Pokrowiec na materac z czasem zaczyna się brudzić. Warto więc pamiętać o jego regularnym praniu, aby zawsze był czysty i świeży. Jak prać pokrowiec na materac?

Aktualnie  na rynku dostępne są materace  wyposażone są w zdejmowane pokrowce. Pokrowce na materac pełnią przede wszystkim funkcję ochroną – zabezpieczają materac przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi, wpływają na prawidłowy przepływ powietrza oraz transfer wilgoci, ale również mogą posiadać właściwości antyalergiczne, mogą zwiększać komfort snu, delikatnie chłodzić albo ogrzewać.

Niezadbany materac może być zagrożeniem

Dobrej jakości pokrowiec na materac jest w stanie znacząco podwyższyć komfort i bezpieczeństwo snu. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli nie będzie utrzymany w czystości, może stać się nawet zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Niezadbany materac z pokrowcem może stać się siedliskiem groźnych drobnoustrojów takich jak grzyby, bakterie, wirusy. Na osadzających się na materacu kawałkach naskórka oraz włosów bytują także roztocza, które są przyczyną alergii. Zatem korzystanie z takiego materaca może powodować pojawienie się nieprzyjemnych objawów takich jak:

  • kaszel
  • katar
  • wysypki
  • podrażnienia skóry

Aby na materacu spało nam się wygodnie i bezpiecznie, powinniśmy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Proces ten odnosi się w szczególności do pokrowca materaca, który służy do zabezpieczenia jego wnętrza, ponieważ do czyszczenia samych pianek czy wkładów sprężynowych potrzebne jest już specjalistyczne urządzenia, na przykład do ozonowania.

Warto zwrócić uwagę przy zakupie materaca czy pokrowiec jest łatwy do zdjęcia oraz prania.

Do naszych materacy oferujemy 3 rodzaje pokrówców: DORMIA, ALOE VERA i SOYA – wszystkie łatwo zdejmowane, z możliwością prania w 40st. C (Dormia i Aloe Vera) i 60st. C (Soya). W naszym sklepie nie znajdziesz materaca z tanim pokrowcem – celowo wybrałam tylko te najlepsze materiały).

Materac kieszeniowy dwustronny GALADwustronny materac GALA został zaprojektowany z myślą o osobach doceniających wysoki komfort oraz higienę snu. Z jednej strony miękki H2, z drugiej średnio twardy H3. Materac wykonany jest na rdzeniu z 7-strefowych sprężyn kieszeniowych i uzupełniony matą z kokosa oraz wysokiej jakości pianką poliuretanową. Całość wykończona jest z użyciem pokrowca antyalergicznego
Zobacz materac

W domu możemy bez problemu prać pokrowiec na materac . O czym powinniśmy pamiętać, aby materac mógł posłużyć nam jak najdłużej?

Jak często czyścić pokrowiec na materac?

Najczęściej zaleca się czyszczenie pokrowca na materac raz na pół roku – wtedy, gdy zaleca się także zmianę strony materaca, jeśli dany model na to pozwala (tyczy się to głównie materacy kieszeniowych – jeżeli mają z obu stron te same właściwości przekręcamy je góra-dół, jeśli warstwy na dole i na górze materaca się różnią – obracamy go bez przekręcania o 180 stopni) . Wówczas możemy łatwo zdjąć pokrowiec i wrzucić go do pralki. Warto jednak pamiętać o tym, że schnięcie pokrowca w zależności od warunków może trwać 1-2 dni.

Wkładając pokrowiec do pralki zapnij suwak i zwiń go np. w rulon  lub złóż w kostkę jeśli to możliwe.

Osoby z alergiami mogą częściej prać pokrowiec, na przykład raz na 2-3 miesiące. Wtedy można regularnie pozbywać się osadzających się na nim zanieczyszczeń, kurzu, roztoczy.

Ponadto pokrowiec na materac powinniśmy czyścić wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba, na przykład po jego zanieczyszczeniu. Wówczas jak najszybciej należy zdjąć pokrowiec, aby nie dopuścić do nadmiernego przesiąknięcia zabrudzenia aż do głębszych warstw materaca. Pamiętajcie również o tym, że jeśli szybko nie zareagujemy, starsze plamy zwyczajnie nie będą chciały się odprać.

Gdy zdejmujemy pokrowiec i dajemy go do prania, możemy także wyczyścić konstrukcję materaca. W tym celu warto skorzystać z odkurzacza i czystej końcówki przeznaczonej do tapicerki. Materac powinniśmy odkurzać delikatnie, aby nie doprowadzić do uszkodzenia materiałów.

Pierz pokrowiec zgodnie z zaleceniami producenta

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby pokrowiec na materac prać zgodnie z zaleceniami producenta – informacje na ten temat najczęściej możemy znaleźć na metce pokrowca, w dokumentacji dołączonej do materaca albo na stronie internetowej producenta.

Pokrowiec najczęściej można wyprać w pralce, ale warto wskazać, że niektóre pokrowce mogą być tylko czyszczone na sucho, czyli w specjalistycznych pralniach. Jeśli chcemy łatwiej utrzymywać swój materac w czystości, przed jego zakupem warto sprawdzić, jak należy czyścić pokrowiec.

Jeśli nie będziemy postępowali zgodnie z instrukcją producenta, pokrowiec może ulec zniszczeniu, na przykład skurczy się, pojawią się na nim rozdarcia, zacieki i będzie nadawał się wtedy tylko do wyrzucenia.

Zatem nigdy nie wkładajmy pokrowca na materac do pralki bez wcześniejszego zapoznania się z informacjami od producenta!

Wyższa temperatura skuteczniej niszczy drobnoustroje

Przy praniu pokrowca na materac bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej temperatury. Najlepiej, aby pokrowiec mógł być prany w temperaturze rzędu 40 – 60 stopni Celsjusza (im wyższa tym lepiej).

Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy pokrowiec nadaje się do prania w tak wysokiej temperaturze. Niektóre pokrowce wykonane są z tkanin, które w wysokich temperaturach mogą ulec zniszczeniu.

Duży pokrowiec może nie zmieścić się do małej pralki

Chociaż może wydawać się, że pokrowiec na materac nie jest bardzo duży, to jednak w rzeczywistości może być zbyt duży do wyprania w domowej pralce o załadunku około 5 kg. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnych pralni, które mają większe pralki.

Duży pokrowiec możemy także próbować wyprać w wannie wypełnionej wodą z dodatkiem odpowiedniego detergentu. Usunięcie zabrudzeń zajmie nam jednak wtedy więcej czasu.

Pranie pokrowca na materac – jakie detergenty wybrać?

Do wyprania pokrowca na materac najlepiej stosować sprawdzone detergenty – proszki do prania, żele albo kapsułki, które przeznaczone są do prania odzieży białej albo kolorowej. Osoby mające alergie mogą korzystać także ze specjalnych detergentów dla alergików.

Do prania najlepiej nie dodawać płynu do płukania. Płyn ten może spowodować zatracenie pierwotnych właściwości pokrowca, na przykład zdolności do przepuszczania wilgoci i powietrza.

Jeśli na pokrowcu znajdują się miejscowe, dość mocne plamy, możemy wyprać je wstępnie, nakładając na nie punktowo proszek albo żel do prania. Można także skorzystać z wybielaczy, ale najlepiej nie używać wtedy wybielaczy chlorowych, które niszczą tkaniny.

Zasady prania pokrowca na materac w skrócie:

  • pokrowiec najlepiej prać raz na pół roku
  • należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta
  • najlepiej stosować delikatne detergenty
  • pokrowiec należy dokładnie wysuszyć przed nałożeniem na materac

Regularne pranie pokrowca na materac sprawi, że sen będzie jeszcze przyjemniejszy oraz zdrowszy. Świeży i czysty pokrowiec będzie zapewniał optymalny komfort w trakcie nocy i sprawi, że materac będzie mógł nam również posłużyć na jeszcze dłuższy czas!

 

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, śledź nas na facebooku: