Lateks czy pianka VISCO – co lepsze?

W sklepach z materacami można znaleźć wiele interesujących modeli. Gdy poszukujemy czegoś z górnej półki, wybór najczęściej dotyczy materaców lateksowych lub termoelastycznych – VISCO. Na co warto się zdecydować?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Dobry materac powinien przede wszystkim zapewniać wysoki komfort snu. Powinien wyróżniać się wobec tego odpowiednią konstrukcją, która zależna jest od wykorzystanych materiałów.

W sprzedaży dostępnych jest dzisiaj wiele modeli i każdy z nich opisywany jest jako wygodny i trwały. Na prowadzenie wśród elity materaców wysuwają się jednak dwa typy, a mianowicie materace z lateksu oraz z pianki VISCO, czyli pianki termoelastycznej. Do produkcji tych materaców zastosowano dwa różne materiały o odmiennych właściwościach.

Już na początku wspomnę o materacu Ceres, który jest w całości zbudowany z wysokiej jakości pianek HR + VISCO. Bardzo wygodny i higieniczny model. Materac o dwóch twardościach – z jednej strony H2 z drugiej H1. Bardzo polecam! W mojej sypialni jest właśnie ten model!

Czym dokładnie różnią się między sobą? Który z nich jest wygodniejszy? W końcu, co kupić, aby dobrze wysypiać się każdej nocy? Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika!

Materace lateksowe

Kiedy warto kupić materac piankowy?

Materace wykonane z lateksu uznawane są za najbardziej ekskluzywne, o czym świadczy również ich cena. Są reklamowane jako bardzo wygodne ze względu na swoją sprężystość i elastyczność punktową. Nie dopuszczają też do rozwoju groźnych drobnoustrojów. Jak jest w rzeczywistości?

Wyjątkowa elastyczność punktowa dla maksymalnego komfortu

Lateks jest materiałem, który wyróżnia się wyjątkową elastycznością punktową, dlatego świetnie dopasowuje się do kształtu ciała. Robi to tylko w miejscu, w którym dochodzi do nacisku, co powoduje, że stanowi idealne podparcie na całej jego długości. Pianka lateksowa jest przy tym na tyle sprężysta, że natychmiast powraca do swojej poprzedniej postaci po zmniejszeniu nacisku.

Z tego względu materace lateksowe są uważane za najlepszy wybór dla osób poszukujących wyjątkowego komfortu snu. Materace tego rodzaju rekomendowane są także dla osób z bolącym kręgosłupem, po urazach, z problemem nadmiernie napiętych mięśni, ale też tych często wiercących się w nocy. Spanie na nich daje wrażenie spania na chmurce! Jedyna wada to cena – materace wykonane w całości z lateksu są dość drogie – dlatego proponuję rozwiązanie pośrednie – np. materac kieszeniowy z grubą warstwą lateksu – dla osób o mniejszej wadze sprawdzi się EROS a dla osób o większej wadze (powyżje 85kg), par i osób lubiących spać na twardej powierzchni – absolutnie polecam Porto Alegre.  Porto Alegre sprawdzi się nawet dla osób powyżej 110kg.

Pan Paweł o Porto Alegre:

Kupiłem go niepewnie cena nie jest najniższa ale fakt możliwości zwrotu przekonał mnie. Śpimy na nim z żoną, która waży 20kg mniej 😀 i jak na razie naprawdę się sprawdza! To na razie tylko tydzień ale raczej go nie oddam. Dziękuję Pani Izo za polecenie tego modelu z lateksem.

Paweł

W naszym sklepie znajdziesz materace w 100% lateksowe: materac lateksowy Brizo o klasie twardości H2 lub materac lateksowy Brizo o klasie twardości H3.


Lateks naturalny czy syntetyczny?

Materace lateksowe zaliczają się do piankowych i możemy podzielić na te wykonane w całości z lateksu naturalnego, na te z lateksu syntetycznego oraz z ich mieszaniny. Produkcja odbywa się podobnie – materiał jest wlewany do dużej formy, w której zastyga w odpowiednim rozmiarze. Dla dodatkowej wentylacji wykonuje się w nim następnie niewielkie otwory. Zarówno lateks naturalny, jak i syntetyczny najczęściej są dostępne w wersji średnio-twardej.

Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie materac z lateksu naturalnego, czyli z mleczka kauczukowego. Roślinne pochodzenie surowca zapewnia wtedy wysokie bezpieczeństwo użytkowania i wyjątkową przewiewność i wytrzymałość. Takie materace są również rekomendowane dla alergików.

Nie oznacza to jednak wcale, że materace z lateksu syntetycznego są złym zakupem. Są przede wszystkim tańsze od tych z lateksu naturalnego, a przy tym zapewniają porównywalny komfort. Minusem jest ich nieco gorsza oddychalność i trwałość. Ze względu na syntetyczne pochodzenie takie materace niekiedy uczulają.

Dobrym wyborem może być zatem materac lateksowy z mieszanych materiałów, na przykład 20% lateksu naturalnego i 80% lateksu syntetycznego.

W całości z pianki czy z rdzeniem ze sprężyn kieszeniowych?

Ponadto materace lateksowe mogą być wykonane w dwóch wariantach – w całości z pianek lub też mogą posiadać rdzeń ze sprężyn, najczęściej sprężyn kieszeniowych (każda sprężyna zamknięta jest w osobnej kieszonce i pracuje niezależnie).

Materace w całości z pianki są lepszym wyborem, zwłaszcza wtedy, gdy są w całości wykonane z bloku lateksu. Wtedy możemy w pełni wykorzystać jego wyjątkowe właściwości – sprężystość i elastyczność punktowa takich materaców gwarantuje maksymalny komfort użytkowania, ponieważ materace te natychmiast dopasowują się do krzywizn ciała. Niestety, zapłacimy za nie najwięcej.

Tańszym wyborem są materace piankowe powstałe z połączenia warstwy lateksu z inną pianką, najczęściej wysokoelastyczną. Wtedy także możemy spać na nich wygodnie, ale im cieńsza warstwa lateksu, tym komfort będzie niższy. Na takim materacu nie będzie się już spało tak dobrze jak na tym w całości wykonanym z lateksu.

W sklepach znajdziemy też materace ze sprężynami kieszeniowymi wykończone warstwami pianki lateksowej. Ich poziom komfortu porównywalny jest do materaców opisanych powyżej. Plusem będzie wykorzystanie sprężyn tworzących strefy komfortu o różnej twardości. Takie materace również można kupić w znacznie niższej cenie niż materace wykonane w całości z lateksu – przykładem są Porto Alegre i EROS wspomniane przeze mnie już wcześniej.

Aby poprawić sobie komfort snu właśnie dzięki piance lateksowej – możesz do obecnie używanego materaca dokupić taką dodatkową warstwę z lateksu (materac nawierzchniowy tzw. toper) – LETO jest tutaj bezbłędny – 4 cm lateksu naprawdę robią różnicę!

Zalety materaców lateksowych:

  • bardzo wytrzymałe – nawet do 10 lat użytkowania
  • wyjątkowo komfortowe – najlepszy wybór to materac z bloku naturalnego lateksu
  • polecane przy bolących plecach – potrafią niwelować bóle kręgosłupa
  • szybkie dopasowanie do krzywizn ciała – lateks natychmiastowo zmienia się pod wpływem nacisku i powraca do pierwotnej formy
  • przewiewne – dobre odprowadzanie wilgoci odpowiada za wysoki komfort snu
  • bezpieczne dla alergików – lateks naturalny jest bezpieczny w używaniu dla alergików, ale również wielu z nich korzysta z materaców z lateksu syntetycznego

Wady materaców lateksowych:

  • wysoka cena – materace lateksowe zaliczane są do najdroższych na rynku, ponieważ za taki model trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych
  • mogą niszczeć pod wpływem promieniowania UV – promieniowanie słoneczne osłabia lateks i sprzyja jego kruszeniu, dlatego materac należy osłaniać przed słońcem

Materace VISCO

materac z pianki termoelastycznej

Druga opcja dla poszukujących wysokiego komfortu snu to materace VISCO, czyli z pianki termoelastycznej. To pianka pochodzenia syntetycznego, która nie tylko reaguje na nacisk, ale również na ciepło ludzkiego ciała. Mięknie i otula je, dając przyjemny sen.

Czym jednak dokładnie materace termoelastyczne różnią się od materaców lateksowych?

VISCO – miękkie dopasowanie

Technologia pianek VISCO została opracowana przez NASA. Pianki te określane są też mianem pianek memory, czyli pianek z pamięcią, ponieważ po naciśnięciu odcisk na piance pozostaje widoczny jeszcze przez kilka sekund i dopiero potem powraca ona do swojej pierwotnej formy. Ze względu na te właściwości pianka VISCO znalazła zastosowanie również jako wsparcie w ortopedii i rehabilitacji.

Pianki VISCO to przede wszystkim pianki miękkie i bardzo miękkie, dlatego nie zawsze sprawdzają się u osób, którym zależy na nieco twardszych materacach – dają wtedy wrażenie zapadania się, które jest jednak dla wielu bardzo komfortowe. Ze względu na swoją strukturę, pianki termoelastyczne dłużej powracają do swojego poprzedniego kształtu, co może być także dla niektórych osób mniej wygodne niż w przypadku pianek lateksowych, które reagują od razu.

Warto jednak wskazać, że dla wielu osób materace z pianki termoelastycznej są bardzo wygodne i stanowią bardzo dobry wybór dla maksymalnego relaksu w łóżku. W mojej opini te pianki są świetne. Śpi się jak na chmurce!

