Wśród materaców dostępnych na sprzedaż do dyspozycji mamy też modele kokosowe. Są to materace piankowe lub sprężynowe, do których wykorzystano dodatkową matę kokosową powstającą z naturalnych włókien kokosa. Czym wyróżniają się takie właśnie materace i dla kogo będą najlepszym zakupem?

Włókna kokosowe już od wielu lat stosowane są w produkcji materaców. Są one specjalnie formowane w maty, które są twarde w dotyku. W sprzedaży znajdziemy też materace z matami kokosowymi z wtopionym lateksem. Wtedy mata kokosowa ma jeszcze lepsze właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Takie maty są też dość elastyczne, ponieważ możemy je zginać bez ryzyka ich złamania.

Maty kokosowe stosowane są w materacach standardowych oraz materacach nawierzchniowych – nakładkach. W połączeniu z innymi materiałami materaca pozwalają na uzyskanie wysokiego komfortu.

Rodzaje materaców kokosowych:

  • materace kokosowe z piankami, na przykład standardową pianką PUR, pianką wysokoelastyczną HR, pianką termoelastyczną VISCO, lateksem
  • materace kokosowe sprężynowe – z wkładem ze sprężyn kieszeniowych albo bonellowych
  • materace kokosowe nawierzchniowe – mata kokosowa w pokrowcu przeznaczona do umieszczenia na obecnie używanym materacu

Materace kokosowe możemy zakupić w pełnej gamie rozmiarów dla dorosłych oraz dla dzieci. Ceny rozpoczynają się od około 300 złotych, natomiast mogą skończyć się na ponad 2000 złotych w zależności od innych materiałów oraz od rozmiaru.

Zalety materaców kokosowych:

  • warstwa kokosu powoduje, że przede wszystkim materac jest twardszy, właśnie dlatego materace kokosowe rekomendowane są dla tych osób, które narzekają na za miękkie materace i poszukują czegoś naprawdę twardego
  • także maty kokosowe cechują się wysoką higieną – nie powodują reakcji uczuleniowych, chronią przed namnażaniem się roztoczy oraz mikroorganizmów, dlatego mogą być one stosowane także przez alergików oraz osoby, którym zależy na bezpiecznym śnie
  • mata kokosowa dodatkowo zapewnia dobrą cyrkulację powietrza w trakcie snu oraz szybko wchłania i oddaje wilgoć, dlatego nie dopuszcza do nadmiernego zawilgocenia materaca
  • ponadto materace z matami kokosowymi są trwalsze i bardziej odporne na odkształcenia, wobec tego mogą one służyć użytkownikom na długi czas

Dla kogo materac kokosowy?

Materace kokosowe, jak już wspomnieliśmy, polecane są dla osób, które preferują twardsze nawierzchnie. Są one również rekomendowane dla osób cięższych, które mają wrażenie zapadania się w materac i w związku z tym nie śpią komfortowo. Mata kokosowa zapewni wtedy materacowi właściwą sztywność.

Także materace kokosowe są dobrym wyborem dla osób z wadami postawy oraz tym, które chcą zapobiegać ich powstawaniu. Dobrym połączeniem może być wtedy materac kokosowy z warstwą lateksu lub pianki termoelastycznej, ponieważ pianki te mają wysoką elastyczność punktową i dzięki temu dobrze dopasowują się do krzywizn całego ciała.

Materace kokosowe rekomendowane są również dla niemowląt i małych dzieci. Wtedy najczęściej kupowane są materace piankowo-kokosowe, czyli z jednej strony mamy piankę, natomiast z drugiej warstwę kokosową. Dzięki temu, że materace te zapewniają dobrą wentylację i są antyalergiczne, dobrze nadają się dla najmłodszych.

Materac nawierzchniowy z kokosem – zamiast nowego materaca

Warto też wspomnieć o materacu nawierzchniowym, który już został wcześniej zaprezentowany. Materace nawierzchniowe przeznaczone są do układania na obecnym już materacu. W sprzedaży znajdziemy materace tego rodzaju z pokrowcami ochronnymi, dlatego możemy od razu położyć je na materacu.

Materac nawierzchniowy z matą kokosową to świetny wybór wtedy, gdy nie możemy wymienić materaca na inny, na przykład w wynajętym mieszkaniu, albo wtedy, gdy nasz obecny materac wgniótł się za bardzo albo po prostu był za miękki od początku.

* Nasz materac nawierzchniowy z matą kokosową to model LIDIA.

Podsumowując, jeżeli szukamy dobrego materaca, który będzie przede wszystkim twardy, zwróćmy szczególną uwagę na materace kokosowe – to bardzo dobry wybór dla każdego, komu zależy na spaniu na twardszej nawierzchni, ale bez rezygnacji z komfortu.

Poznaj nasze materace nawierzchniowe (tzw. topery):

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, śledź nas na facebooku: