Śpisz na rozkładanej kanapie, wersalce albo na narożniku? W takim przypadku na pewno wiesz, że sen w takich miejscach nie zawsze jest w pełni komfortowy.

Warto pomyśleć wtedy o zakupieniu materaca nawierzchniowego! Nie w każdym miejscu możemy ustawić pełnowymiarowe łóżko. Czasami zdarza się, że jedynym miejscem do snu jest kanapa, wersalka czy też narożnik. Producenci wyposażają tego typu meble wypoczynkowe w funkcję rozkładania, która pozwala na uzyskanie większej przestrzeni do relaksu.

Do produkcji takich rozkładanych mebli wypoczynkowych najczęściej nie stosuje się specjalnych pianek, które wykorzystywane są do wykonania materaców do łóżek. Najczęściej mamy wtedy do czynienia z piankami poliuretanowymi (PUR) tapicerskimi oznaczanymi jako T-25 czy też T-30. Takie pianki nie zapewniają maksymalnego komfortu snu, dlatego po nocy możesz obudzić się wtedy z bolącym kręgosłupem i ponaciąganymi mięśniami. Jeśli w grę nie wchodzi zakup nowego łóżka z wygodnym materacem, jest jeszcze jedna alternatywa – to materace nawierzchniowe, które obecnie cieszą się coraz większym powodzeniem. Co warto wiedzieć na ich temat?

Materace nawierzchniowe to specjalne rodzaje materaców, które przeznaczone są do układania na innych nawierzchniach. Nazywane są również topperami czy toperami. Grubość materaców nawierzchniowych to najczęściej około 5 centymetrów, dlatego ten materace te są za cienkie, aby spać na nich bez dodatkowego podłoża. Można ułożyć je na obecnie użytkowanym materacu, ale także na innych nawierzchniach, na przykład na kanapie, wersalce czy na narożniku. Dodatkowo materace nawierzchniowe posiadają własne pokrowce, co zapewnia jeszcze większy komfort snu oraz higienę. Pokrowce najczęściej są zdejmowane, dlatego też można łatwo utrzymać je w czystości. Te wszystkie właściwości powodują, że topper to doskonały wybór wtedy, gdy sen na obecnym łóżku albo w innym miejscu nie spełnia naszych oczekiwań. W niskiej cenie możemy kupić materac, z którym sen będzie jeszcze przyjemniejszy!

Materac nawierzchniowy – co to jest?

Rodzaje materaców nawierzchniowych

W sprzedaży można znaleźć różnego rodzaju materace nawierzchniowe, które możemy dopasować indywidualnie do swoich potrzeb. Do ich produkcji stosuje się materiały stosowane także w standardowych materacach, dlatego też możemy wtedy uzyskać efekt warstwowego materaca o konkretnych właściwościach.


Główne rodzaje materaców nawierzchniowych:

 • termoelastyczne
 • kokosowe
 • lateksowe

Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą powyższe rodzaje materaców nawierzchniowych? Sprawdź teraz!

Materace nawierzchniowe termoelastyczne. Do ich produkcji stosuje się piankę termoelastyczną, która nazywana jest także pianką VISCO. Pianka ta jest bardziej mięsista i cięższa od standardowych pianek. Reaguje na nacisk, ale także na ciepłotę ludzkiego ciała. Mięknie i zapewnia dobre dopasowanie do jego krzywizn.
Materace nawierzchniowe termoelastyczne pozwalają na uzyskanie bardziej komfortowego snu osobom, które narzekają, że ich kanapa, wersalka czy narożnik są zbyt twarde. Pianki termoelastyczne VISCO są piankami miękkimi. Także są to pianki ciepłe w odbiorze, dlatego sprawdzą się u osób, które łatwo marzną w ciągu nocy. Zmniejszają ból kręgosłupa odciążają mięśnie, dlatego sen na nich z pewnością będzie komfortowy!

Kokosowe materace nawierzchniowe

Drugi typ materaców nawierzchniowych dostępnych w sprzedaży do materace kokosowe. W tym przypadku mamy do czynienia z materacami posiadającymi wkład z maty kokosowej, najczęściej maty lateksowanej. Dodatkowo, materac może posiadać warstwę pianki, na przykład VISCO.
Materace nawierzchniowe kokosowe polecane są przede wszystkim dla osób, które chciałyby utwardzić powierzchnię, na której śpią. Maty kokosowe są twarde, a nawet bardzo twarde, dlatego też dobrze sprawdzają się również u osób cięższych.

