Jak poprawić komfort snu na rozkładanej wersalce czy sofie?

Nie zawsze możemy spać na tradycyjnym łóżku z wygodnym materacem. Gdy do dyspozycji mamy rozkładaną wersalkę, nie musimy wcale budzić się każdego ranka z bolącymi plecami. Oto sprawdzone sposoby na to, aby poprawić swój komfort snu!

Wbrew pozorom, wielu Polaków śpi na rozkładanych wersalkach lub sofach. To uniwersalne meble, które służą w ciągu dnia jako wypoczynkowe, natomiast w nocy przemieniają się w łóżka. Niestety, większość wersalek w naszych domach nie jest zbyt wygodna. 

Wersalki to najczęściej meble wykonane z tanich materiałów, które nie zapewniają optymalnego komfortu snu. Wprawdzie można przespać się na nich od czasu do czasu, na przykład wtedy, gdy mamy gości, ale regularne korzystanie z wersalki może skończyć się tylko bolącym kręgosłupem. Właściciele takich mebli nie są jednak wcale skazani na te nieprzyjemne dolegliwości – mogą się przed nimi skutecznie ochronić.

Materac nawierzchniowy – idealny na rozkładaną wersalkę

Zdecydowanie najlepszym wyborem na rozkładaną wersalkę będzie materac nawierzchniowy, czyli tak zwany topper. To cienki materac mający najczęściej od około 1 do 10 centymetrów, który jest umieszczany bezpośrednio na nawierzchni do spania. Toppery mogą być używane na innym materacu, ale również można wykorzystać je na wersalkach lub sofach.

Materace nawierzchniowe można zakupić w wielu różnych wariantach. Zatem przed zdecydowaniem się na konkretny z nich warto poznać wszystkie propozycje. W ten sposób będzie można dobrać najwygodniejszy model zapewniający wysoką wygodę snu przez całą noc!

materac na wersalkę

Rodzaje materaców nawierzchniowych:

  • materac z pianki termoelastycznej VISCO
  • materac z lateksu
  • materac z kokosem lateksowanym
  • materac z pianki wysokoelastycznej

To najbardziej popularne materace nawierzchniowe, które można zakupić zarówno jako modele wykonane z jednego typu materiału, jak również możemy spotkać te z łączonych materiałów, na przykład z dwóch typów pianek, warstwy kokosu i pianki.

Poniżej prezentujemy właściwości powyższych materaców nawierzchniowych wraz z ich zaletami i wadami. Na co warto się zdecydować?

Materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej VISCO

Pierwsza propozycja to miękki materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej, która nazywana jest VISCO albo memory, czyli pianką z pamięcią. Technologia pianki VISCO została opracowana przez NASA i obecnie stosowana jest powszechnie przy produkcji wysokiej klasy materaców.

Jedna z klientek o naszej Tamarze:

Nie wiem kto to wymyślił ale wielkie brawa! 5 cm naprawdę się czuje. Wcześniej było mi nie wygodnie – po prostu za twardo nie wiem ale mój materac jest chyba wykończony jakąś zwykłą pianką – w każdym razie twardy. Po nocy z dodatkową nakładką – nie wiem ale naprawdę czuję różnicę już po pierwszej nocy. Myślałam że będę się musiała przyzwyczaić i faktycznie ale do wygody. Bosssko <3

Maryśka

Pianka VISCO, czyli pianka termoelastyczna reaguje nie tylko na nacisk, ale również na ciepło ludzkiego ciała, pod wpływem którego mięknie i dokładnie się do niego dopasowuje. W dotyku jest mięsista i po jej naciśnięciu przez kilka sekund widać na niej odcisk – właśnie dlatego jest to pianka z efektem pamięci.

Ze względu na swoją wysoką elastyczność punktową materace termoelastyczne są polecane dla osób z bolącym kręgosłupem. Dają wówczas komfortowe podparcie dla pleców, głowy oraz kończyn, więc wspierają ciało na całej jego długości. Różnice można odczuć już pierwszej nocy!

