Łóżko o nietypowych rozmiarach. Rozmiar materaca – standardowy a niestandardowy

W sklepach zarówno tradycyjnych jak i tych online od ręki zakupimy materace o wymiarach standardowych. Gdy jednak do ramy łóżka nie pasuje żaden z nich (wymiary naszego łóżka są niestandardowe), musimy pomyśleć o zakupieniu modelu wykonanego na wymiar w rozmiarze niestandardowym.

Zawdzoń (795 066 710) lub napisz do nas kontakt@materaceproducenta.pl i zamów materac na wymiar dopasoway do Ciebie i Twojego łóżka.

Dobry materac to taki, który zapewnia wysoki komfort snu. Dobieramy go pod kątem wykorzystanych materiałów warunkujących jego właściwości, ale również rozmiaru, aby pasował do ramy łóżka.

Większość ram łóżek dostępnych w sprzedaży odpowiada standardowym rozmiarom materaców. Wobec tego nie powinniśmy wtedy mieć problemów z zakupieniem zarówno łóżka, jak i materaca i ewentualnie stelaża, jeśli łóżko go nie posiada.

Standardowe rozmiary materaców to:

 • 80 x 200 cm
 • 90 x 200 cm
 • 120 x 200 cm
 • 140 x 200 cm
 • 160 x 200 cm
 • 180 x 200 cm
 • 200 x 200 cm

Sprawa jednak komplikuje się wtedy, gdy chodzi o łóżka o niestandardowych wymiarach i kształtach i mowa tutaj nie tylko o łóżkach przypominających kształt serca czy okrąg, ale również o łóżkach dla osób bardzo wysokich albo łóżkach robionych na wymiar i dopasowanych do określonego miejsca, na przykład wnęki.

W takim przypadku dobór materaca o standardowym wymiarze nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Materac może być albo za duży i nie zmieścić się w ramie, albo może być zbyt mały i wtedy będzie przesuwał się po stelażu.

Rozwiązaniem takiej sytuacji jest zamówienie materaca o wymiarze niestandardowym. Produkcją takich materaców na wymiar zajmuje się aktualnie wiele producentów i są oni w stanie dopasować materac indywidualnie do oczekiwań klienta. Może mieć on rozmiar taki jak 150 x 220 cm, 220 x 220 cm czy też nietypowy kształt. Jak wygląda proces zamówienia takiego właśnie materaca?

WAŻNE: Materace na wymiar nie podlegają zwrotowi.

1. Zmierz ramę łóżka

Aby zamówić materac na wymiar, musimy wiedzieć, jaką ma posiadać długość i szerokość. W tym celu należy dokładnie zmierzyć ramę łóżka od jej wewnętrznej części, czyli przestrzeń, w której ma znajdować się materac.

Pomiar najlepiej wykonać taśmą mierniczą albo inną miarą, a następnie odjąć od wyniku około 2-3 centymetry, aby materac mógł łatwo zmieścić się ramie. Oprócz tego, materac, który nie będzie ściśle przylegał do ramy, będzie zapewniał lepszą wentylację.

Warto także zmierzyć wysokość od stelaża do boczków łóżka, aby określić odpowiednią wysokość (grubość) materaca. Materac powinien być wyższy od boczków, ponieważ w przeciwnym przypadku korzystanie z łóżka nie będzie wygodne.

2. Dobierz odpowiedni typ materaca

Firmy wykonujące materace niestandardowe na życzenie klienta są w stanie stworzyć praktycznie każdy typ materaca z posiadanych materiałów. 

Wobec tego materac na zamówienie może być też doskonałym wyborem dla tych osób, które w standardowej ofercie producentów nie mogą znaleźć modeli w pełni odpowiadających ich oczekiwaniom.

W naszym sklepie znajdziesz modele dobrane do różnych osób i preferencji. Jestem przekonana, że znajdziesz odpowiedni model dla siebie. Zestawy materiałów w każdym typie materaca zostały starannie dobrane przez naszych specjalistów.

 1. Zmierz swoje łóżko
 2. Wybierz odpowiedni dla siebie model – chętnie w tym pomożemy.
 3. Zawdzoń (795 066 710) lub naszpisz do nas kontakt@materaceproducenta.pl i zamów materac dopasoway do Ciebie i Twojego łóżka.

Na wymiar możemy zamówić materace takich typów jak:

 • piankowe – wysokoelastyczne, termoelastyczne
 • lateksowe – z lateksu syntetycznego, mieszanego i naturalnego
 • kieszeniowe – z różnymi warstwami pianek
 • bonellowe – także wykończone różnymi typami pianek (ten typ materacy jednak odradzam – nie znajdziesz ich w naszym sklepie)

Możemy przy tym samodzielnie określić, jaka ma być konstrukcja materaca. Na początku wybieramy jego rdzeń, który może być wykonany z pianki albo ze sprężyn. Obecnie najczęściej stosuje się sprężyny kieszeniowe ułożone w 7 strefach, które zapewniają równomierne podparcie dla całego ciała.

Następnie możemy dobrać kolejne warstwy pianek i innych dodatków do materaca. Jeśli chcemy mieć materac wyższej klasy, warto wybrać pianki termoelastyczne VISCO lub lateks. Możemy też dobrać wkłady, na przykład matę kokosową, wkład z wełny czy dodatek pianki o właściwościach bakteriobójczych.

