Materac z pianki wysokoelastycznej - czy warto

Materac z pianki wysokoelastycznej – dlaczego warto? Zalety i opinie 

Materace wykonane z pianki wysokoelastycznej, czyli HR to materace uznawane za jedne z lepszych dostępnych na rynku. Czym się charakteryzują? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie są opinie użytkowników na ich temat?

Spis treści:

Do produkcji materaców stosowane są różne typy pianek, dlatego przed zdecydowaniem się na nowy materac do swojej sypialni warto zapoznać się bliżej z ich wariantami. Wśród nich dostępna jest pianka określana jako wysokoelastyczna. Co warto o niej wiedzieć?

Pianka wysokoelastyczna opisywana jest także jako pianka HR – od angielskiego High Resilience. Jest rodzajem pianki poliuretanowej, która charakteryzuje się nieregularną strukturą oraz otwartymi komórkami.

Obecnie pianka ta używana jest głównie do produkcji materaców, jednak czasami jest ona także spotykana w meblach wypoczynkowych, na przykład w fotelach, narożnikach, kanapach.

Pianka wysokoelastyczna – zalety

Ze względu na swoją specyficzną budowę pianka wysokoelastyczna cechuje się wieloma zaletami w porównaniu z najtańszymi piankami dostępnymi na rynku jak pianki poliuretanowe tapicerskie.

Wśród najważniejszych zalet pianek wysokoelastycznych znajdują się poniższe:

  • Wysoka sprężystość – przekłada się na wysoką elastyczność punktową, czyli pianka ta odkształca się głównie w tych miejscach, gdzie pojawia się nacisk.
  • Wentylacja – otwarta struktura komórek powoduje, że pianka ta jest przewiewna, co przekłada się na jej większy poziom higieny i mniejszą podatność na rozwój pleśni, grzybów.
  • Niski ciężar – pianka HR jest relatywnie lekka, dlatego wykonane z niej materace nie są bardzo ciężkie.
  • Trwałość – pianka ta cechuje się wysoką wytrzymałością, co powoduje, że materace wysokoelastyczne są w wyższym stopniu odporne na odkształcenia oraz zachowują trwałość na dłuższy czas niż te ze zwykłej pianki.
  • Właściwości antyalergiczne – materace wykonane z tego typu pianek są polecane dla osób z alergiami, ponieważ minimalizują ich objawy.

Rodzaje materaców wysokoelastycznych

Materace HR, czyli wysokoelastyczne to szeroka gama produktów, które można dostosować do indywidualnych wymagań. Wśród dostępnych wariantów znajdują się między innymi:

Materace wysokoelastyczne piankowe

Wykonane są w całości z pianki wysokoelastycznej, bez żadnych dodatków. Są przystępne cenowo, a także wygodne dla większości użytkowników. 

Można kupić je głównie w wariantach twardości H2, czyli średnio-miękki, na przykład jak materac wysokoelastyczny Mojry H2, a także H3, czyli średnio-twardym.

Materace wysokoelastyczne z pianką VISCO

W tym przypadku pianka wysokoelastyczna stanowi rdzeń materaca, na którym ułożona jest pianka VISCO, czyli pianka termoelastyczna, która mięknie pod wpływem ciepłoty ciała.

Tego typu modele, na przykład jak materac wysokoelastyczny + pianka VISCO Ceres, wyróżniają się wysokim komfortem snu i mają właściwości antyalergiczne. Dostępne są także w wariancie z rdzeniem kieszeniowym jak materac wysokoelastyczny ODYSEUSZ z pianką HR – twardość H3.

Materace wysokoelastyczne z pianką lateksową

Zastosowanie pianki lateksowej powoduje, że materace te są jeszcze wygodniejsze. Lateks uznawany jest za wygodną piankę, która ma bardzo wysoką elastyczność punktową. 

Materace zawierające lateks z pianką HR łączą zalety lateksu z niską ceną, jaką cechują się materace wysokoelastyczne. Do tej kategorii zaliczają się między innymi materac piankowy Sensit H2 średnio miękki lub Sensit o twardości H3.

Wysokoelastyczne materace kokosowe

To materace, które wykorzystują w swojej konstrukcji piankę wysokoelastyczną oraz dodatkowo matę kokosową, która nadaje im większą twardość.

Materace nawierzchniowe wysokoelastyczne

To rodzaj cienkich materaców przeznaczonych do używania na aktualnym materacu albo na innych powierzchniach jak narożnik, kanapa. Dzięki nim można spać wygodniej bez konieczności kupowania nowego materaca.

Materac z pianki wysokoelastycznej Kobieta

Materace wysokoelastyczne – dla kogo?

Wykonane z pianki wysokoelastycznej materace są polecane dla wielu osób, którym zależy na większym komforcie snu. Doskonale łączą w sobie wygodę i niskie ceny, dlatego są ekonomicznym zakupem.

Materace wysokoelastyczne polecane są:

  • Osób o różnych ciężarach ciała – dostępne w wielu wariantach twardości, także można kupić je jako materace dla par z różnymi twardościami pianek,
  • Osób szukających trwałych materaców – mogą posłużyć na dłużej niż zwykłe pianki,
  • Alergików – wyróżniają się efektywną wentylacją i odprowadzaniem wilgoci,
  • Osób chcących zapobiegać pojawianiu się bólu pleców – dzięki ich dobrej sprężystości.

Opinie o materacach wysokoelastycznych

Materace wysokoelastyczne mają dobre opinie wśród klientów, dlatego też są one kupowane bardzo chętnie. 

Ze względu na właściwości pianek HR materace, które na nich bazują, są polecane ze względu na efektywne połączenie ze sobą wysokiego komfortu wraz z przystępnymi cenami. 

Także cieszą się one powodzeniem wśród alergików, którzy dzięki nim mogą cieszyć się większym bezpieczeństwem snu.

Bardzo dobrymi opiniami wyróżniają się też materace, w których występują warstwy dodatkowych materiałów – lateks, pianka VISCO, kokos w połączeniu z pianką HR. Polecane są one głównie ze względu na ich wygodę, wytrzymałość i przewiewność.

Warto też wskazać, że materace wysokoelastyczne często wybierane są do wynajmowanych mieszkań oraz obiektów noclegowych, na przykład do hoteli, pensjonatów, apartamentów na wynajem. Zapewniają wysoką wygodę i jednocześnie wieloletnią trwałość, a przy tym mają przystępną cenę.

W naszym sklepie internetowym można zapoznać się już teraz z opiniami użytkowników materaców wysokoelastycznych, aby dowiedzieć się więcej na temat ich użytkowania oraz najważniejszych atutów.

Aby zwiększyć komfort snu potrzebna jest odpowiednia poduszka. Nie każdy wie, że poduszkę należy dobierać w zależności od pozycji ciała podczas snu. Więcej dowiesz się z artykułów:

Podsumowanie

Materace wysokoelastyczne to uniwersalny wybór do praktycznie każdej sypialni. Szeroka gama modeli, jakie dostępne są w naszej ofercie, pozwala na wybór idealnego materaca wykonanego z pianki HR, by zapewnić maksymalną wygodę wypoczynku!

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.