Pod względem stopnia twardości, materace VISCO są miękkie, dlatego mogą nie odpowiadać osobom wolącym spanie na twardszych materacach. Pianka termoelastyczna daje uczucie zapadania się, a także jest pianką ciepłą w dotyku.

Materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej VISCO – zalety:

  • wyjątkowe dopasowanie dzięki reakcji na dotyk i na ciepło ludzkiego ciała
  • wysoka elastyczność punktowa zapewnia komfortowy sen przez całą noc
  • polecany dla osób z bolącym kręgosłupem, po urazach ortopedycznych, w trakcie rehabilitacji
  • daje uczucie spania na chmurce dzięki otuleniu ciała
  • jest przewiewny i dobrze przepuszcza nadmiar wilgoci
  • ma antyalergiczne właściwości
  • jest trwała i potrafi posłużyć na lata

Nasz topper wykonany w całości z wysokiej jakości pianki VISCO – świetnie się sprawdza na wersalki i sofy w celu wyrównania powięszkni i poprawienia jakości snu.

Materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej VISCO – wady:

  • jest miękki, dlatego nie będzie odpowiadał osobom poszukującym twardszych materaców
  • ciepła w dotyku pianka VISCO może nie nadawać się dla każdego
  • efekt memory, który powoduje, że pianka dłużej powraca do pierwotnej formy, może nie przypaść do gustu osobom często zmieniającym pozycję w ciągu nocy
  • dość wysoka cena

Materac nawierzchniowy z lateksu

Materace nawierzchniowe wykonuje się również z lateksu. Pod tym terminem znajdują się zarówno materace z lateksu naturalnego, czyli z mleczka kauczukowego, jak również te z lateksu syntetycznego, czyli tworzywa sztucznego. Do wyboru mamy także materace lateksowe wykonane z połączenia lateksu naturalnego z syntetycznym – które są najbardziej popularne. LETO – jest świetną nakładką właśnie z mieszanego lateksu.

Lateks naturalny jest najbardziej luksusowym materiałem stosowanym do produkcji materaców. Jest naturalny, bardzo trwały, przewiewny, ma bardzo wysoką elastyczność punktową i pod wpływem nacisku sprężyście się ugina tylko w danym punkcie. Także błyskawicznie powraca do poprzedniej formy w porównaniu z piankami termoelastycznymi – VISCO. 

Lateks syntetyczny ma podobne właściwości, ale z względu na wykorzystanie tworzyw sztucznych może mieć lekko nieprzyjemny zapach. Należy też unikać materaców lateksowych nieznanych producentów, ponieważ mogą mieć w składzie szkodliwe związki uwalniające się z tworzywa.

Pod względem komfortu, materac nawierzchniowy z lateksu jest najlepszym zakupem – musimy jednak liczyć się wtedy z sporym wydatkiem. Lateks jest wyjątkowo wygodny, dając stabilne podparcie dla całego ciała. Jest też chłodny w odbiorze, dlatego świetnie nadaje się do użytkowania przez cały rok. Również jest antyalergiczny i przeciwdziała namnażaniu się roztoczy.

Materac nawierzchniowy z lateksu – zalety:

  • niespotykany komfort snu – doskonałe podparcie dla ciała na całej jego długości
  • rekomendowany także dla osób z bolącym kręgosłupem, w trakcie rehabilitacji, po urazach
  • bezpieczny w używaniu także przez alergików 
  • doskonale przepuszcza powietrze i odprowadza nadmiar wilgoci
  • dostępny najczęściej w wersji średnio-twardej o uniwersalnym zastosowaniu
  • doskonale nadaje się na wyleżane już wersalki
  • ma wyjątkową trwałość i potrafi posłużyć nawet do 10 lat

