Twardość pianki pur

Pianka poliuretanowa w materacach – czy jej gęstość ma znaczenie?

Przy doborze odpowiedniego materaca na ogół nie zwracamy uwagi na parametr taki jak gęstość pianki wykorzystanej do jego produkcji. Jednak tak naprawdę ma ona bardzo duże znaczenie dla naszego komfortu, a także dla trwałości materaca.

Czym dokładnie jest gęstość materaca? Jakie gęstości posiadają materiały piankowe stosowane do materaców? Jak wybrać najlepszy materac o odpowiedniej gęstości?


Znalezienie odpowiedniego materaca może być bardzo trudne, jeśli nie wiemy, na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę. Tutaj zajmiemy się jednym z mniej znanych parametrów, a mianowicie gęstością pianek stosowanych w materacach.

Definicja gęstości

Gęstość – stosunek masy substancji do zajmowanej przez nią objętości. Wartość ta zależna jest od warunków, w tym temperatury i ciśnienia. W przypadku ciał stałych gęstość wyznaczana jest przez pomiar ciężaru próbek o znanej objętości. W przypadku materaców wartość ta odnosi się do pianek, które stosowane są obecnie w niemalże każdym typie materaca. Pianki wykorzystywane są zarówno w materacach piankowych, czyli wykonanych całkowicie z pianek, jak również w materacach sprężynowych, w tym materacach kieszeniowych, gdzie stosowane są do obłożenia sprężynowego rdzenia.

Co zatem warto wiedzieć o gęstości pianek w materacach? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Czym jest gęstość pianki w materacach?

Gęstość pianki jest jednym z kluczowych jej parametrów, który decyduje również o jej przydatności do snu oraz o komforcie. Pod pojęciem gęstości pianki znajduje się parametr określający ilość pianki wykorzystanej na metr sześcienny powierzchni. Gdy znamy gęstość pianki, możemy wtedy także określić jej jakość, a przy tym oczekiwany komfort. Ponadto wpływa ona również na trwałość materaca.

Generalnie, najlepiej poszukiwać materaców o większej gęstości, ponieważ to właśnie takie pianki cechują się lepszą jakością, a także będzie mogła posłużyć nam na dłuższy czas.

Jakie gęstości mają pianki w materacach?

W przypadku pianek stosuje się oznaczenia gęstości literą T. Literą T określane są głównie pianki tapicerskie. Spotykamy się także z oznaczeniem HR od high resilience, czyli są to pianki wysokoelastyczne.
Za literą znajdziemy oznaczenie liczbowe, które wynosi najczęściej od 14 do nawet 50. To właśnie ono oznacza gęstość pianki, czyli pianka T25 posiada gęstość wynoszącą 25 kg/m3, natomiast pianka T40 ma już gęstość 40 kg/m3.
W produkcji znajdziemy zatem pianki o różnych gęstościach, które można podzielić na kilka kategorii. Prezentujemy je poniżej.

Podział pianek pod względem ich gęstości:

  • niskiej gęstości – od 14 kg/m3 do 23 kg/m3 – są to pianki lekkie, które stosowane są głównie na elementy konstrukcji, na przykład podsufitki, boki mebli, nie nadają się do siedzenia czy też do produkcji materaców
  • średniej gęstości – od 23 kg/m3 do 28 kg/m3 – pianki te mogą być już stosowane do siedzenia, na przykład na meble wypoczynkowe, a także na materace piankowe
  • wysokiej gęstości – powyżej 29 kg/m3 – takie pianki cechują się wysoką jakością i dobrze sprawdzają się w przypadku materaców oraz mebli, na przykład stosowane są na wersalki, fotele, krzesła

W materacach spotkamy się przede wszystkim z piankami posiadającymi średnią albo wysoką gęstość.
Jedną z najpopularniejszych pianek jest pianka T25, która posiada gęstość 25 kg/m3. W użyciu możemy znaleźć także pianki o parametrze T30, które mają już większą gęstość wynoszącą 30 kg/m3, dlatego też są one bardziej wytrzymałe i trwałe, a przy tym wygodniejsze. Mają jednak wyższą cenę niż pianki o niższej gęstości.


Gęstość pianki na materac – co wybrać?