Materace z pianką VISCO polecam szczególnie dzieciom i osobom o małej wadze do 65kg. Fajnie sprawdza się model APOLLO

Pianka termoelastyczna sprawdzi się na pewno lepiej od pianki lateksowej dla kobiet w ciąży. Tak, tak! Świetnie dopasuje się do nowego kształtu ciała i znacznie poprawi jakość snu kobietom spodziewającym się dzidziusia. Warto tutaj rozważyć zakup nakładki (topera) z pianki termolastycznej, przyniesie ciężarnej ulgę i zawsze można go później zdjąć (choć ostrzegam, że można się w nim zakochać 🙂 TALEJA – jest właśnie taką nakładką z 5 cm pianki termoelastycznej.


Tutaj ponownie proponuję alternatywne model materacy kieszeniowych z górną warstwą z pianki termoelastycznej – dla osób o mniejszej wadze – Apollo jest miękka i bardzo wygodna – muszę tutaj podkreślić, że zły wpływ miękkich materacy na plecy to tylko mit – jest często wręcz przeciwnie 🙂
HYNOS ma dodatkową warstwę kokosa – sprawdzi się dla par, ale też dla osób o większej wadze (odczucie twardości dla osób o wadze 60-80 kg będzie na poziomie nawet H3, a dla osób o większej wadze materac ten będzie bardziej miękki raczej – H2).

Pani Teresa o HYNOS:

Materac jest bardzo wygodny dla syna, jestem zadowolona z zakupu. Dziękuję za pomoc w wyborze.

Teresa

Tutaj również mam dla Ciebie fajne rozwiązanie w postaci dodatkowej 5 cm warstwy pianki termoelastycznej, którą możesz położyć na obecny materac – efekt możecie bardzo miło zaskoczyć. TALEJA (materac nawierzchniowy) świetnie się sprawdzi gdy Twój obecny materac jest zwyczajnie za twardy i niewygodny. Taki toper stosuje się na obecną powierzchnię spania.

Materace VISCO – piankowe i kieszeniowe

Podobnie jak w przypadku materaców lateksowych, materace VISCO możemy kupić w dwóch wariantach – wykonane w całości z pianki albo z wspomnianym wyżej wkładem ze sprężyn kieszeniowych.

Ze względu na swoją miękkość pianka termoelastyczna nie jest najczęściej stosowana w całym bloku, ale stanowi warstwę na piance innego typu, na przykład wysokoelastycznej. Wtedy powinniśmy zwrócić uwagę na jej grubość – im więcej pianki VISCO, tym lepiej.

W przypadku materaców sprężynowych z warstwą pianki VISCO  wybieraj wśród modeli kieszeniowych. Zwłaszcza gdy jesteś alergikiem – są też tradycyjne materace sprężynowe – bonellowe – jednak tych modeli nie polecam – przestrzenie między sprężynami są siedliskiem kurzu i roztoczy. 

Zalety materaców VISCO:

  • wysoka elastyczność punktowa – dopasowują się do krzywizn ciała nie tylko pod wpływem nacisku, ale również temperatury
  • miękkie i przyjemne w dotyku – mięsista struktura pianek termoelastycznych powoduje, że śpi się na nich komfortowo
  • polecane przy bolących plecach – niwelują ból kręgosłupa
  • przewiewne – materace piankowe VISCO dobrze przepuszczają i odprowadzają wilgoć

Wady materaców VISCO:

  • ciepłe w dotyku – w porównaniu do pianki lateksowej pianka VISCO jest cieplejsza w dotyku, więc dla niektórych osób może być mniej komfortowa
  • miękkie – materace termoelastyczne dostępne są głównie w wariancie miękkim i bardzo miękkim
  • dłużej powracają do pierwotnej formy – ze względu na efekt pamięci pianka termoelastyczna może nie odpowiadać osobom często wiercącym się w nocy a dla innych może być to być wręcz cudowne rozwiązanie

Podsumowanie:

O piankach lateksowych i termoelastycznych można opowiadać długo.
Tak naprawdę obie są świetne. Ja jednak dla siebie wybrałam piankę termoelastyczną. Śpię na materacu Ceres. Gorąco polecam też toper właśnie z pianki termoelastycznej.

W podsumowaniu warto podkreślić, że dobre materace wcale nie muszą być drogie. Lepiej jest kupić tańszy model i zmienić go za 3-4 lata niż inwestować w drogi materac. Więcej o tym, jak wybrać dobry materac, ale nie przepłacać przeczytasz tu: Jak znaleźć dobry materac w niskiej cenie.

O wspomnianych w tekście nakładkach na materace lub wersalki więcej dowiesz się z artykułu: Dlaczego warto mieć nakładkę na materac.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.