W naszym asortymencie znalazły się materace nawierzchniowe:

Lateksowe materace nawierzchniowe

Ostatnim prezentowanym przez nas typem materaca nawierzchniowego jest materac kokosowy. Tego typu materace charakteryzują się wykorzystaniem pianki lateksowej – syntetycznej, naturalnej albo też ich połączenia. Lateks uznawany jest za najlepszy materiał do produkcji materaców. Jest bardzo sprężysty, dobrze dopasowuje się do ciała, ma także naturalne właściwości antyalergiczne, a ponadto jest bardzo trwały. Polecany jest dla osób, które narzekają na bolące plecy, a także szukających nieco bardziej miękkiej nawierzchni do snu.

W naszym asortymencie znalazł się:


Jak wybrać najlepszy materac nawierzchniowy na kanapę, wersalkę, narożnik?

Gdy chcemy zdecydować się na zakup materaca nawierzchniowego do ułożenia na kanapie, wersalce czy też na narożniku, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim materac nawierzchniowy powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, by spać w pełni komfortowo. Dodatkowo, powinniśmy także dobrać go do miejsca, w którym chcemy go ułożyć. Podpowiadamy, co wybrać!

Typ materaca nawierzchniowego

Odpowiedni typ materaca nawierzchniowego należy przede wszystkim dobrać do stopnia odczuwanej twardości obecnej powierzchni, na której śpimy.

Gdy chcesz spać na twardszym materacu, wybierz:

Gdy chcesz spać na bardziej miękkim materacu, wybierz:

Jeśli zależy nam po prostu na większym komforcie snu, także warto zdecydować się na materace nawierzchniowe lateksowe albo termoelastyczne, które zapewniają odpowiednie dopasowanie do ciała oraz wsparcie dla kręgosłupa.

Pokrowiec materaca nawierzchniowego

Przy zakupie materaca nawierzchniowego możemy także wziąć pod uwagę zastosowany do niego pokrowiec. W niektórych sklepach, w tym także w naszym sklepie Materace Producenta, możemy wybrać typ pokrowca. Dobór pokrowca jest szczególnie ważny wtedy, gdy mamy alergię i chcemy zmniejszyć ryzyko kichania, zaczerwienienia skóry i łzawienia oczu. Wybierzmy wtedy odpowiedni pokrowiec o antyalergicznych właściwościach.

Rozmiar materaca nawierzchniowego

Trzecia kwestia to rozmiar materaca nawierzchniowego. Dobieramy go do miejsca, na którym mamy do ułożyć, czyli w tym przypadku do nawierzchni kanapy, wersalki czy narożnika po ich rozłożeniu.

W sprzedaży można znaleźć materace nawierzchniowe w standardowych wymiarach:

 • 80×200 cm
 • 90×200 cm
 • 100×200 cm
 • 120×200 cm
 • 140×200 cm
 • 160×200 cm
 • 180×200 cm
 • 200×200 cm

Gdy jednak żaden z tych rozmiarów nie odpowiada naszym wymaganiom, alternatywnym rozwiązaniem jest materac nawierzchniowy na wymiar. W tym przypadku firma oferująca materace może przygotować go we wskazanym wymiarze. Taka usługa dostępna jest także w naszym sklepie internetowym.

Podsumowanie

Gdy masz już dość spania na niewygodnej nawierzchni wersalki, kanapy czy też narożnika i chcesz w końcu zacząć się wysypiać, pomyśl o zakupieniu materaca nawierzchniowego, czyli toppera. Materac ten pozwoli na poprawę komfortu snu od razu! Materace nawierzchniowe dobieramy indywidualnie do swoich potrzeb, w tym głównie pod względem twardości, wykończenia oraz rozmiaru, aby każdego dnia wysypiać się bez
problemów.

Zapraszamy serdecznie do bliższego zapoznania się z pełną ofertą wysokiej jakości materaców nawierzchniowych znajdujących się w naszym asortymencie!

Śpisz zwykle na boku? Zapoznaj się z tym artykułem: „Jaka poduszka do spania na boku?„.