Gdy jesteśmy na etapie wyboru odpowiedniego materaca do łóżka, w takim przypadku powinniśmy także zwrócić uwagę na gęstość pianki, aby nasz sen był komfortowy.

Każda z pianek stosowanych do produkcji materaców posiada konkretne właściwości, które także powiązane są z jej gęstością.

pianka poliuretanowa materac

Do materaców stosuje się obecnie głównie cztery typy pianek:

  • poliuretanowe PUR tapicerskie
  • wysokoelastyczne HR
  • termoelastyczne VISCO
  • lateksowe

Pianka poliuretanowa PUR

Pianka poliuretanowa PUR tapicerska To generalnie najniższej jakości pianka, która stosowana jest w najtańszych materacach. Pod względem gęstości najczęściej spotykamy się z piankami T-20 oraz T-25, dlatego są to pianki o niskiej albo o średniej gęstości. Gdy liczy się dla nas komfortowy sen, warto zainwestować w materac lepszej jakości!

W naszych materacach stosujemy piankę PUR o gęstości T-28.
Zawsze pytaj o gęstość pianki przy zakupie materaca!

Pianka wysokoelastyczna HR

Pianka poliuretanowa tego rodzaju charakteryzuje się innymi właściwościami niż pianka opisana powyżej. Jest bardziej elastyczna i tym samym lepiej podtrzymuje ciało. Jest to pianka bardziej wytrzymała, najczęściej o wyższej gęstości na poziomie 25-35 kg/m3, co przekłada się także na jej większą trwałość. Materace wykonane z pianki wysokoelastycznej są ekonomicznym wyborem dla osób poszukujących wyższego komfortu snu.

Pianki HR w naszych materacach mają w zależności od twardości 2 gęstości: 40 kg/m3 lub 45 kg/ m3.

Przykładowe materace wysokoelastyczne z naszej oferty:

Pianki termoelastyczne VISCO

Już w samym dotyku pianki VISCO, czyli pianki termoelastycznej można odczuć, że jest to pianka o dużej gęstości. Jest mięsista w dotyku i dzięki temu jest ona także tak komfortowa w użytkowaniu.
Gęstość pianek termoelastycznych VISCO plasuje się na poziomie od około 40 do nawet 55 kg/m3, dlatego też jest to znacznie większa wartość niż w przypadku pianek tapicerskich czy wysokoelastycznych W efekcie pianki te są bardziej wytrzymałe i zapewniają doskonałe podparcie dla ciała na całej jego długości – reagują także na temperaturę ciała!

Pianki Visco w naszym sklepie to pianki o gęstości 55 kg/ m3

Przykładowe materace termoelastyczne z naszej oferty:

Pianki lateksowe

Ostatni typ pianek stosowanych powszechnie do produkcji materaców to pianki lateksowe. Takie pianki mogą posiadać pochodzenie syntetyczne lub naturalne. Najtańsze to pianki syntetyczne, nieco droższe są pianki mieszane z lateksu naturalnego i syntetycznego. Najwięcej zapłacimy za materace wykonane w całości z pianek naturalnych. Takie pianki posiadają gęstość dochodzącą do 60-70 kg/m3. Pianki lateksowe uznawane są za najlepsze pianki na świecie stosowane do produkcji materaców. Są odporne na wygniecenie, antyalergiczne, idealnie dopasowują się do ciała, dlatego też zapewniają zawsze w pełni komfortowy sen.

U nas znajdziesz 2 gęstości lateksu w zależności od jego twardości: twardość H2 to 65 kg/m3, twardość H3 to 75 kg/m3.

Przykładowe materace lateksowe z naszej oferty:

Podsumowanie

Reasumując, jeśli chcemy zakupić dobry materac, powinniśmy zwrócić uwagę na jego gęstość. Ten parametr poinformuje nas o tym, czy rzeczywiście mamy do czynienia z materacem wysokiej jakości.
Chociaż materace wykonane z pianek o wyższej gęstości są droższe, co ma powiązanie z wykorzystaniem większej ilości materiału, a także bardziej zaawansowaną technologią produkcji, to jednak jest to inwestycja w swój komfort. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z wszystkimi modelami materaców znajdującymi się w naszym sklepie internetowym!

Jeżeli zastanawiasz się nad materacem piankowym zajrzyj do tekstu: Materac piankowy – kiedy warto kupić

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.