (gofrowaniu) nie ograniczają krążenia krwi, dlatego może ona dopływać swobodnie do wszystkich komórek ciała. Materace te zapewniają wysoki komfort snu, a także mogą być używane wraz ze stelażami regulowanymi, czyli pozwalają na podniesienie albo opuszczenie poszczególnych części materaca.

Standardowe materace przeciwodleżynowe najczęściej wyposażane są w specjalne paroprzepuszczalne pokrowce membranowe, które zapewniają bardzo dobrą wentylację i zabezpieczają skórę przed odparzeniami. Do materaców można dokupić też dodatkowe pokrowce albo nakładki zmywalne poprawiające higienę.

Dzięki takiej właśnie konstrukcji materace przeciwodleżynowe to bardzo dobry wybór dla każdej osoby obłożnie chorej – mogą być używane jako element profilaktyki albo w trakcie leczenia odparzeń.

Wysokiej jakości materace o właściwościach przeciwodleżynowych kosztują od około 700 do ponad 2 000 złotych w zależności od wykorzystanego materiału i rozmiaru.

materac antyodleżynowy kobieta śpi

Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe

Posiadają inną konstrukcję niż materace opisane powyżej. Zasadniczo są to nakładki umieszczane na materacach. Są pompowane przez pompkę elektryczną dołączoną do zestawu, która zmienia ciśnienie w materacu – dzięki temu zmienia się też nacisk na ciało osoby obłożnie chorej.

Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe pozwalają na cykliczną zmianę punktów podparcia dla ciała osoby obłożnie chorej. W rezultacie minimalizują ryzyko związane z powstawaniem odleżyn, wspomagają ich leczenie, a także obniżają niebezpieczeństwo pojawiania się uszkodzeń skóry.

Materace te mają konstrukcję bąbelkową albo rurową. Materace bąbelkowe składają się z osobnych bąbelków w formie krateczek, które pompowane są powietrzem, z kolei materace rurowe mają konstrukcję złożoną z poziomo ułożonych rurek.

Materace bąbelkowe kupimy już za około 200 złotych, z kolei materace rurowe są już droższe i kosztują nawet powyżej 1 000 złotych.

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać?
Najlepiej zdecydować się na dobry materac standardowy, najlepiej piankowy, który może być używany razem z regulowanymi stelażami, a następnie dokupić do niego materac zmiennociśnieniowy – może być on używany zarówno w przypadku profilaktyki, jak i leczenia odleżyn w różnym stopniu zaawansowania.

Bardzo fajnie w roli podstawowego materaca sprawdzi się nasz piankowy wysokoelastyczny Mojry

materac na odleżyny

Przy doborze właściwego materaca przeciwodleżynowego warto również skonsultować się z lekarzem albo fizjoterapeutą, który będzie mógł doradzić, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w danym przypadku.

Szerszy opis tego jak dbać o materac znajdziesz tutaj: https://materaceproducenta.pl/poradnik/jak-czyscic-materac/

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.