Chcesz kupić wygodne łóżko do swojej sypialni? W sprzedaży znajdziemy pełną gamę tych mebli. Możemy podzielić je na dwie kategorie, a mianowicie na łóżka od razu w komplecie z materacami, a także na osobne ramy ze stelażami i materace. Co sprawdzi się lepiej?

Czy lepiej zdecydować się na łóżko posiadające już dołączony materac, czy też może kupić osobno ramę łóżka oraz materac?

Na komforcie snu nie warto oszczędzać, dlatego też najlepiej przy zakupie łóżka kierować się przede wszystkim komfortem, jaki może nam on zaoferować. Każdy z nas chciałby codziennie wstawać z uśmiechem na ustach, dlatego też warto pomyśleć o swojej wygodzie przed zakupem.
Do wyboru mamy różnorodne łóżka, na przykład te tradycyjne, nowoczesne, standardowe, kontynentalne, rozkładane wersalki, łóżka drewniane czy tapicerowane, dlatego też jest w czym przebierać.
Skupmy się tutaj na jednej kwestii, a mianowicie na połączeniu łóżka z materacem, ponieważ obecnie sklepy oferują nam zarówno komplety, czyli łóżka wyposażone w materace, a także ramy łóżek osobno, które wymagają dokupienia stelażu oraz materaca.

Do dyspozycji mamy zatem dwie opcje, czyli łóżko sypialniane z :

 • dołączonym materacem
 • z osobnym materacem

Czy lepiej zdecydować się na łóżko posiadające już dołączony materac, czy też może kupić osobno ramę łóżka oraz materac?

Łóżko sypialniane z dołączonym materacem

To zdecydowanie wygodna opcja, ponieważ w tym przypadku nie musimy już szukać innych elementów do łóżka – wszystko dostajemy w komplecie. Tak sprzedawane są zarówno łóżka standardowe, jak również łóżka kontynentalne. Zanim jednak zdecydujemy się na taką ofertę, powinniśmy sprawdzić, jaki stelaż oraz jaki materac zostały zastosowane w danym zestawie. Dlaczego jest to takie ważne? Zdarza się, że sklepy oferują ramy wraz z niskiej jakości materacami, które nie będą w stanie zapewnić nam całkowitego komfortu.

Gdy chcemy samodzielnie kontrolować komfort snu, najlepiej wybrać osobne łóżko sypialniane i osobno stelaż oraz materac. Wtedy możemy dobrać takie komponenty, które będą w pełni odpowiadały naszym wymaganiom. W tym przypadku także nie musimy płacić dużo za ramę łóżka, stelaż oraz za materac, dlatego też możemy dobrać je do swoich potrzeb, na przykład kupić materac kieszeniowy lub materac lateksowy, a nawet wybrać regulowany stelaż.

Łóżko sypialniane z osobnym materacem

Jaki materac do łóżka będzie najlepszy?
Niezależnie od tego, jakiego rodzaju łóżko wybieramy, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj materaca, jako że to on będzie decydował o tym, czy sen będzie udany. Właśnie dlatego przygotowaliśmy zestawienie wszystkich typów materaców dostępnych aktualnie w sprzedaży, aby wybranie tego najlepszego stało się jeszcze łatwiejsze!


Rodzaje materaców dostępnych w sprzedaży:

 • sprężynowe – bonellowe lub kieszeniowe
 • piankowe – z pianki PUR, w tym wysokoelastycznej, termoelastycznej, lateksowej
 • kokosowe – wyposażone w matę kokosową

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe posiadają rdzeń ze sprężyn typu bonellowego albo kieszeniowego. Aktualnie najczęściej spotykane są materace ze sprężynami kieszeniowymi, które są znacznie wygodniejsze od bonellowych.

W materacach bonellowych sprężyny tworzą duże spirale, które połączone są ze sobą. W materacach kieszeniowych sprężyny są mniejsze i każda z nich jest zapakowana w osobną kieszonkę. Konstrukcja kieszeniowa zapewnia większy komfort, ponieważ wtedy materac ma większą elastyczność punktową, więc lepiej podtrzymuje całe ciało.

W sprzedaży znajdziemy także materace kieszeniowe strefowe, w których stosuje się sprężyny o różnych twardościach. Układane są w poziome pasy, odpowiadając anatomicznej budowie ciała człowieka. Materace o rdzeniu ze sprężyn są obkładane piankami z jednej i z drugiej strony. Dobór pianek ma wpływ na nasz komfort. Więcej o piankach piszemy poniżej w sekcji o materacach piankowych.

Przykładowe materace kieszeniowe z naszego sklepu:

Materace piankowe

Do ich produkcji stosuje się wyłącznie pianki. Mogą być to pianki jednorodne, czyli cały materac wyprodukowany jest z jednego typu pianki, ale także spotykamy się często z materacami warstwowymi, które powstają ze sklejonych ze sobą różnych pianek.

W porównaniu do materaców sprężynowych materace piankowe są bardziej higieniczne. Lepiej przepuszczają powietrze, zmniejszają ryzyko zakurzenia i rozwoju drobnoustrojów, dlatego też są one również polecane dla alergików.

Rodzaje pianek stosowanych w materacach piankowych:

 • tapicerskie, na przykład T-25 – tańsze pianki poliuretanowe (PUR),
 • wysokoelastyczne, inaczej pianki HR – lepszej jakości pianki PUR, które cechują się lepszą elastycznością i trwałością, to ekonomiczny wybór dla wymagających
 • termoelastyczne, czyli pianki VISCO czy memory – pianki reagujące na nacisk i ciepłotę ciała, jedne z lepszych na rynku, zapewniają bardzo dobre podparcie dla całego ciała, są przyjemne, mięsiste w dotyku, są to głównie pianki miękkie
 • lateksowe – syntetyczne oraz naturalne – najlepsze pianki na rynku, bardzo wytrzymałe, elastyczne, doskonale dopasowują się do ciała, a także mają właściwości antyalergiczne

Gdy szukamy bezapelacyjnie najlepszego materaca, warto zdecydować się na materace lateksowe. Niestety, musimy liczyć się wtedy ze sporym kosztem. Mniej zapłacimy za materace termoelastyczne – VISCO, które polecane są także dla osób z bolącymi plecami i mięśniami. Jeżeli liczy się niska cena oraz komfort, optymalnym rozwiązaniem będzie materac wysokoelastyczny.


Przykładowe materace piankowe z naszego sklepu:

Materace kokosowe

W sprzedaży możemy znaleźć także szeroką gamę materaców kokosowych. Są to materace, które posiadają wkład z maty kokosowej, najczęściej maty kokosowej lateksowanej. Materace z matą kokosową mogą posiadać zarówno rdzeń wykonany ze sprężyn, jak również z pianek.

Takie materace rekomenduje się przede wszystkim dla osób, które wolą spać na twardszej nawierzchni. Mata kokosowa jest twarda w dotyku, dlatego też może ona również przypaść do gustu osobom, które ważą więcej.

Przykładowe materace kokosowe z naszego sklepu:

Stelaż do łóżka – wybierz ten dopasowany do materaca

Gdy kupujemy łóżko, warto także zwrócić uwagę, w jaki stelaż jest on wyposażony.

Do dyspozycji mamy różnego rodzaju stelaże, w tym:

 • sztywne
 • elastyczne
 • regulowane

Sztywne stelaże wykonane są z najczęściej z litych deseczek, które połączone są pasami. Układamy je na dnie łóżka i na nie nakładamy materac. Takie stelaże rekomendowane są do materaców sprężynowych, ponieważ mogą spowodować odkształcenia materaców wykonanych w całości z pianek.


Stelaże elastyczne są zdecydowanie najlepszym wyborem. W tym przypadku najczęściej stosuje się deseczki z drewna klejonego warstwowo, które umieszczane są na specjalnych zaczepach elastycznych. W efekcie stelaż pracuje, co przekłada się na większy komfort snu. Takie stelaże rekomendowane są też do materaców piankowych, ponieważ nie powodują ich odkształcenia. Do dyspozycji mamy także stelaże regulowane, które umożliwiają podniesienie materaca, na przykład jego górnej części pod plecami i głową. Stelaże te mogą posiadać regulację ręczną lub elektryczną. Polecane są dla osób lubiących oglądać telewizję w łóżku lub czytać książki.
Również stosowane są do materaców ortopedycznych – rehabilitacyjnych.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli planujemy kupić łóżko do sypialni, możemy zdecydować się zarówno na komplet składający się z łóżka ze stelażem i materacem, jak również wszystkie te elementy możemy nabyć osobno.

Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na materac, ponieważ to głównie on wpływa na komfort snu. Materac powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb pod względem typu materiału oraz twardości. Nie zapominajmy także o dopasowaniu właściwego stelaża, aby korzystanie z
materaca było maksymalnie wygodne!