Poszukujesz bardzo wygodnego, ale również trwałego materaca? Zależy Ci na tym, aby był antyalergiczny? Poznaj bliżej materace lateksowe, które nie bez powodu uznawane są za jedne z najlepszych materaców na świecie!
Spis treści:
- Czym jest lateks?
- Lateks naturalny i syntetyczny
- Właściwości materaców lateksowych
- Materac lateksowy – budowa
- Twardość materaców lateksowych
- Rodzaje materaców lateksowych
- Materac lateksowy – dla kogo będzie najlepszy?
- Jak wybrać materac lateksowy dla siebie?
- Co zamiast materaca lateksowego?
- Podsumowanie: materac lateksowy – dlaczego warto go wybrać?
Czym jest lateks?
Lateksem nazywa się roztwór powstający z kauczuku naturalnego albo syntetycznego. Jest to rodzaj polimeru, który ma bardzo szerokie zastosowanie, między innymi używany jest do produkcji opon samochodowych, uszczelek, rękawic, a także materaców.
Materace lateksowe występują w zróżnicowanych wariantach, dlatego też można łatwo dobrać je do swoich preferencji, wielkości łóżka. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom często określane są jako najwygodniejsze materace.
Lateks naturalny i syntetyczny
Aby bliżej poznać ten materiał, warto przyjrzeć się jego rodzajom. Lateks jest dzielony na dwie kategorie, czyli na:
- lateks naturalny
- lateks syntetyczny
Lateksy te różnią się pomiędzy sobą swoim pochodzeniem oraz sposobem produkcji. Również przekłada się to na ich właściwości.
Lateks naturalny – co to jest?
Lateksem naturalnym nazywa się rodzaj materiału, który powstaje z roślin kauczukodajnych, zwykle z drzewa kauczukowego. Pozyskiwany jest on poprzez nacinanie ich kory, z której wypływa sok mleczny. Zbierany jest on w specjalnych pojemnikach umieszczanych na drzewach.
Następnie zebrany sok mleczny jest odpowiednio obrabiany, między innymi stabilizowany oraz poddawany procesowi koagulacji z użyciem zakwaszania, mrożenia, solenia oraz zagęszczania z wykorzystaniem odparowania wilgoci albo odwirowania.
Ze względu na sposób produkcji lateks naturalny jest droższy od syntetycznego. Warto jednak zaznaczyć, że cechuje się on od niego lepszymi właściwościami, głównie pod względem sprężystości. Jest też bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego, ponieważ powstaje z naturalnego materiału.
Lateks syntetyczny – co to jest?
Lateks syntetyczny z kolei powstaje nie z naturalnego soku mlecznego, ale z syntetycznych polimerów. Są to polimery pochodzenia petrochemicznego. Najczęściej do jego wytwarzania wykorzystuje się kauczuk butadienowo–styrenowy, kauczuk chloroprenowy, kauczuk nitrylowy lub kauczuk butadienowo-winylopirydynowy.
W porównaniu do lateksu naturalnego lateks syntetyczny jest nieco inny w dotyku – bardziej suchy, gładki, ma mniej niedoskonałości, na przykład bąbelków powietrza powstałych podczas produkcji. Również ma on charakterystyczny chemiczny zapach, podczas gdy lateks naturalny pachnie jak guma. Dodatkowo lateks syntetyczny jest lżejszy od naturalnego.
Ze względu na swój sposób produkcji lateks syntetyczny nie jest aż tak przyjazny dla natury oraz może mieć gorsze właściwości pod względem elastyczności w porównaniu do lateksu naturalnego. Dodatkowo jest on również mniej wytrzymały.
Mieszaniny lateksu naturalnego i syntetycznego
Aktualnie najczęściej do produkcji materaców wykorzystuje się mieszaniny lateksu naturalnego oraz syntetycznego. Dzięki temu można uzyskać wygodny materac w bardzo przystępnej cenie.
Uznaje się, że materac lateksowy dobrej jakości powinien zawierać minimum 20% naturalnego lateksu w mieszance. Oczywiście, im większa ilość lateksu, tym będzie miał on lepsze właściwości i będzie mógł zapewnić wygodniejszy sen.
Właściwości materaców lateksowych
Materace lateksowe wyróżniają się wieloma korzystnymi właściwościami tj. trwałość, wysoka elastyczność punktowa, właściwości przeciwdrobnoustrojowe oraz antyalergiczne. Obecnie są one bardzo popularne i na ich zakupienie decyduje się wiele osób, które poszukują dla siebie jakościowych materaców, które będą mogły posłużyć na długi czas.
Do najważniejszych właściwości materaców lateksowych zaliczane są:
- Trwałość i wytrzymałość – pianka lateksowa jest rodzajem materiału o bardzo wysokiej trwałości oraz wytrzymałości. Szacuje się, że tego typu materac może być używany przez minimum 10 lat i przez cały ten czas zachowuje on swoje pierwotne właściwości.
- Wysoka elastyczność punktowa – pianka lateksowa charakteryzuje się wyjątkową elastycznością punktową w porównaniu do innych typów pianek. Ugina się ona jedynie w miejscu nacisku, co powoduje, że perfekcyjnie dopasowuje się do kształtu ciała i dzięki temu zapewnia wygodne podparcie bez nadmiernego nacisku. W rezultacie spanie na materacu lateksowym jest tak wygodne, nawet jeżeli korzystają z niego dwie osoby o innej masie ciała.
- Właściwości przeciwdrobnoustrojowe – kolejną cenną cechą materaców lateksowych, zwłaszcza tych zawierających dużą ilość naturalnego lateksu, jest ich zdolność do zwalczania drobnoustrojów. Lateks ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i dzięki temu wyróżnia się on również wysokim poziomem higieny.
- Właściwości antyalergiczne – ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe materace lateksowe są również antyalergiczne. Redukują namnażanie się grzybów, bakterii, a także roztoczy, które są główną przyczyną alergii.
Materac lateksowy – budowa
Dostępne w sprzedaży materace lateksowe cechują się zróżnicowaną budową, zależnie od ich typu. Wyjaśniamy, jak dokładnie są one zbudowane.
Materace lateksowe pod względem budowy dzieli się na dwie główne kategorie:
- materace jednolite z bloku lateksu
- materace warstwowe powstające z różnych materiałów
Materace w formie bloku powstają wyłącznie z lateksu. Wyróżniają się one charakterystycznymi otworami, które powstają podczas procesu produkcji. Takie materace uznawane są często za najlepsze, ponieważ wykonane są w całości za lateksu. Zwykle mają one grubość kilkunastu centymetrów.
Z kolei materace warstwowe wykonane są z warstwy wierzchniej powstającej z pianki lateksowej, natomiast poniżej niej znajdują się inne, tańsze materiały. Dzięki temu materace te mają również niskie ceny.
Pod kątem budowy można również podzielić je na materace piankowe oraz materace sprężynowe. Te pierwsze powstają w całości z pianek, natomiast drugie mają wkład ze sprężyn, najczęściej sprężyn kieszeniowych, czyli pojedynczych sprężyn umieszczanych w osobnych kieszonkach.
W sprzedaży dostępne są również materace lateksowe wyposażone w strefy komfortu, nazywane także strefami twardości. Są to strefy w formie pasów, które odpowiadają anatomicznej budowie ciała człowieka, dlatego też lepiej dopasowują się one do jego krzywizn, by zapewnić jeszcze większy komfort.
Więcej informacji dotyczących różnych wariantów materaców pod kątem ich budowy podajemy w dalszej części naszego artykułu, w części poświęconej rodzajom materaców lateksowych.
Z zewnątrz materace lateksowe są również wykończone z wykorzystaniem pokrowców. Zapewniają one ochronę dla materaca i poprawiają komfort jego użytkowania. Różne rodzaje pokrowców pozwalają również na dostosowanie ich właściwości do konkretnych oczekiwań.
Twardość materaców lateksowych
Najczęściej materace wykonane w całości z lateksu są dostępne w trzech twardościach:
- bardzo miękkie (H1) – waga do 60 kg
- miękkie (H2) waga 40-80 kg
- średnio-twarde (H3) waga 60-100 kg
Gdy wykorzystamy dodatkowe materiały np. mata kokosowa można uzyskać większą twardość materaca:
- twarde (H4) waga powyżej 100 kg
Warto też wskazać, że materace lateksowe są oferowane jako materace dwustronne. Oznacza to, że mają one dwie strony przeznaczone do użytkowania, dlatego też można wybrać odpowiednią stronę zależnie od swoich potrzeb.
Za twardy, a może za miękki? Przeczytaj o czym należy pamiętać przed zakupem materaca: Jak dobrać twardość materaca? Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4, H5
Rodzaje materaców lateksowych
Materace lateksowe można znaleźć w sprzedaży w wielu wariantach, dlatego przed zdecydowaniem się na tego typu materac warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z dostępnymi wariantami.
Poniżej prezentujemy różne rodzaje materaców z lateksem dostępnych w naszym sklepie internetowym wraz z ich opisami, by dobór odpowiedniego modelu mógł być jeszcze łatwiejszy:
Materace lateksowe piankowe
Są to materace lateksowe wykonane w pełni z pianki. Do ich produkcji wykorzystywana jest pianka lateksowa oraz inne rodzaje pianek zależnie od modelu.
Ze względu na budowę takie materace są polecane głównie dla osób, którym zależy na ich właściwościach antyalergicznych, ponieważ dobrze przepuszczają one wilgoć, powietrze, są higieniczne.
Tego typu materace mogą mieć również nacięcia oraz otwory, które poprawiają ich przewiewność, a także zapewniają lepsze dopasowanie do ciała ze względu na strefy twardości.
Materac piankowy lateksowy H3 Brizo
materac średnio-twardy H3 wykonany w całości z pianki, który składa się z bloku lateksu o grubości 16 cm. Wykonany z mieszanki lateksu naturalnego 20% oraz syntetycznego 80%.
Materac piankowy średnio twardy H3 Sensit
materac piankowy H3 najnowszej generacji. Idealny dla wymagających użytkowników. Wysokość wraz z pokrowcem to 25cm. 15cm rdzeń z pianki HR + 5cm pianka VISCO (memory) + 4cm pianka lateksowa.
Materac Brizo oraz Sensit występują również w twardości średnio-miękkiej H2.
Materace lateksowe kieszeniowe
Drugim typem materaców lateksowych dostępnych w naszej ofercie są materace kieszeniowe. Ten rodzaj materaców zbudowany jest z rdzenia ze sprężyn kieszeniowych oraz ma dodatek pianki lateksowej.
Sprężyny kieszeniowe są rodzajem sprężyn, które wyróżniają się specjalną budową. Są to pojedyncze sprężyny, które umieszcza się w osobnych kieszonkach, dlatego działają one wtedy niezależnie od siebie. Materac kieszeniowy charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dobrą elastycznością punktową, co powoduje, że jest on wygodniejszy w porównaniu do materaców bonellowych, czyli z tradycyjnymi sprężynami.
Materace kieszeniowe są również oferowane jako materace strefowe, czyli wyposażone są w strefy komfortu, twardości. Wykorzystuje się wtedy różne rodzaje sprężyn kieszeniowych o innej twardości, by uzyskać anatomicznie dopasowaną do kształtów ciała człowieka nawierzchnię.
Materac kieszeniowy z obustronną pianką lateksową H2 Eris
materac kieszeniowy strefowy o twardości H2 wyposażony w 2cm pianki lateksowej i 2cm pianki poliuretanowej. Pianka lateksowa jest obustronna. Wysokość 18cm.
Materac kieszeniowy dwustronny H2/H3 z lateksem Ares
dwustronny materac o twardości H2 oraz H3, który wykończony jest pianką lateksową z jednej strony oraz matą koksową z drugiej strony, rdzeń stanowią sprężyny kieszeniowe układne w strefy twardości.
Wysokość to około 17cm/19cm w zależności od wysokości pianki
Materac kieszeniowy pocket lateks i owcza wełna Euros H2
materac kieszeniowy strefowy wyposażony w piankę lateksową znajdującą się z obu stron oraz dodatkowo w warstwę wełny owczej z jednej ze strony, dlatego bardzo dobrze sprawdza się on przy bólach reumatycznych, w trakcie zimy.
Materace lateksowe nawierzchniowe
W sprzedaży dostępne są również materace lateksowe nawierzchniowe. Są to materace cieńsze od standardowych, zbudowane w całości z pianki lateksowej znajdującej się w pokrowcu.
Materace nawierzchniowe dedykowane są dla osób, którym zależy na poprawie komfortu obecnie używanego materaca bez konieczności zakupu nowego. Umieszczany jest ona na materacu lub na tapczanie, wersalce, rozkładanej sofie, narożniku.
Materac nawierzchniowy lateksowy miękki H1 Leto
materac nawierzchniowy wykonany z pianki lateksowej o grubości 4 cm, miękki o twardości H1, czyli polecany dla osób, którym zależy na zmiękczeniu obecnie używanego materaca, który jest zbyt twardy.
Materace lateksowe dla dzieci
Materace lateksowe to idealne rozwiązanie dla dzieci, ponieważ lateks jest naturalnym materiałem, antyalergicznym i przeciwdrobnoustrojowym. Dzięki swojej elastyczności punktowej lateks doskonale dopasowuje się do ciała dziecka, co pozwala na odpowiednie ułożenie kręgosłupa i zapobiega problemom z postawą ciała.
W naszej ofercie znajdują się różne modele materacy lateksowych dla dzieci, które spełnią oczekiwania zarówno rodziców, jak i maluchów.
Materac dla dziecka lateksowy Hevea Junior
materac dla dzieci pow. 2 roku życia, średnio-miękki H2, wysokość 10-11 cm. Posiada dwie identyczne strony użytkowe.
Materac dla dziecka lateksowo-kokosowy Hevea Krzyś
materac zawiera płytę lateksową 5 cm i płytę kokosową 2 cm. Dwustronny materac z kokosem (twardość H3) i elastyczną pianką lateksową (H3). Posiada pozytywna Opinię Instytutu Matki i Dziecka.
Materac lateksowy – dla kogo będzie najlepszy?
Ze względu na właściwości przeciwdrobnoustrojowe i antyalergiczne materace lateksowe są polecane dla alergików, astmatyków, osób z bólami kręgosłupa lub bólami mięśni. Sprawdzi się również idealnie dla dzieci.
Różne warianty materaców dają też możliwość dostosowania ich do konkretnych preferencji pod względem twardości.
Materace lateksowe rekomendowane są przede wszystkim dla:
- Alergików – osoby z alergiami dzięki wykorzystaniu materaców lateksowych mogą zmniejszyć objawy towarzyszące alergiom, między innymi kichanie, łzawienie oczu, kaszel. Trzeba jednak pamiętać o tym, że lateks również jest alergenem, dlatego takie materace nie są polecane dla osób, które mają alergię na ten składnik.
- Astmatyków – antyalergiczne właściwości materaców lateksowych powodują, że są one też bardzo dobrym wyborem dla osób z astmą, u których może dojść do zaostrzenia jej objawów na skutek kontaktu z alergenem.
- Osób z bólami kręgosłupa, mięśni – materace lateksowe rekomendowane są jako materace ortopedyczne. Pomagają one osobom z dolegliwościami jak bóle kręgosłupa, mięśni w redukcji tych nieprzyjemnych dolegliwości i dzięki temu poprawiają komfort snu.
- Par – bardzo wysoka elastyczność punktowa powoduje, że materace lateksowe rekomendowane są też dla osób, które śpią w parach. Dzięki temu nawet większa różnica w wadze pomiędzy dwoma użytkownikami materaca nie będzie powodowała dyskomfortu. Gdy druga osoba będzie zmieniała pozycję, nie będzie to wpływało na pozycję drugiej osoby, która nie będzie wtedy tak silnie odczuwała jej ruchów.
Poza powyższymi wskazaniami materace lateksowe polecane są dla wszystkich osób, które chciałyby wygodniej spać. Stanowią one dzięki temu bardzo dobry wybór dla praktycznie wszystkich osób, którym zależy na maksymalnym komforcie w swojej sypialni.
Jak wybrać materac lateksowy dla siebie?
Materace lateksowe oferowane są w wielu wariantach. Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się materac tego typu? Wszystkie modele w naszym sklepie znajdziesz w kategorii: materace lateksowe.
Budowa materaca
Za najlepsze materace lateksowe uznaje się te wykonane w całości z bloku lateksu naturalnego lub mieszanki lateksu naturalnego z syntetycznym. Są one jednak dość drogie.
Alternatywą mogą być materace wykorzystujące warstwy lateksu, które łączone są z innymi rodzajami materiału jak pianki wysokoelastyczne, Visco, sprężyny kieszeniowe, maty kokosowe. Są tańsze i również mogą zapewnić bardzo wysoki poziom komfortu.
