różne strefy twardości materaca

Materac ze strefami twardości – jak to działa?

Bardzo często przy poszukiwaniu odpowiedniego materaca spotykamy się z wyrażeniami „strefy twardości” czy „strefy komfortu”. Czym jednak w rzeczywistości są materace o takich strefach? Czy rzeczywiście są one w stanie znacząco poprawić komfort snu? Czy materac strefowy sprawdzi się u każdego? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Przede wszystkim dobry materac powinien być komfortowy. Jednak tak naprawdę to, co uznajemy za materac idealny do snu, jest kwestią indywidualną. W związku z tym przy doborze odpowiedniego modelu powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu na sprawdzenie różnych propozycji i dopasować coś specjalnie dla siebie.

Dzisiaj skupimy się na materacach ze strefami twardości, które obecnie są bardzo popularne. Takie modele możemy zakupić zarówno w popularnych sklepach z wyposażeniem wnętrz, jak również w specjalistycznych sklepach sprzedających materace wyższej klasy, także robione na zamówienie. Co zatem warto wiedzieć o materacach tego typu?

Materac ze strefami twardości – czyli jaki?

Strefy twardości czy też strefy komfortu w materacu do strefy, które różnią się pomiędzy sobą twardością. Odpowiadają one anatomicznej budowie ciała człowieka, które w trakcie snu w określonych partiach naciska na materac mocniej i słabiej.

Strefy twardości ludzkiego ciała w trakcie snu:

  • głowa
  • ramiona
  • kręgosłup
  • miednica
  • biodra
  • kolana
  • stopy

Największy nacisk w trakcie snu wywieramy w okolicy ramion oraz miednicy i bioder. Mniejszy z kolei w rejonie głowy, kręgosłupa, kolan oraz stóp. W związku z tym w tych miejscach, gdzie nacisk jest większy, materac strefowy posiada innego rodzaju twardość niż w tych, w których jest on mniejszy.

Taka strefowa budowa powoduje, że materac jest lepiej dopasowany do ciała człowieka i dzięki temu śpi się na nim wygodniej niż na modelu, w którym twardość na całej jego długości jest jednakowa.

Aktualnie najczęściej spotykamy się z materacami o 7 strefach twardości, ale możemy także znaleźć modele o 5 strefach czy 3 strefach twardości.

Zalety materaców strefowych:

  • precyzyjne dopasowanie do budowy ciała człowieka
  • wsparcie dla kręgosłupa dla większego komfortu snu
  • polecane dla osób, które narzekają na bole mięśni i pleców
  • mogą być używane również jako materace ortopedyczne

Warto jednak wskazać, że do dyspozycji mamy teraz także takie materace, w których stosowanie stref twardości nie jest konieczne. Bardzo dobrym przykładem są materace lateksowe, które ze względu na swoją doskonałą elastyczność punktową są w stanie samoczynnie dopasować się do wywieranego na nich nacisku, czyli mocniej zapadają się w rejonie ramion i miednicy oraz bioder.

Świetnym połączeniem jest też wkład ze sprężyn kieszeniowych strefowych właśnie z lateksem. U osób o mniejszej wadze ciała (tak do 80kg) świetnie spradzi się EROS z wkładem z 7 strefowych sprężyn kieszeniowych oraz warstwą lateksu. Dla osób o wyższej wadze ciała oraz dla par – jak zawsze polecam Porto Alegre – 7 strefowe sprężyny kieszeniowe + podwójny lateksowany kokos + gruba warstwa lateksu – jest naprawdę super!

Kupiłem go niepewnie cena nie jest najniższa ale fakt możliwości zwrotu przekonał mnie. Śpimy na nim z żoną, która waży 20kg mniej 😀 i jak na razie naprawdę się sprawdza! To na razie tylko tydzień ale raczej go nie oddam. Dziękuję Pani Izo za polecenie tego modelu z lateksem.

Paweł

Jak uzyskuje się strefy twardości w materacu?

Aby w materacu strefowym uzyskać odpowiednie strefy twardości, stosuje się różnego rodzaju materiały. Najważniejsze znaczenie ma tutaj rdzeń materaca. Aktualnie do wyboru mamy materace z dwoma typami rdzeni, a mianowicie rdzeniem piankowym oraz rdzeniem sprężynowym. Jak działają wtedy strefy twardości w każdym z nich?

Materac piankowy – strefy twardości

W przypadku materaców piankowych strefy twardości najczęściej uzyskuje się przez odpowiednie nacięcia lub profilowanie w powierzchni pianki. Dzięki temu pianka reaguje indywidualnie na nacisk, czyli ugina się bardziej w miejscach większego nacisku, pozwalając ciału na wygodne zapadnięcie się w głąb z zachowaniem właściwego podtrzymania.

