jaki materac dla seniora

Jaki materac dla seniora wybrać? Przegląd modeli

Komfortowy sen nie musi być problemem nawet w starszym wieku. Najważniejsze to wybranie wygodnego materaca, na którym senior każdej nocy będzie czuł się wygodnie. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Wiele starszych osób ma problemy ze snem. Lekarze wskazują, że wraz z wiekiem może spadać jego jakość. Szacuje się, że aż 15-20 proc. osób po pięćdziesiątym roku życia ma kłopoty ze snem, które także objawiają się jako przewlekła bezsenność. 

Te zmiany mają przede wszystkim związek z innym rytmem życia seniora. Aktywność organizmu najczęściej ulega zmniejszeniu, więc nie potrzeba już 7-8 godzin snu dziennie, ale 5-6 godzin.

Pojawiają się również choroby, które mogą wpływać na codzienny komfort snu, między innymi problemy ze stawami oraz kręgosłupem, układem krążenia. Nocny spoczynek mogą zaburzać również problemy z układem pokarmowym, na przykład zgaga, schorzenia układu moczowego wymagające częstszego wstawania do toalety, zespół niespokojnych nóg i inne dolegliwości.

Skupmy się jednak na jednej, ale także bardzo ważnej kwestii, a mianowicie na doborze odpowiedniego materaca dla seniora. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego zakupie, aby dał on komfortowy sen każdej nocy?

Zalecane materaca dla seniorów

Pod względem schorzeń seniorzy najczęściej borykają się z takimi problemami jak bóle stawów, kręgosłupa, reumatyzm, a także problemy z krążeniem. Niektórzy z nich, ze względu na ograniczenia ruchowe, przebywają w łóżku dłużej lub nawet cały czas, co może przekładać się na większe ryzyko powstawania odleżyn. Dobrze dobrany materac może złagodzić te dolegliwości. Zalecane są następujące materace:

 • materace z pianką termoelastyczną – Visco
 • materace z pianką lateksową
 • materace z pianką wysokoelastyczną

Mogą być to materace wykonane w całości z tych pianek (czyli tzw. materace piankowe: lista produktów >>) albo mogą one stanowić tylko ich wierzchnią warstwę, natomiast rdzeniem jest wtedy pianka poliuretanowa albo wkład kieszeniowy (każda ze sprężyn pracuje osobno, ponieważ zamknięta jest w oddzielnej kieszonce, dlatego poprawia komfort użytkowania. Czyli tzw. materace piankowe: lista produktów >>). Według badań lepsze i trwalsze są materace bazujące na wkładzie kieszeniowym. 

Bóle kręgosłupa i stawów – jaki materac wybrać

Jeśli senior uskarża się na bóle kręgosłupa i stawów, mogą być one potęgowane przez niewłaściwie dobrany materac. Najczęściej powodem jest fakt, że jest on zbyt miękki lub zbyt twardy i ma niską elastyczność punktową, dlatego nie daje właściwego podparcia dla całego ciała. Dobry materac będzie wtedy niwelował nadmierny nacisk, a także wspierał anatomiczną pozycję podczas snu.

W takim przypadku warto poszukać materaców o właściwościach ortopedycznych. W tej kategorii na uwagę zasługują przede wszystkim materace z pianką lateksową oraz termoelastyczną. W przypadku niższego budżetu można wybrać też materace z pianek wysokoelastycznych.

Komfortowy sen dla seniora jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Wielu ekspertów zaleca materace sprężynowe dla osób w podeszłym wieku. Szczególnie dla osób, które doświadczają trudności z obracaniem się podczas snu oraz wstawaniem z łóżka. Bardzo fajnie sprawdza się tutaj Porto Alegre z kokosem i grubą warstwą pianki lateksowej.

Problemy z krążeniem – jaki materac będzie odpowiedni?

Zdarza się również, że seniorzy mają problemy z nadmiernym marznięciem w nocy – wynika to najczęściej z problemów z krążeniem. W takim przypadku warto zdecydować się na materace, które zapobiegają utracie ciepła.

