czyszczenie materaca

Jak czyścić materac?

Wielu użytkowników materaców zapomina o tym, jak ważne jest jego regularne czyszczenie. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że śpimy na higienicznym podłożu, które nie sprzyja rozwojowi groźnych drobnoustrojów.

Nigdy w życiu nie odwracałeś materaca na drugą stronę? Nigdy nie odkurzałeś jego nawierzchni? Nigdy nie prałeś pokrowca materaca? W takim razie twój materac jest najprawdopodobniej brudny i wymaga wyczyszczenia. Zwykle jesteśmy przekonani, że materac nie potrzebuje żadnych dodatkowych prac, ale zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że bez czyszczenia nie będzie on zapewniał właściwego bezpieczeństwa użytkowania. Dokładne informacje o tym, jak korzystać z materaca, znajdziemy zwykle w karcie informacyjnej od producenta. Poniżej prezentujemy najważniejsze porady.

Właściwe miejsce dla materaca

Zacznijmy od tego, że materac powinien być umieszczony w odpowiednim miejscu. Nigdy nie powinniśmy kłaść materaca bezpośrednio na podłodze lub na innej gładkiej i płaskiej nawierzchni. Materac zawsze powinien znajdować się na stelażu, ponieważ tylko wtedy ma zapewnioną właściwą wentylację – bez swobodnego przepływu powietrza spód materaca stanie się miejscem nadmiernie zawilgoconym, gdzie mogą zacząć rozwijać się drobnoustroje.

Materac, który znajduje się tylko na stelażu, nie powinien być też nadmiernie dociśnięty do ściany, aby nie zaburzać wentylacji.

Odwracanie materaca

Jeżeli mamy materac kieszeniowy, powinniśmy odwracać go przynajmniej raz na 3 miesiące. Odwracanie zapobiega nierównomiernemu wygniataniu się materaca. Obracać należy góra/dół w przypadku materacy dwustronnych lub przód/tył  w przypadku materacy jednostronnych.

Oprócz tego powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu naszego materaca. Wtedy nie tylko zapewni nam on odpowiedni poziom higieny, ale również będzie trwalszy.

Higiena materaca to:

  • odkurzanie
  • wietrzenie
  • pranie pokrowca
  • odświeżanie

Materac powinniśmy czyścić przynajmniej raz na 3 miesiące, dlatego możemy zrobić to razem z jego odwróceniem. Gdy jednak mamy alergię, w takim przypadku powinniśmy zwiększyć częstotliwość tych czynności.

Odkurzanie materaca

Poprzez odkurzanie usuwamy z materaca różnego rodzaju zanieczyszczenia, między innymi kurz, drobinki skóry, włosy, roztocza oraz inne paprochy, które mogą zbierać się na jego nawierzchni. Zwróćmy też uwagę na boki materaca oraz na stelaż, gdzie też mogą zbierać się zabrudzenia.

Do odkurzania powinniśmy używać czystej szczotki, dlatego wtedy, gdy korzystamy z niej też do odkurzania podłóg, powinniśmy ją umyć. Możemy odkurzać z użyciem standardowej szczotki do podłóg lub mniejszej ssawki.

Wietrzenie materaca

Materac powinniśmy wietrzyć codziennie – to nie takie trudne, jak może się wydawać. Po prostu nie ścielmy łóżka od razu po wstaniu. Możemy też zdjąć z niego na około 15 minut kołdrę. Wtedy ewentualna wilgoć znajdująca się na pokrowcu i w materacu będzie mogła wyparować.

Pranie pokrowca

Aktualnie praktycznie każdy materac dostępny w sprzedaży posiada zdejmowany pokrowiec. Pokrowce powinniśmy prać w temperaturze 40 – 60 stopni w zależności od materiału z jakiego jest wykonany.
Nasze pokrowce Aloe Vera oraz Dormia są przeznaczone do prania w temperaturze 40 stopni. Więcej na temat czyszczenia pokrowca dowiesz się z artykułu: “Jak prać pokrowiec na materac”

Odświeżanie

Materac możemy odświeżać z użyciem sody oczyszczonej. To naturalny i skuteczny środek neutralizujący nieprzyjemne zapachy oraz zapobiegający rozwojowi bakterii. Sodą posypujemy materac, rozprowadzamy równomiernie dłonią albo szczotką, pozostawiamy do 30 minut. Potem odkurzamy dokładnie materac. Możemy też zastosować olejek z drzewa herbacianego, który jest naturalnym środkiem dezynfekującym. Możemy lekko rozpylić go na materac i pozostawić do wyschnięcia albo zmieszać z dużą ilością sody oczyszczonej.

Kiedy wymienić materac na nowy?

Pamiętajmy o tym, że również materace mają swoją datę ważności. Zaleca się wymianę materaca na nowy przynajmniej raz na 10 lat, a jeżeli chodzi o względy czysto higieniczne, o zakupie nowego powinniśmy pomyśleć raz na 5 lat. Nowy materac zapewni nam nie tylko właściwą higienę, ale również wysoki komfort, ponieważ nawet najlepsze materace z czasem wygniatają się i stają się mniej wygodne.

Przeczytaj artykuł “Kiedy wymienić materac na nowy?”.

Materac kieszeniowy dwustronny z kokosem H2/H3

Dwustronny materac MORFEUSZ został zaprojektowany z myślą o osobach doceniających wysoki komfort oraz higienę snu. Z jednej strony miękki H2, z drugiej średnio twardy H3. Materac wykonany jest na rdzeniu z 7-strefowych sprężyn kieszeniowych i uzupełniony matą z kokosa oraz wysokiej jakości pianką poliuretanową. Całość wykończona jest z użyciem pokrowca antyalergicznego
Zobacz materac