Typ materaca
W następnej kolejności trzeba będzie wziąć pod uwagę typ materaca, w tym materiały wykorzystane do jego produkcji. Jak opisaliśmy powyżej, materace lateksowe są dostępne w wielu wariantach, więc można dopasować je do swoich potrzeb.
Przykładowo dla osób z alergiami poleca się materace wykonane w pełni z pianek, ponieważ są one bardziej higieniczne. Osoby o większym ciężarze mogą z kolei zdecydować się na materace kieszeniowe oraz wyposażone w maty kokosowe, które dodatkowo utwardzają materac i zwiększają jego trwałość.
Twardość materaca
Kolejną istotną kwestią jest twardość materaca. Materace wykonane w całości z bloku lateksowego najczęściej mają twardość H1, czyli są bardzo miękkie, H2, czyli są miękkie, średnio-miękkie albo H3, czyli są średnio-twarde. Dobór powinien wtedy bazować na indywidualnych preferencjach oraz na wadze ciała.
Dostępne są również materace twardsze wyposażone w maty kokosowe, które polecane są przede wszystkim dla osób o większej wadze.
Wymiary materaca
Materace lateksowe oferowane są w różnych wielkościach, od 80 x 200 cm do 180 x 200 cm. Istnieje również możliwość zamawiania materaców na wymiar w niestandardowym rozmiarze.
Rozmiar materaca dobiera się zależnie od wymiarów łóżka, dlatego przed jego zakupieniem należy zmierzyć wewnętrzny wymiar leża, by dobrać odpowiedni wariant wymiarowy.
Pokrowiec na materac
Gdy kupuje się materac lateksowy, należy też zwrócić uwagę na zastosowany do niego pokrowiec. Ma on na celu ochronę materaca przed zabrudzeniem i dodatkowo poprawia komfort jego użytkowania.
W naszej ofercie do materaców lateksowych wykorzystujemy różne typy pokrowców o zróżnicowanych właściwościach, w tym pokrowce wykonane z tkanin syntetycznych oraz z tkanin zawierających w składzie bawełnę z dodatkiem ekstraktu z liści aloesu. Oba rodzaje pokrowców wykazują właściwości antyalergiczne. Przy zamawianiu materaca można wybrać konkretny rodzaj pokrowca.
Zastanawiasz się jak szybko i trafnie wybrać pokrowiec na materac. Zerknij na artykuł w którym wszystko opisaliśmy: Pokrowce na materace – jaki wybrać? 3 główne zasady
Co zamiast materaca lateksowego?
Szukasz alternatywy dla materaca lateksowego? Polecamy wybranie materaców piankowych wyróżniających się wysoką elastycznością.
Alternatywne modele dla materaców lateksowych:
- https://materaceproducenta.pl/produkt/materac-wysokoelastyczny-piankowy-typu-duo/ – materac wykonany z dwóch rodzajów pianki wysokoelastycznej o twardości H2 oraz H3 po obu stronach, rekomendowany dla par, które lubią spać na podłożach o różnej twardości.
- https://materaceproducenta.pl/produkt/materac-z-pianki-wysokoelastycznej/ – materac wykonany w całości z bloku pianki wysokoelastycznej HR o twardości H2.
Podsumowanie: materac lateksowy – dlaczego warto go wybrać?
Materace lateksowe zasłużenie uznawane są za jedne z najlepszych materaców na świecie. Na szczególną uwagę zasługują te wykonane z lateksu naturalnego, ale również bardzo wysoki komfort zapewniają te wykorzystujące lateks syntetyczny, który pod względem swoich właściwości jest podobny do lateksu z mleczka z drzew kauczukowych.
Budowa materaców lateksowych i cechy lateksu powodują, że materace te znakomicie sprawdzają się w przypadku alergików i astmatyków, osób z dolegliwościami ortopedycznymi, ale również rekomendowane są dla każdego, dla kogo ważny jest komfort.
Szeroka gama materaców lateksowych, również powstających przez połączenie ich z innymi materiałami, powoduje, że każda osoba zainteresowana zakupieniem takiego materaca do swojej sypialni może wybrać taki model, który odpowiada jej preferencjom.
Gdy już wybrałeś materac, pamiętaj o poduszce. To niezbędny dodatek, który pełni funkcje dekoracyjną oraz użytkową. Zobacz: Poduszka do łóżka – jaką poduszkę wybrać?