materac rehabilitacyjny kobieta

Materac rehabilitacyjny – jaki najlepszy?

Bolący kręgosłup lub zastane mięśnie nie muszą być problemem! Odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne, a także właściwy materac potrafią przynieść dużą ulgę. Czym warto kierować się przy wyborze materaca rehabilitacyjnego? Zapraszamy do sprawdzenia!


Pod pojęciem takim jak „materac rehabilitacyjny” znajduje się materac, który przeznaczony jest przede wszystkim dla osób doświadczających dolegliwości związanych z kręgosłupem oraz z układem ruchu.
Materace rehabilitacyjne nazywane są także materacami ortopedycznymi czy też materacami medycznymi ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Są one tworzone z naciskiem na zdrowie oraz higienę. Przy ich projektowaniu szczególny akcent kładzie się na podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości, także materace te nie powinny punktowo uciskać różnych partii ciała, blokując prawidłowe krążenie. Ponadto powinny być one antyalergiczne i powinny dobrze przepuszczać powietrze i wilgoć, co zmniejsza ryzyko powstawania w nich drobnoustrojów.

Kiedy warto wybrać materac rehabilitacyjny?

Materace rehabilitacyjne są najlepszym wyborem dla tych osób, które nie czują się komfortowo podczas snu na zwykłym materacu. Bardzo często są one rekomendowane przez specjalistów – lekarzy ortopedów, rehabilitantów, fizjoterapeutów. Poprzez zastosowanie materaca rehabilitacyjnego ciało uzyska odpowiednie podparcie na całej swojej długości, co przełoży się nie tylko na większy komfort snu, ale także na mniejsze obciążenie dla kręgosłupa i innych partii ciała. Materace te często posiadają właściwości antyalergiczne.

Materac rehabilitacyjny mężczyzna z bólem pleców

Materace rehabilitacyjne polecane są dla:

  • osób po urazach ortopedycznych
  • osób dużo czasu spędzających w łóżku ze względu na schorzenia
  • osób narzekających na bóle pleców i zbolałe mięśnie
  • osób niepełnosprawnych ruchowo
  • osób pracujących w pozycji siedzącej – przed komputerem, w samochodzie
  • seniorów mających problemy z poruszaniem się
  • oraz dla innych osób chcących spać na wygodnym materacu

Oczywiście, na zakup materaca ortopedycznego mogą zdecydować się także inne osoby, którym zależy na wygodzie snu. Gdy w wyszukiwarce internetowej wpiszemy słowa typu „materac ortopedyczny” czy też „materac rehabilitacyjny”, możemy natychmiast zobaczyć wiele różnych modeli. Czym zatem powinniśmy kierować się przy ich zakupie?

Najlepszy materac rehabilitacyjny – czyli jaki?

Dobry materac rehabilitacyjny powinien przede wszystkim cechować się maksymalnym komfortem dla użytkownika. O wygodzie snu na konkretnym materacu decyduje jego budowa, czyli wykorzystane do jego produkcji materiały. Materace dostępne w sklepach podzielić można na dwie kategorie, a mianowicie na materace sprężynowe, w tym także na te kieszeniowe, a także na materace piankowe, które wykonane są całkowicie z pianek. Dla osób z problemami ortopedycznymi rekomendowane są w szczególności te ostatnie, ponieważ pianki pozwalają na uzyskanie maksymalnej wygody oraz higieny, a przy tym także współpracują dobrze z regulowanymi stelażami łóżek, które często stosowane są dla osób z problemami z ruchem.

materac rehabilitacyjny

Najważniejsze cechy dobrego materaca rehabilitacyjnego:

  • wykonany z najlepszej jakości pianek
  • o wysokiej elastyczności punktowej dla idealnego dopasowania
  • wykończony antyalergicznym pokrowcem
  • współpracujący z regulowanym stelażem łóżka
  • dopasowany pod względem twardości do potrzeb użytkownika

Materac rehabilitacyjny piankowy – na co warto się zdecydować?

Piankowy materac rehabilitacyjny to materac, który wykonany jest w całości z pianki. Może być on wyprodukowany z pianki jednego typu, ale najczęściej mamy do czynienia z materacami z różnych pianek układanych na sobie warstwowo.

Dla osób szukających materaców o właściwościach rehabilitacyjnych, poleca się dwa główne typy pianek:

  • termoelastyczne – VISCO
  • lateksowe

Typ zastosowanych pianek będzie decydować o komforcie użytkowania danego materaca, dlatego też warto bliżej poznać ich właściwości.

Materac termoelastyczny – VISCO

Pianka termoelastyczna, która nazywana jest także pianką VISCO to specjalny typ pianek, który posiada dwojakie łaściwości. Ugina się ona pod wpływem nacisku, ale także mięknie wtedy, gdy na niej leżymy.
Dzięki temu może ona perfekcyjnie dopasować się do ciała, a tym samym daje podparcie dla każdego jego punktu. Materac termoelastyczny VISCO to jeden z najpopularniejszych typów materaców rehabilitacyjnych. Polecany jest on także dla osób z ryzykiem powstania odleżyn, ponieważ nie wywołuje on dużego nacisku na ciało, a także jest przewiewny.

