Materac z pamięcią kształtu

Materac memory z pamięcią kształtu – czy warto kupić?

Pianka memory, czyli pianka z pamięcią kształtu to wyjątkowy rodzaj materiału używanego do produkcji materaców. Jak dokładnie działa ten typ pianki? Kiedy warto zdecydować się na wykonany z niej materac? Jak go wybrać? Sprawdź odpowiedzi!

Spis treści:

Czym jest pianka memory z pamięcią kształtu?

Pianka z pamięcią kształtu, określana także jako pianka memory, VISCO czy pianka termoelastyczna, jest typem pianki poliuretanowej, która ze względu na swój sposób produkcji uzyskuje specjalne właściwości w porównaniu ze zwykłymi piankami tapicerskimi.

Obecnie z pianki memory produkuje się głównie materace, ale również jest ona stosowana do wykonania poduszek.

Dzięki swojej budowie pianka VISCO jest mięsista, a także po nacisku wolniej powraca do swojego pierwotnego wyglądu, dlatego określana jest ona właśnie jako pianka z pamięcią. Dodatkowo wykazuje ona działanie termoelastyczne, co oznacza, że mięknie na skutek kontaktu z ciepłem. To powoduje, że jest ona bardzo przyjemna w dotyku i wygodna w użytkowaniu. 

Warto jednak wskazać, że nie będzie ona idealna dla każdego, dlatego warto przyjrzeć się bliżej jej właściwościom i przeznaczeniu.

Właściwości pianki memory

Główne właściwości pianki z pamięcią:

  • Struktura komórkowa wspomagająca cyrkulację powietrza, odparowywanie nadmiaru wilgoci oraz regulację poziomu temperatury,
  • Wysoka elastyczność, która pozwala na uzyskanie optymalnej sprężystości, odporności na naciski oraz dopasowania do kształtu ciała,
  • Pianka ta mięknie pod wpływem temperatury ciała użytkownika, natomiast po przestaniu jej użytkowania ochładza się i twardnieje,
  • Nie wywiera nadmiernego ucisku, dlatego pozwala na redukowanie dolegliwości bólowych – z tego względu używana jest ona także w materacach ortopedycznych,
  • Dobrze akumuluje w sobie ciepło, co powoduje, że jest ona polecana dla osób, które lubią spać w wyższych temperaturach, często marzną w łóżku.

Rodzaje materaców z pamięcią kształtu

W sprzedaży można znaleźć wiele typów materaców wyposażonych w piankę z pamięcią kształtu, czyli w piankę VISCO. Wśród nich dostępne są poniższe modele:

Materace piankowe

Są to materace w całości wyprodukowane z pianek. Najczęściej łączą one w sobie kilka typów tych materiałów, na przykład piankę wysokoelastyczną, VISCO i lateksową jak materac piankowy średni H3 Sensit czy piankę wysokoelastyczną i VISCO jak materac piankowy termoelastyczny + pianka wysokoelastyczna HR Ceres.

Tego typu materace doskonale nadają się do używania na regulowanych stelażach w łóżkach i ze względu na swoją przewiewność polecane są dla alergików.

Materace kieszeniowe

Pianka z pamięcią kształtu może również być elementem materaców kieszeniowych. Są one wyposażone w sprężyny kieszeniowe – każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszonce, co powoduje, że pracują one niezależnie od siebie. Tego typu materace najczęściej mają także strefy komfortu ze sprężyn o różnych twardościach, które układane są tak, aby odpowiadały one anatomii ludzkiego ciała.

Wśród materaców kieszeniowych dostępnych z pianką z pamięcią kształtu znajdują się modele jak materac kieszeniowy z pianki termoelastycznej bardzo miękki H1 Apollo czy materac kieszeniowy termoelastyczny Hynos, który wyposażony jest dodatkowo w matę kokosową podnoszącą jego twardość do poziomu H2/H3.

Materace nawierzchniowe

Są to cienkie materace przeznaczone do umieszczania na obecnie używanych powierzchniach jak łóżka, wersalki, rozkładane narożniki czy sofy. Doskonale nadają się także do wynajętych mieszkań, gdzie często nie ma możliwości zakupienia nowego materaca lub jest to nieopłacalne.

Materace nawierzchniowe wykonane z pianki VISCO jak materac nawierzchniowy miękki H1 termoelastyczny VISCO Taleja pozwalają na natychmiastową poprawę komfortu snu niskim kosztem. 

Jaką twardość ma pianka z pamięcią kształtu?

Pianka termoelastyczna jest pianką miękką, której twardość wynosi najczęściej H1 albo H2. Oznacza to, że jest ona najlepsza dla osób o niższej wadze. 

Nie oznacza to jednak, że nie mogą używać jej osoby cięższe. Wtedy warto poszukiwać materaców z dodatkowym utwardzeniem, na przykład jak materac kieszeniowy termoelastyczny Hynos z matą kokosową lub materac nawierzchniowy średnio twardy H3 pianka termoelastyczna kokos Arles, który wyposażony jest w piankę VISCO i warstwę maty kokosowej.

Materac z pianką memory – dla kogo jest najlepszy?

Najczęściej materace wyposażone w piankę memory polecane są dla osób, które:

  • Preferują materace miękkie o twardości H1 lub H2 – można także kupić twardsze materace z piankami VISCO z dodatkowymi warstwami innych materiałów,
  • Mają problemy z kręgosłupem, mięśniami pleców, ponieważ pianka ta redukuje naciski i zmniejsza dolegliwości bólowe,
  • Często marzną w łóżku, dlatego poszukują materaców cieplejszych w użytkowaniu,
  • Mają alergie – pianka jest przewiewna, nie kumuluje w sobie alergenów, jest łatwa do czyszczenia.

Podsumowanie

Materac z pamięcią to zatem wygodna opcja dla wielu osób, którym zależy na maksymalnym komforcie snu. Wiele dostępnych modeli umożliwia jej dopasowanie do własnych oczekiwań!

Jeśli nie wiesz jaki materac wybrać: kieszeniowy czy piankowy. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł:
„Który materac lepszy: piankowy czy sprężynowy?”

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.