Jednym z najczęstszych dylematów dotyczących zakupu nowego materaca jest wybór jego rodzaju – czy lepiej zdecydować się na materac piankowy czy na sprężynowy? Zasadniczo każdy z nich ma swoje plusy i minusy, dlatego jeżeli się wahamy, warto się z nimi zapoznać.

W sprzedaży znajdziemy dzisiaj szeroką gamę modeli materaców. Możemy ogólnie podzielić je na piankowe i sprężynowe. Materace piankowe są w całości wykonane z pianki jednolitej lub pianek kilku typów. Materace sprężynowe posiadają rdzeń ze sprężyn, który otoczony jest piankami. Nowoczesne, wysokiej jakości materace piankowe i sprężynowe zapewniają optymalną wygodę i trwałość. Jednak zawsze powinniśmy zapoznać się z różnymi propozycjami przed zakupem, by móc spać w pełni komfortowo.

Budowa

Materace piankowe produkowane są z różnych typów pianek. Są to zwykłe pianki tapicerskie PUR (poliuretanowe), lepszej jakości pianki wysokoelastyczne, ponadto pianki termoelastyczne, które reagują nie tylko na nacisk, ale też na ciepłotę ludzkiego ciała. Do materaców piankowych zaliczamy też materace lateksowe – produkowane głównie z lateksu syntetycznego.

Materace sprężynowe możemy podzielić na dwa rodzaje – kieszeniowe i bonellowe. Materace kieszeniowe są lepszym wyborem, ponieważ każda ich sprężyna zapakowana jest w oddzielną kieszonkę. To powoduje, że sprężyny na całej powierzchni materaca pracują oddzielnie. Materace bonellowe mają kształt skręconej klepsydry. Niestety, nie zapewniają one tak dobrej elastyczności powierzchniowej jak modele kieszeniowe, co przekłada się na gorszą jakość snu. W naszej ofercie znajdziesz tylko materace kieszeniowe. 

Zarówno materace piankowe, jak i materace sprężynowe mogą być materacami strefowymi. W przypadku modeli piankowych stosuje się specjalne nacięcia i profilowanie, natomiast w materacach sprężynowych sprężyny o różnej twardości.

Twardość

Zarówno wśród modeli kieszeniowych jak i piankowych znajdziesz obecnie pełną gamę twardości. Wszystko zależy od użytych pianek. Pamiętaj jedank, że odczucie twardości zależy od kilku czynników takich jak: masa waga i budowa ciała oraz indywidualne preferencje.

Wytrzymałość

Dużo zależy od rodzaju materiałów. Najtańsze materace piankowe nie są zbyt trwałe i łatwo się ugniatają. Znacznie lepsze są materace wysokoelastyczne, które posłużą na dłużej. Bardzo trwałe są też materace termoelastyczne, a za najbardziej trwałe wśród piankowych uznaje się materace lateksowe.

W materacach sprężynowych dużo zależy od zastosowanych sprężyn. Te słabszej jakości już po roku mogą zacząć się wyginać. Gdy chcemy kupić materac sprężynowy, najlepiej wybierać modele wyższej klasy.

Stelaż

Materace piankowe nie wymagają regularnego przewracania ich na drugi bok. Musimy jednak pamiętać, aby dokupić do nich odpowiedni stelaż elastyczny. Zastosowanie zwykłego stelaża z drewienek połączonych taśmą może skrócić trwałość pianek. Stelaże elastyczne dobrze rozprowadzają nacisk i pracują razem z materacem. Z materacami piankowymi możemy też użytkować stelaże regulowane, na przykład pozwalające na podniesienie części górnej pod głową albo dolnej pod stopami – nie jest to możliwe w przypadku materaców sprężynowych.

Do materaca kieszeniowego możemy wybrać stelaże elastyczne albo stelaże z drewienek na taśmie.

Higiena – antyalergiczność

Dla alergików rekomendowane są materace piankowe, ponieważ dobrze przepuszczają powietrze i wilgoć. Bardzo dobrym wyborem są materace z pianek lateksowych, które mają antyalergiczne właściwości, są antybakteryjne, przeciwgrzybicze, nie gromadzą kurzu, a tym samym roztoczy. W sprzedaży znajdziemy też modele ze specjalnymi piankami antybakteryjnymi i zapobiegającymi nadmiernemu rozwojowi roztoczy.

Materace sprężynowe, w szczególności bonellowe, gromadzą w sobie więcej kurzu, dlatego nie są polecane dla alergików.

Komfort snu

Zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe – kieszeniowe są w stanie zapewnić wysoki komfort snu. Dużo jednak zależy od rodzajów wykorzystanych materiałów. Za najwygodniejsze uznaje się takie materace piankowe jak termoelastyczne i lateksowe. Bardzo fajnie sprawdza się nasz model Porto Alegre, zwłaszcza dla osób o większej wadze lub par o znacznej różnicy w wadze ciała. Porto Alegre bardzo fajnie się dostosowuje i jest naprawdę wygodna. Osoby preferujące naprawdę twarde materace wybierają często  materace z matą kokosową. Tutaj fajnie sprawdzi się ZEUS – wykończona podwójną warstwą kokosa. Decyzję możemy podjąć na podstawie używanego obecnie materaca. Czy był on komfortowy, ale potrzebujemy czegoś lepszego? A może chcielibyśmy spróbować innego typu materaca?  Osobiście polecam materace wykończone pianką lateksową lub termoelastyczną, choć dla mnie lateks wygrywa 🙂 Moim faworytem jest Porto Alegre – wykończona podwójnym kokosem i grubą warstwą lateksu.

Bardzo dobrej jakości produkt. Wysypiamy się w końcu z mężem. Pierwsza noc była odmianą w porównaniu do naszego starego materaca, który miał już swoje lata. Gorąco polecamy.

Baśka

Podsumowując, wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na materace piankowe, ale swoją rolę świetnie mogą spełnić też materace kieszeniowe z dodatkiem pianek, na przykład lateksowej, termoelastycznej, z matą kokosową.