Odpowiedni materac powinien zapewniać właściwy komfort snu. Jest on również bardzo ważny wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości zdrowotne ze strony kręgosłupa. Jak wybrać najlepszy materac na chory kręgosłup?

Bóle pleców dotyczą nie tylko seniorów. Coraz częściej narzekają na nie także osoby młodsze. Praca w pozycji siedzącej, nadmierne nadwyrężenie pleców podczas pracy fizycznej, brak wystarczającego ruchu, nadwaga, otyłość – to wszystko powoduje, że bóle kręgosłupa są tak częste.

W profilaktyce oraz w leczeniu dolegliwości kręgosłupa bardzo ważne jest udanie się do odpowiedniego specjalisty w tym zakresie – ortopedy, rehabilitanta. Nie można jednak zapominać o tym, że pacjent także powinien samodzielnie zadbać o swoje zdrowie. Tutaj bardzo duże znaczenie odgrywa odpowiedni materac.

Czym warto kierować się przy zakupie materaca na chory kręgosłup? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Dlaczego dobry materac ma tak duże znaczenie dla zdrowia kręgosłupa?

Sen jest czasem, gdy organizm regeneruje się. Na spaniu spędzamy nawet około 1/3 całego życia, dlatego też bardzo ważne jest to, na czym śpimy.

Bóle pleców mogą pojawiać się na skutek spania na niewłaściwym materacu. Dodatkowo, nieodpowiedni materac może powodować natężenie dolegliwości, które mają inne przyczyny.

Gdy materac nie jest właściwie dobrany, jest wyleżany, za twardy czy za miękki, kręgosłup nie dostaje właściwego podparcia. Dochodzi wtedy do nadmiernego ucisku dysków kręgosłupa, co z kolei przekłada się na dolegliwości bólowe oraz nadmierne napięcie mięśniowe odczuwane po wstaniu z łóżka.

Jeśli dobierzemy odpowiedni materac, możemy zmniejszyć obciążenie kręgosłupa, a tym samym zadbać o swoje zdrowie!

Dobry materac potrafi:

 • zniwelować dolegliwości bólowe kręgosłupa
 • zapobiegać ich ponownemu pojawianiu się
 • działać jako wsparcie rehabilitacji

Kiedy warto kupić odpowiedni materac na kręgosłup?

Zmiana materaca na inny może zdziałać cuda! Zakup odpowiedniego materaca nie musi przy tym wcale wiązać się z bardzo dużym wydatkiem, ponieważ obecnie w sprzedaży można znaleźć także materace niedrogie i przy tym bardzo wygodne dla kręgosłupa.

O zakupie odpowiedniego materaca powinny pamiętać zatem osoby, które doświadczają różnych dolegliwości ze strony kręgosłupa, takich jak: 

 • bóle kręgosłupa
 • lumbago – bóle w odcinku lędźwiowym
 • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa
 • dyskopatia 
 • rwa kulszowa
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 • osteoporoza

Odpowiednie materace rekomendowane są także w przypadku innych dolegliwości dotykających pleców, a ponadto po urazach, zabiegach jako element rehabilitacji.

Czym zatem warto kierować się przy zakupie odpowiedniego materaca, aby ulżyć bolącym plecom?

Jak wybrać odpowiedni materac na chory kręgosłup?

Aktualnie w sprzedaży znaleźć można szeroką gamę różnych rodzajów materaców. Nie każdy z nich rekomendowany jest jednak dla osób, które doświadczają bólów kręgosłupa. Co kupić?

Dobry materac dla osób z chorobami kręgosłupa powinien przede wszystkim charakteryzować się wysoką elastycznością punktową.

Czym jest elastyczność punktowa? To parametr, którym ocenia się reakcję materaca na nacisk. Materac posiadający dobrą elastyczność punktową reaguje na nacisk jedynie w miejscu, w którym jest on wywierany.

Dobra elastyczność punktowa powoduje, że materac:

 • dobrze podpiera ciało na całej jego długości
 • zapobiega pojawianiu się nadmiernego obciążenia różnych części ciała
 • redukuje nadmierne napięcie mięśniowe
 • szybko dopasowuje się do zmian pozycji ciała

Jakie materace charakteryzują się wysoką elastycznością punktową?

Materace o wysokiej elastyczności punktowej na chory kręgosłup

Wysoka elastyczność punktowa zależna jest od zastosowanych materiałów. Wśród rekomendowanych materaców spełniających ten wymóg znajdują się:

 • materace sprężynowe – kieszeniowe
 • materace z pianek wysokoelastycznych (HR)
 • materace z pianek termoelastycznych (VISCO, memory)
 • materace z pianek lateksowych

Materace kieszeniowe

Materace sprężynowe – kieszeniowe posiadają oddzielne kieszonki na sprężyny. Na jednym metrze kwadratowym może znajdować się kilkaset osobnych sprężyn! Każda z nich pracuje osobno, dlatego też materac ten tak dobrze odpowiada pozycji ciała.

W naszym sklepie dostępne są wygodne materace kieszeniowe jak materac kieszeniowy termoelastyczny Hypnos czy też materac kieszeniowy podwójny kokos i lateks Porto Alegre.

Sprężyny kieszeniowe tworzą rdzeń materaca, na którym osadzone są inne warstwy, najczęściej piankowe.

Materace z pianek wysokoelastycznych

Rdzeń może być wykonany także z pianki – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się pianka wysokoelastyczna, czyli HR. To pianka o strukturze zamkniętych komórek, która jest znacznie bardziej elastyczna i przy tym trwalsza od najtańszych pianek poliuretanowych. Pianki te stosowane są także na warstwy nawierzchniowe.

Na uwagę zasługują tutaj 3 modele kieszeniowe obustronnie obłożone pianką wysokoelastyczną HR: Materac Penelopa (dla osób o wadze do 80kg), materac Odyseusz (dla osób o wadze od 80kg), materac typu DUO (dla par o dużej różnicy w wadze).

Dla osób szukających materaców wykonanych wyłącznie z pianek polecamy materace Sensit, które dostępne są w dwóch wariantach twardości – materac piankowy Sensit H2 (dla osób ważących do 85kg) oraz materac piankowy Sensit H3 (dla osób ważących powyżej 85kg).
Materac Sensit to nasz najwygodniejszy model!

Materace z pianek termoelastycznych

Bardzo dobrym wyborem dla osób doświadczających bólu kręgosłupa to materace z pianek termoelastycznych, które określane są także jako pianki VISCO czy memory.

Pianki te reagują na nacisk oraz na ciepłotę ludzkiego ciała, co powoduje, że dobrze dopasowują się one do krzywizn ciała.

Warto zaznaczyć, że pianki termoelastyczne są także stosowane w materacach ortopedycznych, przeciwodleżynowych.

Dla osób chcących przetestować takie materace polecamy wspomniany już materac Sensit, który ma warstwę piankę VISCO, materac wysokoelastyczny + pianka VISCO czy materac kieszeniowy termoelastyczny Apollo.

Materace z pianek lateksowych

Dobry wybór to również pianki lateksowe. Są to pianki bardzo elastyczne, łatwo dopasowujące się do ciała, a także trwałe i higieniczne. To najdroższe, a przy tym najbardziej luksusowe pianki na rynku.

 Spośród naszego asortymentu polecamy na przykład:

Zapraszamy do zakupów i rozmowy z naszymi konsultantami.

Zobacz jak kupić materac w naszym sklepie: https://materaceproducenta.pl/jak-kupic-materac/

Sprawdź na czym polega 30 dniowy okres testowania naszych materaców:
https://materaceproducenta.pl/domowe-testowanie-az-30-dni/