Kichanie, drapanie w gardle, wodnisty katar czy zaczerwienione oczy – to wszystko symptomy alergii. Osoby borykające się z alergiami, na przykład na kurz czy roztocza, muszą w szczególności dbać o miejsce, w którym śpią. Nieodpowiedni materac jest jedną z głównych przyczyn tych nieprzyjemnych objawów. Jak wybrać dobry materac antyalergiczny?

Nowoczesne modele materaców znacznie różnią się od tych, które stosowane były przed laty. Przede wszystkim są znacznie wygodniejsze za sprawą specjalnych konstrukcji i materiałów, ale również są bardziej higieniczne.

Roztocza na materacuNie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że łóżko jest idealną przestrzenią do rozwoju różnych drobnoustrojów, na przykład bakterii, pleśni, a także roztoczy. Eksperci oszacowali, że tylko 1 gram kurzu może zawierać nawet 10 tysięcy roztoczy.
Przede wszystkim jest to kwestia warunków panujących w łóżku – często pojawia się w nim wilgoć z potu, temperatura jest podwyższona, także na pościeli i materacu zostaje nasza złuszczona skóra, łupież. To wprost idealne warunki dla nieproszonych gości.

Materac antyalergiczny, czyli jaki?

Przede wszystkim materac antyalergiczny powinien mieć taką konstrukcję, która przeciwdziała występowaniu objawów alergii. Powinien być przewiewny i mieć raczej zwartą strukturę, ponieważ wolne przestrzenie w środku, jak ma to miejsce w przypadku materaców sprężynowych (kieszeniowych i bonellowych), sprzyjają nagromadzaniu się kurzu. Także powinien być on łatwy do utrzymania w czystości, a szczególną rolę ma tutaj zdejmowany pokrowiec, który powinien być regularnie prany.

* Zobacz nasze materace antyalergiczne

W sklepach możemy znaleźć specjalne materace do łóżka o antyalergicznych właściwościach, które tworzone są z myślą o osobach z alergiami. Nie są one tanie, niemniej jednak zapewniają znacznie wyższy poziom higieny i bezpieczeństwa od pozostałych modeli.

Poniżej prezentujemy najbardziej polecane modele antyalergicznych materaców.

Materac lateksowy
To zdecydowanie najlepszy materiał na materace dla alergików. Materace lateksowe są stosunkowo nowe, ale już teraz mają szerokie grono zadowolonych użytkowników. Materace te najczęściej produkowane są z połączenia lateksu syntetycznego i naturalnego lub lateksu syntetycznego, jako że lateks naturalny jest bardzo drogi.

Lateks posiada naturalne właściwości antygrzybiczne oraz przeciwdziała rozwojowi roztoczy. Ponadto jest on przewiewny dzięki specjalnym kanalikom dobrze absorbuje i oddaje wilgoć. Stale pozostaje przyjemnie suchy i nie jest on atrakcyjnym miejscem dla drobnoustrojów i roztoczy.

Do wyboru mamy materace z jednego bloku pianki lateksowej lub też materace z warstwami lateksu. Te pierwsze są najlepszym zakupem, ale są też bardzo drogie, dlatego alternatywnie można wybrać materace z warstwą lateksu, na przykład zestawionego z pianką wysokoelastyczną (HR).

* Z naszej oferty dobrym wyborem materaca z warstwą lateksową będzie model EMMA.

Materac z wkładką kokosową
Mata kokosowa jest bardzo dobrym wyborem dla alergików preferujących twardsze materace. Do jej wykonania wykorzystuje się włókna kokosowe pozyskiwane z łupin kokosów. Mogą być one też poddawane lateksowaniu, czyli zmieszaniu z płynnym lateksem – wtedy mówimy o kokosie lateksowanym.

Oprócz utwardzenia i stabilizacji materaca wkładka kokosowa ma też właściwości antyalergiczne. Przeciwdziała rozwojowi grzybów oraz doskonale absorbuje i oddaje wilgoć z materaca.

Materac z pianką HR lub termoelastyczną
Rekomendowane materace dla alergików to materace z pianką HR, czyli wysokoelastyczną lub pianką termoelastyczną VISCO, która ugina się nie tylko pod naciskiem ciała, ale także dopasowuje się do jego krzywizn pod wpływem ciepła.

Pianki te są przewiewne, czyli zapewniają dobrą wentylację, szybko absorbują i oddają wilgoć, dlatego są polecane dla alergików. Świetnym wyborem będzie też pianka wysokoelastyczna HR o właściwościach antybakteryjnych, na przykład z certyfikatem SANITIZED®. Dzięki temu, że produkowana jest z użyciem substancji bakteriobójczych, jest bardzo higieniczna w użytkowaniu.

* Model CINTIA jest tutaj dobrym przykładem.

Włókno klimatyzujące

Plusem w materacu antyalergicznym będzie też włókno klimatyzujące. Wspiera ono przewiewność całej konstrukcji oraz poprawia odprowadzanie wilgoci.

Pokrowiec do antyalergicznego materaca

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w materacu antyalergicznym ważny jest też pokrowiec. Przede wszystkim powinien być to pokrowiec zdejmowany, aby można było go prać. Najlepszym wyborem będzie pokrowiec membranowy, który dzięki swojej budowie zapobiega przenikaniu dużych ilości wilgoci do wnętrza materaca. Powoduje on rozprowadzenie wilgoci po powierzchni pokrowca, dlatego wysycha ona błyskawicznie.

* Wszystkie nasze materace mają dodatkowy zdejmowany pokrowiec o właściwościach antyalergicznych.

Nasze propozycje materacy piankowych i sprężynowych:

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, śledź nas na facebooku: