Materac rehabilitacyjny

Materace ortopedyczne/rehabilitacyjne – jakie i dla kogo?

Materace rehabilitacyjne wielu z nas kojarzy tylko z osobami leżącymi, niepełnosprawnymi, wymagającymi regularnej opieki, a także po kontuzjach. Rzeczywiście, w takich przypadkach to najlepszy wybór, ale również sprawdzą się one w innych sytuacjach. Z czego zbudowane są materace rehabilitacyjne i dla kogo są one przeznaczone?

Materace rehabilitacyjne, które nazywane są również materacami ortopedycznymi, możemy zakupić obecnie zarówno w sklepach oferujących materace, jak i w sklepach medycznych. Jeżeli materac posiada pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, wówczas może być on sprzedawany również z obniżoną stawką podatku VAT, co powoduje, że ma korzystną cenę dla kupujących.

Materac rehabilitacyjny – co to jest?

Głównym zadaniem materaców rehabilitacyjnych jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla całego ciała, a w szczególności dla kręgosłupa, aby dać mu zdrową i naturalną pozycję. Swoje właściwości materace rehabilitacyjne zawdzięczają przede wszystkim zastosowanym materiałom, które zapewniają właściwy komfort.

W sprzedaży możemy znaleźć między innymi materace piankowe, w tym termoelastyczne oraz lateksowe, a także materace sprężynowe – kieszeniowe i bonellowe. Poszczególnym typom materiałów stosowanych do materaców rehabilitacyjnych przyjrzymy się niżej.

Materace rehabilitacyjne to dobry wybór dla:

  • osób po urazach ortopedycznych
  • osób dużo czasu spędzających w łóżku ze względu na schorzenia
  • osób narzekających na bóle pleców i zbolałe mięśnie
  • osób niepełnosprawnych ruchowo
  • osób pracujących w pozycji siedzącej – przed komputerem, w samochodzie
  • seniorów mających problemy z poruszaniem się
  • oraz dla innych osób chcących spać na wygodnym materacu

Materace rehabilitacyjne są tworzone z naciskiem na zdrowie oraz higienę. Przy ich projektowaniu szczególny akcent kładzie się na podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości, także materace te nie powinny punktowo uciskać różnych partii ciała, blokując prawidłowe krążenie. Ponadto powinny być one antyalergiczne i powinny dobrze przepuszczać powietrze i wilgoć, co zmniejsza ryzyko powstawania w nich drobnoustrojów.

Jaki materac rehabilitacyjny będzie najlepszy?

Generalnie wśród materaców rehabilitacyjnych poleca się stosowanie tych piankowych. Dlaczego? Ponieważ nowoczesne pianki pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiego poziomu komfortu oraz higieny. W sprzedaży znajdziemy też materace sprężynowe – kieszeniowe i bonellowe, które również mogą gwarantować właściwe podtrzymanie dla ciała, ale są gorsze do utrzymania w higienie, ponieważ nie są tak przewiewne.

Dwa najlepsze rodzaje materaców rehabilitacyjnych to materace termoelastyczne (z pianki VISCO, Memory, tak zwanej pianki leniwej) oraz materace lateksowe. Dobrym wyborem mogą być też materace z pianek wysokoelastycznych. Gdy chcemy zdecydować się na materac sprężynowy, najlepiej kieszeniowy, powinniśmy poszukiwać modelu wykończonego powyższymi piankami.

* Nasze modele kieszeniowe z pianką VISCO: HYNOS lub Apollo. Dla osób z bólami kręgosłupa rekomendujemy też bardzo miękki materac nawierzchniowy TALEJA

Materace termoelastyczne
To materace, które składają się najczęściej z dwóch warstw – u góry wykończone są pianką termoelastyczną, VISCO, Memory, natomiast od spodu pianką wysokoelastyczną lub sprężynami. Pianka termoelastyczna znana jest ze swoich wyjątkowych właściwości – nie tylko ugina się pod wpływem ciężaru ciała, ale również ciepłoty ciała. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtów ciała, dając właściwe podparcie kręgosłupowi.

Ze względu na swoje właściwości materace termoelastyczne stosowane są również jako materace przeciwodleżynowe. Zmniejszają ryzyko pojawienia się odleżyn ze względu na swoje właściwości oraz specjalną gofrowaną strukturę.

Materace lateksowe
Są to materace, które najczęściej produkowane są z lateksu syntetycznego albo połączenia lateksu naturalnego i syntetycznego. Cechują się bardzo dobrą sprężystością i elastycznością punktową, są odporne na wygniatanie i mogą służyć na lata. Ponadto mają naturalne właściwości przeciwalergiczne.

Materace lateksowe są droższe od modeli termoelastycznych. Najdroższe to modele wykonane z jednego bloku lateksu, ale możemy również zakupić tańsze materace warstwowe – z góry wykończone lateksem, natomiast od spodu pianką wysokoelastyczną.

Więcej informacji na temat materacy rehabilitacyjnych znajdziesz w artykule: “Materac rehabilitacyjny – jaki najlepszy?

Dobierz komfortową poduszkę

Nie zapominaj także o tym, żeby do materaca dobrać odpowiednią poduszkę. Spanie na niewłaściwej poduszce, która jest zbyt niska albo zbyt wysoka, najczęściej powoduje ból kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Najtańsze poduszki z wypełnieniem z włókniny są dość płaskie i nie dopasowują się tak dobrze do anatomii człowieka. Lepszym wyborem będą poduszki wykonane z pianek termoelastycznych oraz lateksowych, które, podobnie jak w przypadku materaców, zapewniają bardzo wysoki komfort snu. Możemy zakupić je zarówno jako poduszki profilowane, które przypominają falę, jak i jako poduszki w kształcie standardowym – mogą być wykonane z jednego kawałka specjalnie ukształtowanej pianki albo ze ścinek piankowych. Wysoki komfort dają też poduszki z wypełnieniem naturalnym – pierzem i puchem.

Podsumowując, jeśli chcesz zadbać o swój kręgosłup i zapomnieć o męczącym bólu, pomyśl o zakupieniu odpowiedniego materaca rehabilitacyjnego zapewniającego komfort każdej nocy. Dzięki nim możesz spać każdego dnia komfortowo. W duecie z dopasowaną poduszką twój sen na pewno będzie najwyższej jakości!

Pozycja w jakiej śpisz ma bardzo duże znaczenie przy doborze poduszki. Przeczytaj, jak dobrać poduszkę do pozycji, w której najczęściej śpisz:
Poduszka do spania na boku
Poduszka do spania na brzuchu
Poduszka do spania na plecach