Możemy zamówić materac na wymiar jednostronny albo dwustronny. W przypadku materaców jednostronnych wierzchnia strona jest wykończona lepszej jakości materiałami, natomiast spód zwykłą pianką. Materace dwustronne są droższe, ale pozwalają nam na zmianę strony, góra – dół.

Materace zamawiane na wymiar z własną kompozycją materiałów są jednak dość drogie. Lepiej zaufać ekspertom i wybrać już skomponowany, gotowy model z oferty, ale w rozmiarze dostosowanym do naszego łóżka – wtedy cena nie będzie podobna jak przy rozmiarze standardowym.

1. Pianka termoelastyczna VISCO

Pianki termoelastyczne zapewniają bardzo dobrą elastyczność punktową, a mianowicie dopasowują się do ciała nie tylko pod wpływem nacisku, ale także jego ciepłoty. Używane są również w materacach ortopedycznych, przeciwodleżynowych. 

Pianka termoelastyczna jest pianką miękką, dość ciepłą w odbiorze, dlatego może nie sprawdzić się u osób, którym w trakcie snu często jest gorąco. Pokochają ją za to wszystkie zmarźluchy 🙂

Nasza Apollo jest wykończona właśnie warstwą z pianki termoelastycznej – świetnie sprawdzi się dla osób o mniejszej wadze ciała, tak do 80 kg. A HYNOS sprawdzi się u par, osób o większej wadze ciała i tych lubiących nieco twardsze materace.

2. Lateks

Z kolei lateks, w szczególności ten naturalny lub mieszay, jest bardzo elastyczny i świetnie podpiera ciało, a przy tym jest wytrzymały i przewiewny. W przeciwieństwie do pianki VISCO natychmiast powraca do swojego kształtu, podczas gdy pianka termoelastyczna ma efekt pamięci, czyli przez kilka sekund widać na niej odcisk ciała.

Największy komfort oferują materace złożone z jednego bloku naturalnego lateksu – są jednak bardzo drogie.

Głównym minusem naturalnego lateksu jest jego wysoka cena. Tańszym wyborem są materace z lateksu syntetycznego albo mieszanki lateksu syntetycznego z naturalnym.

Dobrą alternatywą cenową są też modele kieszeniowe wykończone właśnie lateksem. Tutaj dla osób lżejszych (tak do ok. 80 kg), lubiących bardziej miękkie materace – proponuję zawsze EROS.  A dla osób o wyższej wadze, lub par, również o znacznej różnicy w wadze ciała naszą niezawodną Porto Alegre.

3. Pianka wysokoelastyczna

Jest to pianka o otwartokomórkowej strukturze co zapewnia doskonałą wentylację materaca. Zapewnia materacowi elastyczność punktową.Doskonale się dopasowuje i szybko reaguje na zmianę położenia ciała w czasie snu.
Jest to tańsza alternatywa dla lateksu.

Waro zapoznać się z naszą Penelopą i Odyseuszem – obustronne materace kieszeniowe wykończone właśnie pianką wysokoelastyczną HR. W zależności od modelu średnio miękką (Penelopa) lub średnio twardą (Odyseusz).

4. Mata kokosowa

Maty kokosowe w materacach służą przede wszystkim do usztywnienia oraz utwardzenia konstrukcji materaca. Z pewnością docenią je osoby lubiące spać na twardszych materacach.

Jeśli należysz do osób lubiących naprawdę twarde materace wypróbuj naszą ZEUS.

4. Wełna

Warstwa wełny stosowana jest w konstrukcji materaców na zimę albo w materacach dwustronnych stosowanych na lato i na zimę. Zapewnia dodatkowy komfort termiczny.

Ważne info: 
Nie każdy o tym wie, że do swojego obecnego materaca może dokupić dodatkową warstwę wykonaną z jednego z powyższych materiałów. Są to tak zwane materace nawierzchniowe, które  nakładamy na obecnie używany materac. Dzięki temu rozwiązaniu można za stosunkowo nie duże pieniądze znacznie poprawić komfort swojego snu. U nas znajdziesz takie topery wykonane z różnych materiałów – lista materaców nawierzchniowych.

Na koniec mamy także możliwość wyboru pokrowca na materac. Zabezpiecza on całą konstrukcję materaca i może posiadać też dodatkowe właściwości, na przykład antyalergiczne. Zdejmowany materac pomoże nam także w utrzymaniu materaca w higienicznej czystości.

Pamiętaj, że sam pokrowiec ma wbrew pozorom bardzo duże znaczenie. Do naszych materaców proponujemy tylko dobrej jakości pokrowce. Zależy nam mocno na spełnieniu oczekiwań naszych klientów. Zrezygnowaliśmy wiec z tańszych alternatyw, które mogą szybko ulec zniszczeniu.

Podsumowując:

 1. Zmierz swoje łóżko
 2. Wybierz odpowiedni dla siebie model – chętnie w tym pomożemy.
 3. Zawdzoń (795 066 710) lub napisz do nas kontakt@materaceproducenta.pl i zamów materac dopasoway do Ciebie i Twojego łóżka.