Materac nawierzchniowy z lateksu – wady:

  • wysoka cena, ponieważ za wysokiej klasy materac z lateksu naturalnego przyjdzie nam zapłacić nawet ponad 1 000 złotych, dobrą alternatywą jest topper z mieszanki naturalnego i syntetycznego lateksu np. LETO
  • niska odporność na promieniowanie UV – nieosłonięty niczym materac lateksowy będzie szybciej niszczał

Materac nawierzchniowy z kokosu lateksowanego

Ostatnia propozycja to twardy materac nawierzchniowy z kokosu lateksowanego – IASO – wyprodukowany z włókien kokosowych mieszanych z lateksem dla uzyskania optymalnej elastyczności i trwałości.

Materace nawierzchniowe kokosowe są rekomendowane dla osób poszukujących materaców twardych, ponieważ mata kokosowa sama w sobie jest bardzo twarda. Doskonale sprawdzi się zatem wtedy, gdy wersalka jest zbyt miękka i nie śpi się na niej wygodnie.

Oprócz tego maty kokosowe w materacach wspierają higienę snu – dobrze przepuszczają wilgoć, powietrze, zmniejszają rozwój drobnoustrojów. Właśnie dlatego sprawdzą się również w przypadku alergików.

Również pod względem swojej trwałości są godne polecenia. Raz zakupiony materac kokosowy jest w stanie posłużyć na długie lata.

Materac nawierzchniowy z kokosu lateksowanego – zalety:

  • utwardza nawierzchnię, dlatego polecany jest dla osób chcących spać na twardszej wersalce – IASO jest naprawdę twardym topperem
  • jest higieniczny w użyciu, ponieważ pozwala na zmniejszenie rozwoju drobnoustrojów, a także jest przewiewny
  • może być używany przez osoby z alergiami
  • potrafi posłużyć na długi czas ze względu na swoją trwałość
  • przystępna cenaza materac z kokosem nie zapłacimy dużo

Materac nawierzchniowy z kokosu lateksowanego – wady:

  • nie sprawdzi się u osób, które poszukują miękkiej nawierzchni do snu
  • nie można rolować go tak łatwo jak materace z pianek – najczęściej składa się go na kilka części

Materac nawierzchniowy z pianki wysokoelastycznej

Pianka wysokoelastyczna, która określana jest również pianką HR, cechuje się wysoką elastycznością i twardością. To lepszej jakości pianka PUR od najtańszych pianek tego rodzaju, która cechuje się inną strukturą. Dzięki temu jest w stanie posłużyć na dłuższy czas i daje większy komfort snu. Jest także przewiewna i dobrze odprowadza nadmiar wilgoci.

Dzięki materacom nawiechniowym jesteśmy także w stanie zmienić twardość wersalki, ponieważ pianki HR produkowane są w różnych wariantach twardości do dyspozycji. 

Do wyboru mamy także materace wysokoelastyczne wykonane ze specjalistycznych pianek o właściwościach bakteriobójczych. Z nimi sen jest jeszcze bardziej higieniczny.

Materac nawierzchniowy z pianki wysokoelastycznej – zalety:

  • znacząco poprawia komfort snu dzięki swojej elastyczności punktowej
  • zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza
  • jest wytrzymały i trwały – potrafi wytrzymać na lata
  • ma antyalergiczne właściwości
  • może posiadać antybakteryjne właściwości
  • dostępny w wielu wersjach twardości
  • można zakupić go w atrakcyjnych cenach

Materac nawierzchniowy z pianki wysokoelastycznej – wady:

  • nie daje tak wysokiego komfortu snu jak pianki wyższej klasy

Jeśli szukasz pokrowca zajrzyj do artykułu: „Jaki pokrowiec na materac wybrać”

Jeśli nie wiesz jaką wybrać poduszkę przeczytaj artykuł: „Poduszka do łóżka – jaką poduszkę wybrać?”

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.