Oprócz takiej konstrukcji stosuje się również inną, a mianowicie pasy różnych typów pianek klejone ze sobą. W ten sposób materac może stać się jeszcze bardziej komfortowy, ale przekłada się to również na jego wyższą cenę. Ponadto słabe klejenie może spowodować rozwarstwienie się materaca, a tym samym znaczące obniżenie komfortu snu.

Do produkcji materaców piankowych o strefach twardości najczęściej stosuje się piankę wysokoelastyczną, czyli piankę HR. To wyższej klasy pianka poliuretanowa, która jest wytrzymała, trwała i cechuje się bardzo dobrą elastycznością punktową.

Inne typy pianek, na przykład VISCO – pianki termoelastyczne oraz wspomniane już wcześniej pianki lateksowe ze względu na swoją bardzo dużą elastyczność punktową nie wymagają przygotowywania w nich stref twardości.

Przykładem materaca lateksowego jest nasz materac Brizo

Materac sprężynowy – strefy twardości

W inny sposób strefy twardości uzyskuje się w materacach sprężynowych. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z tak zwanymi sprężynami kieszeniowymi – wtedy każda sprężyna jest otoczona oddzielną kieszonką, dlatego pracuje samodzielnie, bez powiązania ze sprężynami okolicznymi. Materace kieszeniowe najczęściej posiadają także wyznaczone strefy komfortu.

Sprężyny zamknięte w kieszeniach to bardziej zaawansowana konstrukcja niż w przypadku materaców bonellowych, czyli z większymi, łączonymi z sobą sprężynami o niskiej elastyczności punktowej. W przypadku sprężyn bonellowych nie ma możliwości wykonania stref twardości.

W materacach kieszeniowych strefy twardości uzyskuje się przez zastosowanie sprężyn o różnych twardościach. Warto przy tym zaznaczyć, że im więcej sprężyn kieszeniowych na metr kwadratowy, tym lepiej, ponieważ wtedy uzyskanie lepszej elastyczności punktowej i podparcia dla poszczególnych partii ciała jest lepsze.

Materace kieszeniowe o konstrukcji strefowej możemy rozpoznać na zdjęciach przede wszystkim przez zaznaczenie kieszonek sprężyn innymi kolorami.

Materac strefowy – lepszy piankowy czy kieszeniowy?

Zasadniczo, zarówno materace piankowe ze strefami twardości, jak i te kieszeniowe mają swoje zalety i wady, dlatego trudno jednoznacznie wskazać na lepszy model.

Materace wykonane w całości z pianek są bardziej przewiewne, lepiej przepuszczają wilgoć i nie gromadzą kurzu w tak dużym stopniu jak te sprężynowe. Zatem rekomendowane są dla osób z alergiami, u których nadmiar kurzu, a także roztoczy może nasilać nieprzyjemne objawy.

Z drugiej strony niższej jakości materace piankowe nie są tak wytrzymałe jak materace kieszeniowe o strefach twardości. Osoby o wyższej wadze powinny zatem skupić się na modelach sprężynowych, które w ich przypadku będą w stanie posłużyć dłużej niż te z popularnych pianek.

Materac ze strefami twardości – czy na pewno dobry dla każdego?

Warto także poświęcić czas jeszcze jednej kwestii, a mianowicie temu, czy materac ze strefami twardości będzie dobrym wyborem dla każdej osoby.

Stefy twardości w materacach są umieszczane tak, że powinny odpowiadać każdej osobie o przeciętnym wzroście oraz wadze, ale wtedy, gdy mamy do czynienia z niższym albo wyższym wzrostem lub niższą wagą, mogą nie zadziałać w pełni. Użytkownik materaca strefowego może wtedy czuć się mniej komfortowo lub może nie odczuć jego dobroczynnych właściwości.

W przypadku osób niższych, o wzroście poniżej 160 centymetrów, materace strefowe nie będą w pełni pokrywały się z anatomią ciała, ale można z nich korzystać. W tym przypadku nie należy jednak kłaść głowy na górze materaca, ale położyć się bliżej środka. Biodra powinny zatem znaleźć się wtedy w centralnej części materaca.

Problem dotyczy także osób bardzo wysokich, u których strefy komfortu nie będą zbyt wąskie, aby dać maksymalny efekt. Wówczas mogą one wypadać w innych miejscach niż powinny.

Osoby o mniejszej wadze, poniżej 50 kilogramów, również mogą mieć trudności w poczuciu działania stref komfortu, ponieważ nacisk ich ciała będzie wtedy zbyt mały. Wtedy lepszym wyborem będzie wybranie tradycyjnych materaców, bez stref komfortu, ale o mniejszej twardości.

Jeśli szukasz czegoś twardszego przeczytaj artykuł o materacach kokosowych: „Materac kokosowy – zalety i wady”

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.