Polecamy między innymi modele:

Materac lateksowy

Druga propozycja dla osób poszukujących dobrego materaca rehabilitacyjnego to materac lateksowy. Takie materace powstają z naturalnego lub syntetycznego lateksu, a także z ich połączenia.
Materace lateksowe uznawane są za najlepsze na rynku. Dlaczego? To wszystko przez właściwości lateksu, który wyróżnia się bardzo dobrą elastycznością punktową. Pianka lateksowa ugina się w inny sposób niż pianka termoelastyczna, pozwalając na uzyskanie jeszcze większego komfortu użytkowania. Materace te cechują się też wysoką trwałością oraz mają naturalne właściwości antyalergiczne. Niestety, za tego typu modele zapłacimy więcej niż za pozostałe rodzaje materaców. Najdroższe są materace składające się z jednego bloku lateksu. Mniej zapłacimy za materace warstwowe, które posiadają najczęściej warstwę lateksu o grubości kilku centymetrów.

Polecamy między innymi modele materacy:


Czy dobry materac rehabilitacyjny powinien być twardy?

Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że dobry materac dla kręgosłupa to taki, który jest twardy. Czy jednak jest tak w rzeczywistości? Zasadniczo, materac ortopedyczny powinien posiadać twardość dopasowaną do potrzeb użytkownika. Zarówno materac twardy, jak również ten miękki mogą negatywnie wpływać na układ ruchu człowieka.


W większości przypadków sprawdzają się materace o twardości określanej jako H3, czyli średnio-twarde. Lżejsze osoby mogą lepiej czuć się na materacach bardziej miękkich, na przykład H2, natomiast te cięższe na materacach twardych określanych jako H4. Aby dobrać idealną twardość materaca rehabilitacyjnego, powinniśmy sprawdzić, jakiej twardości jest obecnie używany przez nas materac. Gdy nie zapewnia on komfortowego snu, w takim przypadku warto zdecydować się na model twardszy lub bardziej miękki.


Materac rehabilitacyjny – także do regulowanego stelaża!

Osoby obłożnie chore, które nie wstają z łóżka albo robią to bardzo rzadko, będą mogły czuć się jeszcze bardziej komfortowo wtedy, gdy będą korzystały z materaców rehabilitacyjnych osadzonych na regulowanych stelażach. Regulowane stelaże w łóżkach umożliwiają zmianę wysokości i kąta nachylenia poszczególnych partii materaca, na przykład podniesienie części pod plecami. Wtedy użytkownik materaca nie leży na płasko, ale jego górna część ciała jest komfortowo uniesiona.

Z regulowanymi stelażami w łóżkach współpracują piankowe materace. Niestety, materace sprężynowe są zbyt sztywne, aby uzyskać optymalny kąt zgięcia. Możemy wtedy doprowadzić do wygięcia ich sprężyn oraz trwałego zniszczenia.


W sprzedaży możemy znaleźć regulowane stelaże w dwóch wariantach, a mianowicie stelaże regulowane:

  • ręcznie
  • elektrycznie

Dla większego komfortu osoby korzystającej z materaca warto zakupić stelaż regulowany elektrycznie. Wtedy użytkownik może samodzielnie zmieniać pozycję materaca przez wciskanie odpowiednich guzików na pilocie. Stelaż regulowany ręcznie najczęściej wymaga pomocy innej osoby.

Dobierz komfortową poduszkę

Nie zapominaj także o tym, żeby do materaca dobrać odpowiednią poduszkę. Spanie na niewłaściwej poduszce, która jest zbyt niska albo zbyt wysoka, najczęściej powoduje ból kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Najtańsze poduszki z wypełnieniem z włókniny są dość płaskie i nie dopasowują się tak dobrze do anatomii człowieka. Lepszym wyborem będą poduszki wykonane z pianek termoelastycznych oraz lateksowych, które, podobnie jak w przypadku materaców, zapewniają bardzo wysoki komfort snu. Możemy zakupić je zarówno jako poduszki profilowane, które przypominają falę, jak i jako poduszki w kształcie standardowym – mogą być wykonane z jednego kawałka specjalnie ukształtowanej pianki albo ze ścinek piankowych. Wysoki komfort dają też poduszki z wypełnieniem naturalnym – pierzem i puchem.

Pozycja w jakiej śpisz ma bardzo duże znaczenie przy doborze poduszki. Przeczytaj, jak dobrać poduszkę do pozycji, w której najczęściej śpisz:
Poduszka do spania na boku
Poduszka do spania na brzuchu
Poduszka do spania na plecach

Podsumowanie: materac rehabilitacyjny – jaki najlepszy?

Generalnie wśród materaców rehabilitacyjnych poleca się stosowanie tych piankowych. Dlaczego? Ponieważ nowoczesne pianki pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiego poziomu komfortu oraz higieny. W sprzedaży znajdziemy też materace sprężynowe – kieszeniowe i bonellowe, które również mogą gwarantować właściwe podtrzymanie dla ciała, ale są gorsze do utrzymania w higienie, ponieważ nie są tak przewiewne.

Dwa najlepsze rodzaje materaców rehabilitacyjnych to materace termoelastyczne (z pianki VISCO, Memory, tak zwanej pianki leniwej) oraz materace lateksowe. Dobrym wyborem mogą być też materace z pianek wysokoelastycznych. Gdy chcemy zdecydować się na materac sprężynowy, najlepiej kieszeniowy, powinniśmy poszukiwać modelu wykończonego powyższymi piankami.

* Nasze modele kieszeniowe z pianką VISCO: HYNOS lub Apollo. Dla osób z bólami kręgosłupa rekomendujemy też bardzo miękki materac nawierzchniowy TALEJA

Może zainteresuje Cię również temat: Jaki materac wybrać na chory kręgosłup?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.