Dobrze sprawdzają się w tej roli materace termoelastyczne, które dopasowują się do ciała nie tylko pod wpływem nacisku, ale i ciepła ciała, a także dobrze je utrzymują. Można też wybrać materac z warstwą owczej wełny.

Dla zmarzluchów zalecane są materace z pianką teroelastyczną Apollo lub HYNOS z dodatkową warstwą kokosa.

Materac zamiast wersalki

Zacznijmy od tego, że nawet najlepsza rozkładana wersalka nie będzie w stanie dać równie dużego komfortu jak porządne łóżko z dobrym materacem. Niestety, nadal wielu seniorów korzysta z rozkładanych wersalek, dlatego warto pomyśleć o zmianie w imię większego komfortu snu.

Pośrednim rozwiązaniem jest w tym przypadku zakupienie materaca nawierzchniowego. Jego zadaniem jest poprawa komfortu niską ceną – kupimy go zwykle o połowę taniej niż zwykły materac. 
Bardzo fajnie sprawdzają się tutaj topery z lateksu np. LETO lub pianki teroelastycznej np. TALEJA

Długie przebywanie w łóżku

W takiej sytuacji, gdy istnieje ryzyko powstawania odleżyn, należy poszukać materaców o właściwościach przeciwodleżynowych.

W tym przypadku dobrze sprawdzają się materace lateksowe i termoelastyczne. Gdy problem jest poważniejszy, zalecane są specjalistyczne materace przeciwodleżynowe – komorowe.

Jak spać jeszcze lepiej? Porady dla seniorów

materac dla seniorów
 • najlepiej trzymać się wyznaczonego rytmu dnia i godzin zasypiania i wstawania
 • w łóżku należy spędzać tyle czasu, ile jesteśmy w stanie przespać – denerwowanie się i przewracanie z boku na bok znacznie pogarsza jakość snu
 • dzięki zwiększeniu aktywności ruchowej można poprawić swoją jakość snu, na przykład przez energiczne maszerowanie, nordic walking, pływanie
 • najlepiej nie kłaść się zbyt wcześnie, na przykład o 21, gdy sen trwa tylko 6-7 godzin, warto przesunąć wtedy czas pójścia spać o parę godzin, by nie budzić się nadal w nocy, ale z promieniami słońca
 • aby sen był bardziej komfortowy, warto przewietrzyć sypialnię przed pójściem spać – wielu osobom łatwiej zasypia się w nieco chłodniejszej, dobrze przewietrzonej sypialni
 • jeśli nie możemy przewietrzyć sypialni ze względu na zanieczyszczenie powietrza, co zdarza się często w okresie grzewczym, można pomyśleć o zakupieniu oczyszczacza powietrza oraz nawilżacza
 • przed snem można wypić herbatkę ziołową wspomagającą zasypianie
 • na krótko przed snem nie powinniśmy jeść – ostatni posiłek powinien odbywać się na około 2 godziny przed pójściem spać
 • można spróbować specjalnych środków nasennych bez recepty dostępnych w aptekach, na przykład z melatoniną, która koordynuje pracę wewnętrznego zegara biologicznego. To rozwiązanie jednak odradzam, proponuję zostawić na sam koniec jeśli nic innego nie pomoże i zdecydować się na ziołowe środki.
 • w razie pogarszających się problemów ze snem warto zgłosić się do lekarza

Jak dbać o materac

Materac dla seniora, tak jak każdy inny materac, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podstawowe kroki to:

Wtedy możemy mieć pewność, że śpimy na higienicznym podłożu, a materac będzie nam dłużej służyć. Więcej na temat jak prawidłowo dbać o materac znajdziesz tutaj: link do artykułu.

Jeśli przydarzy ci się plama nie panikuj. Zobacz jak domowymi sposobami można usunąć najbardziej uciążliwe zabrudzenia: Jak wyprać materac do spania? Oto najlepsze sposoby!

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.