Zbyt twardy lub zbyt miękki materac może dać w kość. Jeśli nie śpi ci się na nim wygodnie, sprawdź razem z nami, co można zrobić, aby sen znów był komfortowy!

Twardość materaca jest zależna od zastosowanych materiałów, ale też musimy pamiętać o tym, że jest ona odbierana dość indywidualnie. Dla różnych osób ten sam materac może być zbyt miękki albo z kolei za twardy.

Twardość materaca a waga ciała

Na nasze postrzeganie twardości materaca ma wpływ głównie nasza waga. Osoby lżejsze będą czuły się mniej komfortowo z reguły już na materacach średnio-twardych, z kolei te cięższe będą uznawały średnio-twarde za zbyt miękkie.

Materac jest zbyt twardy, gdy:

  • mamy problemy z drętwieniem kończyn, co jest wynikiem zbyt dużego ucisku na ciało, szczególnie w wystających punktach kostnych, na przykład na barkach, biodrach, kostkach
  • po przebudzeniu się mamy problemy ze zgięciem się, ponieważ kręgosłup jest zbyt sztywny, a mięśnie za bardzo napięte
  • czujemy się „połamani” po wstaniu z łóżka, budzimy się już zmęczeni, dlatego nasz komfort w ciągu dnia jest również obniżony
Zatem, jeśli masz za twardy lub za miękki materac, który początkowo wydawał się dobry, ale po czasie okazał się zbyt twardy lub miękki, masz zasadniczo dwa rozwiązania:
  1. Pierwszym z nich jest kupno nowego materaca – warto rozważyć zakup materaca dwustronnego – np. Galę , która ma 2 stopnie twartodści  po przeciwnych stronach.  Osobiście najbardziej polecam model z warstwą pianki lateksowej – EMMA. Dodam tylko, że w naszym sklepiej internetowym masz 30 dniowy okres domowego testowania. W tym czasie jeśli zwyczajnie materac nie będzie Ci odpowiadał możesz go bezkosztowo wymienić lub zwrócić. Więcej informacji znajdziesz pod linkiem – domowe testowanie.
  2. Drugim sposobem jest zakupienie nakładki, czyli materaca nawierzchniowego, który możesz położyć na obecny materac jako dodatkową warstwę. Tutaj w przypadku zbyt tardego materaca warto rozważyć Amandę lub naszą nakładkę z pianki termoelastycznej, miękką i dostosowującą się do ciała 5 cm grubości Tamarę, a jeśli mamy nieco większy budżet to ponownie szczerze polecam toper z pianki lateksowej – jak dla mnie latekst wygrywa – lateksowa LIDIA. Jeżeli Twój materac jest zbyt miękki – idealny będzie toper z lateksowanej maty kokosowe – nasza Luiza sprawdzi się tutaj świetnie.

Materac nawierzchniowy – szybkie i tanie rozwiązanie

Materac nawierzchniowy jest bardzo dobrym wyborem, jeśli mamy problem ze zbyt twardym lub zbyt miękkim materacem. Jeśli wydaliśmy już dużo pieniędzy na materac i nie możemy pozwolić sobie na jeszcze jeden duży wydatek, materac nawierzchniowy będzie sprawdzonym zakupem. Będzie on kosztował nas od około 200 do 1 000 złotych w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy. Materace nawierzchniowe dostępne są we wszystkich rozmiarach – od małych mających 80×200 centymetrów aż do dużych mających po 200×200 centymetrów.

Gdy zależy nam na zmiękczeniu posiadanego obecnie materaca, najlepiej zakupić materac nawierzchniowy piankowy – wykonany z pianki termoelastycznej, lateksowej albo pianki wysokoelastycznej (Według mnie najbardziej komfortowe są te wykonane z pianki lateksowej). Są to pianki dobrze dopasowujące się do ciała i zapewniające wysoki komfort. Pianka ma najczęściej grubość od 2 do 6 centymetrów i zabezpieczona jest zdejmowanym pokrowcem, dlatego możemy go wyprać.

A może nowy materac?

Jeśli poszukujemy nowego materaca, który będzie miękki, poszukujmy modeli z wymienionymi powyżej materiałami – pianką termoelastyczna, pianką lateksową albo pianką wysokoelastyczną. Miękkie materace oznaczane są symbolami H1 i H2. Jeśli nie wiemy, na jaki materac się zdecydować, możemy zakupić model dwustronny, który z każdej strony będzie miał inną twardość. Możemy wtedy przetestować każdą stronę po kilka dni i wtedy określić, jaka strona będzie dla nas najlepsza.

Materac kieszeniowy dwustronny GALADwustronny materac GALA (już od 509 zł) został zaprojektowany z myślą o osobach doceniających wysoki komfort oraz higienę snu. Z jednej strony miękki H2, z drugiej średnio twardy H3. Materac wykonany jest na rdzeniu z 7-strefowych sprężyn kieszeniowych i uzupełniony matą z lateksowanego kokosa oraz wysokiej jakości pianką poliuretanową. Całość wykończona jest z użyciem pokrowca antyalergicznego.
Zobacz materac

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, śledź nas na facebooku: