Materac dla sportowców

Najlepszy materac dla sportowców

Specjalny materac dla sportowca? Odpowiedni rodzaj materaca ma duży wpływ także na zdrowie i komfort osób uprawiających sporty. Czym powinien charakteryzować się odpowiedni materac dla sportowca? Sprawdź teraz!

Wybór właściwego materaca ma bardzo duże znaczenie dla codziennego komfortu. O właściwej nawierzchni do snu powinien pamiętać każdy, w tym także osoba, która uprawia sporty – amatorsko oraz profesjonalnie.

Właśnie dlatego coraz częściej pojawia się pytanie – jaki materac dla sportowca będzie najlepszy?

Ważna jakość snu sportowca

W przypadku sportowców sen ma bardzo duże znaczenie. To czas, gdy organizm ma okazję do regeneracji, czyli przygotowania do kolejnych wyzwań. W związku z tym wysypianie się jest jednym z niezbędnych elementów składowych sukcesów w sporcie.

Gdy materac nie będzie odpowiednio dobrany, mogą pojawić się różne nieprzyjemne dolegliwości, na przykład:

 • bóle kręgosłupa
 • nadmierne napięcie mięśniowe
 • bóle różnych grup mięśniowych
 • uczucie przemęczenia
 • trudności w koncentracji

Czym zatem powinien wyróżniać się materac sportowca? Sprawdź nasze porady, gdy także uprawiasz sporty i nie wiesz, jaki materac będzie dla Ciebie najlepszy!

Materac sportowca – co wybrać?

Zakup materaca nie powinien być dziełem przypadku. Dzisiaj do wyboru mamy wiele różnych typów materaców, dlatego warto zapoznać się z ich parametrami przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego modelu.

Warto przy tym zaznaczyć, że nie każdy materac będzie dobrze sprawdzać się u osób uprawiających sporty. O czym warto wtedy pamiętać?

Materac dla sportowca powinien:

 • posiadać dużą elastyczność punktową
 • odpowiadać jego ciężarowi ciała
 • zapobiegać pojawianiu się dolegliwości ze strony kręgosłupa, mięśni
 • zapewniać właściwą higienę snu

Żeby materac mógł spełnić te właśnie wymagania, powinien być wykonany z odpowiednich materiałów. To one decydują o ostatecznym efekcie, dlatego przy poszukiwaniu właściwego materaca należy zwrócić uwagę na jego budowę.

Różne rodzaje materaców – podział i opis

Materace można podzielić na kilka różnych kategorii. Najczęściej są one kategoryzowane na:

Do pierwszej kategorii zaliczane są materace wykonane w całości z pianek. Może być to jeden typ pianki albo kilka różnych pianek ułożonych warstwowo.

Z kolei w przypadku materaców sprężynowych najczęściej stosuje się dzisiaj materace kieszeniowe, w których każda sprężyna otoczona jest osobną kieszonką. Taka budowa materaca sprężynowego gwarantuje mu lepszą elastyczność punktową niż materace starszego typu – bonellowe. Materace sprężynowe – kieszeniowe posiadają także strefy komfortu, które tworzone są przez sprężyny o różnych twardościach. Są one układane tak, aby odpowiadać budowie ciała człowieka.

Dodatkowo, do materaców stosowane są także różne pianki i inne materiały na warstwy wierzchnie. Są to warstwy znajdujące się na wierzchu i dodatkowo na spodzie w przypadku materaców dwustronnych. To one wykańczają materac i nadają mu odpowiednie właściwości.

Jako materiały na warstwy wierzchnie najczęściej stosowane są:

 • pianki wysokoelastyczne (HR)
 • pianki termoelastyczne – VISCO, memory
 • pianki lateksowe
 • maty kokosowe

Pianki wysokoelastyczne, które określane są także jako HR, to pianki o lepszej elastyczności i wytrzymałości niż zwykłe pianki poliuretanowe. Są stosowane często na rdzenie materaców piankowych, ale mogą być także ich warstwą wierzchnią.

Pianki termoelastyczne, inaczej VISCO czy memory, to pianki z pamięcią, które są bardzo mięsiste, gęste. Ich charakterystyczną cechą jest pamięć, czyli memory – po naciśnięciu na piankę przez moment widać na niej odcisk. Pianki te dodatkowo reagują na ciepłotę ciała – miękną i dobrze dopasowują się do jego krzywizn. Są to pianki miękkie. 

Pianki lateksowe – naturalne albo syntetyczne – także posiadają bardzo wysoką elastyczność punktową. To pianki bardzo trwałe, a także naturalnie higieniczne.

Także stosowane są maty kokosowe. Produkowane są z włókien kokosa łączonych lateksem. Maty te stosowane są głównie w celu dodatkowego utwardzenia materaca.

Materace polecane dla sportowców – co wybrać?

Znamy już najbardziej popularne materiał stosowane do wykonania materaców. Co warto zakupić dla sportowców?

Przede wszystkim warto postawić na materace piankowe, które zapewniają wysoki komfort i jednocześnie higienę. W naszym asortymencie znalazły się:

Materac piankowy Sensit – dostępny w twardościach H2 oraz H3

Najwygodniejszy materac do spania

Ten luksusowy materac to warstwowy materac piankowy, który zbudowany jest z rdzenia z pianki HR oraz z pianek lateksowej i VISCO – termoelastycznej.

Materac tego rodzaju polecany jest dla osób, którym zależy na pełnym komforcie snu. Ze względu na wysoką elastyczność punktową bardzo dobrze nadaje się dla osób chcących zadbać o swój kręgosłup oraz mięsnie. To także materac przewiewny, wspierający cyrkulację powietrza, który nadaje się dla alergików.

Materac kieszeniowy Multipocket Horus – z obustronnym lateksem i kokosem

Ten materac dostępny w naszym sklepie to propozycja dla sportowców, którzy lubią spać na twardym, ale poszukujących wysokiego komfortu snu.

Materac Horus wykonany jest ze sprężyn typu Multipocket – zawiera aż 508 sztuk sprężyn na jeden metr kwadratowy, czyli niemalże o połowę więcej niż w zwykłych materacach tego typu! Dodatkowo zastosowano w nim lateks i kokos, co powoduje, że zapewnia on doskonały komfort dla osób lubiących raczej twarde materace.

Materace nawierzchniowe – dodatkowy komfort

W naszym asortymencie znalazły się także materace nawierzchniowe. To cienkie materace, które poprawiają komfort obecnie używanych materaców lub wersalek. Są tańszą alternatywą dla zakupienia nowego materaca. Znajdziesz u nas:

W razie dodatkowych pytań dotyczących doboru najlepszego materaca dla sportowca nasi specjaliści są zawsze do dyspozycji i będą mogli doradzić w doborze sprawdzanych materaców. Zapraszamy do sprawdzenia dostępnych u nas modeli i życzymy udanych zakupów!

Koniecznie sprawdź nasze poduszki piankowe – idealne dopełnienie wygodnego materaca.

Jeśli nie wiesz jaką poduszkę wybrać, przeczytaj nasz artykuł na ten temat: Poduszka do łóżka – jaką poduszkę wybrać?.